Комбінований урок української мови
Тема. Написання разом порядкових числівників з –тисячний.
Мета:поглибити знання про числівник, як про частину мови, вчити учнів правильно вживати числівники для позначення дат, часу; з ‘ясувати правопис складних числівників, що закінчуються на –тисячний, - мільйонний, - мільярдний, сприяти виробленню в учнів навичок вживання числівників в усному і писемному мовленні, розбору числівника як частини мови, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати в учнів любов до рідного слова, до рідного краю.
Обладнання: кросворд, вірші, схеми
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання
Здрастуй, здрастуй, новий друже!
Кожен з нас тут небайдужий.
Станем всі – одна сім’я:
Будем друзі – ти і я.
Подивилися на мене
Усміхнулися усі
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий? Молодці!
Хто поважає рідну мову –
Вживає всі її слова безпомилково!
Вивчим цю частину мови,
Вивчимо обов’язково,
Бо вона потрібна дуже
І мені, й тобі, мій друже!
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання практичного характеру.
Багато, сто вісім, третій, сотий,шестеро, дев’яносто три, п’ятдесяти, чимало, вісім цілих три десятих.
ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок свій починаймо!
|
г |
е |
к |
т |
А |
р |
|
||||||
ф |
у |
т |
б |
о |
л |
|
|||||||
п’ |
я |
т |
с |
о |
Т |
|
|||||||
ш |
і |
с |
т |
н |
А |
д |
ц |
я |
т |
ь |
|||
п’ |
я |
т |
д |
е |
С |
я |
т |
|
|||||
н |
а |
п |
а |
м ‘ |
Я |
т |
ь |
||||||
|
т |
р |
а |
М |
в |
а |
й |
|
|||||
|
д |
е |
в ‘ |
я |
Т |
с |
о |
т |
|||||
т |
р |
и |
с |
Т |
а |
|
|||||||
|
м |
і |
л |
Ь |
й |
о |
н |
||||||
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Тема ця хоч не проста,та для нас цікава
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання і оповідання,
І пісні, загадки ваші, й ваша власна казка
Тему нашого уроку запишіть будь ласка.
V. Мотивація навчання школярів.
Запишіть фразеологізми та їх тлумачення. Запам’ятайте їх. Складіть з ними речення.
Визначте розряд числівників.
Якщо сядемо красиво, то напишемо на диво,
Чисто, рівно і красиво.
Раз, два, три, чотири, п’ять – починаємо писать.
Ручку вправно поверніть, зошит гарно покладіть
І рівненько запишіть.
Два чоботи – пара; гнатися за двома зайцями; опинитися між двох вогнів; відійти на другий план.
VI. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Щоб оцінка була гарна,
Треба вивести старанно
Кожну букву, кожен штрих –
Клас працює, клас притих.
День Матері цього року відзначається чотирнадцятого травня.
Демонстрація годинника. Дайте відповідь на запитання «О котрій годині?»
(7.45, 8.30, 10.30, 13.15, 22.00)
Скажіть котра година буде через три години, шість, десять, чотирнадцять годин?
Ознайомлення з послідовністю розбору числівника як частини мови:
Ста – числ., означає кількість; поч. форма – сто; кільк.,ціле число; Р. в.; прост., додаток.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
Ми активно знову попрацюємо,
Над творчою роботою мудруємо.
Запишемо в зошити свої думки,
Хай порадіють успіхам батьки.
Прочитайте. Випишіть один числівник, додайте до нього закінчення – сотий, - тисячний; складіть з цим числівником речення, де він буде датою якої – небудь події і розберіть цей числівник як частину мови.
Чудо в черевику
Як відомо, всі ледачі
Ждуть легенької удачі
Без труда, щоб їм було.
Так і з Васею було.
Вчиться Вася в п’ятім класі
Якось друг і каже Васі:
Чудо справді чарівне!
Будеш мати без мороки три п’ятірки за уроки,
Лиш зроби, мій друже, так:
Роздобудь собі п’ятак,
Приліпи його, мов латку,
В черевик під праву п’ятку!
Узувайся і ходи.
Піде діло – хоч куди!
Це я, - каже, - перевірив
Вася з дуру і повірив
Ліпить Вася Боровик
П’ять копійок в черевик
Взувся, тупнув, взявсь у боки: - більш не вчитиму уроки:
Повезе мені і так – під п’ятою ж є п’ятак!
Вранці йшов і всю дорогу припадав на ліву ногу.
Ось, і школа, ось клас
Арифметика якраз.
Вася встав, пом’явся трошки,
На п’ятак натис – дарма
Де ж ти чудо щось нема
За годину викликають, з географії питають
Вася встав – ні в сих ні в тих
Замість чуда в класі сміх
Мав мороку він велику,
Бо п’ятак у черевику
Відіграв одну лиш роль –
Надавив йому мозоль.
Закінчилися уроки –
Бігли учні в різні боки,
Ну, а Вася Боровик,
Ледве тяг свій черевик.
Під п’ятою п’ять копійок,
А у сумці - стільки ж двійок.
VIII. Підсумки уроку й повідомлення домашнього завдання (диференційоване)