Урок української мови 3 клас
Визначаю суфікс у словах
Мета: сформувати в учнів поняття про частину основи – суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; виховувати інтерес ,
любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці.
Обладнання: індивідуальні картки , слайдова презентація , підручник з української мови 3 класу НУШ
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційна частина
1. Психологічний настрій учнів.
Ми помандруємо в світ науки, що гордо мовою зовуть. Та лиш кмітливість і увагу з собою взяти не забудь.
Слово вчителя :
В країну прекрасну , в країну чудову
Що нас так єднає й збагачує мову!
Це урок української мови.
ІІ. Актуалізація опороних знань учнів.
Урок почнемо з каліграфічної хвилинки.
Зз зм зл зя зо за
Зима,зимовий,зимує,зимонька.
Зима,зими,зимою,зиму.
Гра,, Утвори слово’’.
- к- -есеньк-
-оньк- мал- -еньк- -ий
Риб- -ин- -а -уват-
-очк-
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
нові слова за допомогою суфікса , вчитися знаходити суфікс у словах.
ІV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Робота з підручником ( с.63 , впр.1)
-Працюємо над вправою 1.
Читаємо та опрацьовуємо завдання
Записуємо пари споріднених слів. Позначаємо у них закінчення , основу і корінь.
1.Обведи в записаних словах частину, яка стоїть між коренем і закінченням.
2. Поясни , як утворились слова другої колонки.
3. Перевір свою думку за правилом.
Ознайомлення з алгоритмом визначення суфікса.
Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Суфікси можуть творити дива зі словами. Я пропоную вам стати маленькими чарівниками та зайнятися цими дивами.Кожна група знаходить серед запропонованих слів споріднені, записують та позначаю закінчення, корінь та суфікс.
2.Робота в парах на с.64 ,впр.3(кожна пара утворює слово і записує його на дошці ,виділяємо суфікси.)
3.Групова робота за підручником на с.64 впр.4
Кожна група має запропоноване слово за допомогою якого утворює речення.
Зверніть увагу на портрет видатної української письменниці.
Чи знайома вона тобі? Так , це Леся Українка.
Прочитаємо вірш Лесі Українки.
Поблискують черешеньки в листі зелененькім.
Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким:
дівчаточко й хлоп’яточко під деревцем скачуть,
простягають рученята, та мало не плачуть.
4.Робота з підручником на с.64, впр.7,8.
Випишіть з вірша виділені слова. Позначте в них корінь і суфікс.
Розгляньте квиток. Він підкаже , де побували друзі.
-Де побували друзі?
Друзі побували в музеї Лесі Українки.
-Де знаходиться музей?
Музей знаходиться в с. Колодяжне.
-Коли побували діти в музеї?
Діти побували в музеї 6 листопада.
-Яка вартість квитка? Квиток коштує 10 гривень.
Як думаєш , хто зображений на світлині?
Прочитай, про що дізналися друзі в музеї?
5.Групова робота.
Напишіть текст про Лесю Українка За питаннями Гаджика.
1.Хто така Леся Українка?
2.Де пройшло її дитинство?
3.Якою була ця людина?
4.Як ти ставишся до її віршів?
Вправа ,, Незакінчене речення’’
VІІ.Підсумок уроку.Рефлексія.
Гра ,,Мікрофон’’
Швидко спливають хвилини-
Ось і прощатись пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя , здоров’я й добра.
VІІ. Домашнє завдання.
П.с.65,впр.10
Спишіть речення, позначте у виділених словах суфікс.