19.01.2024
Українська мова та читання
Тема. Словосполучення прикметників з іменниками. Дмитро Кузьменко «Каблучка». Переказування оповідання від імені героїв твору.
Мета:ознайомити учнів з твором сучасного українського письменника; учити правильно, свідомо, виразно читати текст, аналізувати його; розвивати мислення, кмітливість, увагу до слова, спостережливість, зв’язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати прагнення бути справжнім другом,інтерес і цікавість до читання;
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1.Привітання
2.Емоційне налаштування
Усміхніться,зніміть усмішку зі свого обличчя та подаруйте сусідові.
ІІ.Мотивація учнів до уроку
1.Вправа «Криголам»
Давайте назвемо якими ми повинні бути на уроці
У-уважними
Р- розумники
О-оптимістичними
К-кмітливими
ІІІ.Актуалізація опорних знань
1.Вправа «Мікрофон»
Що таке прикменник?На які питання відповідає?
Що таке іменник?На які питання відповідає?
IV.Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням сучасного українського письменника.
- За допомогою таблиці-ключа прочитайте закодоване слово і дізнаєтесь назву оповідання, яке ми сьогодні прочитаємо на уроці.
а б в
У |
А |
П |
К |
О |
Ч |
І |
Н |
Б |
В |
Л |
Г |
1
2
3
4
2а,1б,3в, 4б,1а,2в, 2а, 1б.
(Каблучка)
Що таке каблучка? ( Те саме, що перстень)
Хто з вас бачив каблучку? Де ви її бачили?
Каблучки є золоті, срібні, мідні. З діамантами і без діамантів.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми дізнаємось як прикметник поєднюється із іменником та прочитаємо твір сучасного українського письменника Дмитра Кузьменка (Кузько Кузякін) «Каблучка»
V.Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення вчителя
Вчитель показує учням зображення та просить підібрати прикметник
Каблучка(яка?)
Перстень(який?)
Яке слово іменник?Яке прикметник?
2.Вправа «Утвори словосполучення»
https://wordwall.net/uk/resource/28592536
3.Розповідь про письменника
Це сучасний український дитячий письменник Дмитро Кузьменко (Кузько Кузякін)
- Як ви гадаєте, чому цей молодий чоловік має такий псевдонім?
Це Дмитро Кузьменко – сучасний дитячий письменник та ілюстратор. Народився 35 років назад у м. Житомирі.
Школу закінчив із «Золотою медаллю», а потім з «Червоним дипломом» фізико-математичний факультет Житомирського університету, згодом факультет журналістики у Львівському університеті.
Закінчив художню школу.
Займався плаванням, легкою атлетикою та велосипедним туризмом. Кандидат у майстри спорту з велосипедного туризму.
Працював редактором та ілюстратором у дитячих журналах «Пізнайко», «Професор Крейд». Автор багатьох дитячих книжок.
Одружений. Любить осінь, і коли добре ловиться щука.
4.Робота з оповіданням Дмитра Кузьменка «Каблучка»
Щоденні 5.Робота зі словами
4.1Встанови відповідність(онлайн завдання)
Давайте спробуємо знайти значення слів
Зіслизнула - легко,швидко сковзнути
Хідник – пішохідна стежка з асфальту
Ущухли – припинилися
Підсака – риболовна сітка, що має форму косого мішка,на обручі з довгим держалом.
Замулені – занесені мулом
Похизуватися – виставляти напоказ, пишатися,хвалитися
Докоряла – звинувачувала
Шарпнулася – сильно здригнулася
Спалахула гнівом – сильно розсердилася
Промимрила- пробурмотіла
Прискіпливо - вимогливо
4.2Передбачення за заголовком
-Як ви думаєте, про що розповідатиметься у оповіданні?
2.3Щоденні 5. Слухання
Слухання аудіо оповідання( посилання на Ютуб канал)
(Якщо немає можливості прослухати оповідання, то читає вчителька, або учні у яких добре розвинена навичка читання)
2.4Метод «Кубування»
- Якою була каблучка?
- Чим відрізняється Софійка від Аліни?
- Про що змушує задуматись вчинок Аліни?
- Яким чином Софійка намагалась дістати каблучку?
- Як би ти вчинив на місці кожної з дівчат?
- Аргументуй ти «за» чи «проти» вчинок Аліни?
V.Узагальнення та систематизація знань
1.Щоденні 5. Читання для когось
- Виразне читання спосіб «земля-небо» та «хвости»
2.Денотатний граф
3.Робота в групах(Гексагон)
Учні повинні розподілити риси характеру які притаманні Софійці, а які Аліні.
4.Переказування оповідання
Перекажи оповідання від імені Аліни, Софійки.
VІ. Підсумок уроку.Рефлексія.
1Шість капелюхів
Білий капелюх-Що ви дізналися?
Червоний-Які почуття у вас виникали на уроці?
Жовтий- Які завдання сподобалось виконувати?
Чорний - Які труднощі виникали під час виконання?
Зелений –Як можна подолати труднощі що виникали?
Синій – Чи знадобиться вам інформація отримана на сьогоднішньому уроці?