Конспект уроку з української мови. Тема:: "Зміна іменників за числами (один - багато)"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови на тему:" Зміна іменників за числами (один - багато)"
Перегляд файлу

Українська мова

2 клас

Тема. Зміна іменників за числами (один - багато)

Ключові компетентності:

  • учень організовує своє робоче місце;
  • сприймає усі репліки вчителя та однокласників;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи чи пари для спільної діяльності;
  • пише під диктовку слова і речення;
  • уважно вислуховує думку співрозмовника;
  • вдумливо працює з текстом.

Очікуванні результати:

  • учень ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;
  • ділиться враженнями, обгрунтовує;
  • розрізняє слова за аналогією «один - багато»;
  • оперує новою лексикою;
  • працює в групі на загальний результат;
  • презентує результати власної і групової  діяльності.

Мета: вчити учнів розуміти та використовувати у мовленні поняття «число іменників: один - багато». Вправляти у змінюванні іменників за числами, визначати число іменників; ознайомити з іменниками, що вживаються тільки у множині або в однині. Закріплювати вміння знаходити іменники у реченні, визначати у них вивчені граматичні категорії.

Розвивати пізнавальні інтереси, спостережливість, увагу, мислення, уяву, вміння аналізувати мовні явища, робити висновки, зв'язно висловлювати думку.

Виховувати любов до рідної мови, поважливе ставлення до тварин.

                                                           Хід уроку

І. Організація класу

 Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться погідним настроєм з товаришами. Постарайтесь зберегти його до кінця уроку.

  1. Налаштування класу. Смайлики

Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас дійсно незвичайний. Адже на ньому ми будемо читати, танцювати, вирізати.

Отже, все залежить від вашої активності, уважності, творчості.

А працювати будемо під гаслом:

Думати швидко.

Виконувати чітко.

Творчо працювати.

Каліграфічно писати.

 

  1. Вправа «Кубування»

Що таке іменники?

Наведіть приклади

Які іменники відповідають на питання хто? Наведіть приклади

Які іменники відповідають на питання що? Наведіть приклади.

Які назви власні, а які загальні?

 

  1. Гра «Два – чотири – всі разом»
  • Яке слово «зайве»?

Іринка, Степан, Марія, Величко.

Вода, свято, Володя, свічка.

Лелека, ластівка, орел, книжка.

Окунь, карась, щука, сом, жаба.

Дніпро, Харків, Дністер, Тиса.

  • Яка найбільша річка України? (Дніпро)
  • Яку назву має річка, що протікає у нас у селі?  (Інгул)

Цікаво. На території України протікає близько 73.000 річок, 2 моря та 3.000 озер.

Річка Інгул – ліва та найбільша притока р. Південний Буг, протікає в межах Кіровоградської та Миколаївської областей, переважно з півночі на південь. Довжина Інгула – 354км.

 

ІІ. Мотивація уроку. Оголошення теми та мети

 

Сніжинка

 

Факт 1

Чи знаєш Ти, що сніжинка на 95 % складається з повітря? Саме тому сніжинки так повільно падають на землю, немов кружляючи в повільному танці. Вчені навіть швидкість їхнього падіння вирахували — 0,9 км/год.

Факт 2

Те, що сніжинка має в своїй структурі повітря, пояснює її білий колір. Світло відбивається від кристалів льоду та повітря і розсіюється, тому ми і бачимо цю зимову красуню сріблясто-білою.

 

 

 

Факт 3

Та історія знає випадки, коли сніг випадав ще й інших кольорів. Чорний снігопад шокував жителів Швеції в 1969 році, а каліфорнійці в 1955 році побачили зелений сніг. Оце так дивина!

 

Хто ж забарвлює сніг у такі незвичні для нас кольори? Науковці розповідають, що в снігу антарктичних гір живуть цікаві істоти — сніжні хламідомонади. От вони і роблять сніг рожевим, червоним, фіолетовим і навіть жовтим

 

Факт 4.

Ще один цікавий факт: при падінні у воду сніжинка «співає», створюючи дуже високий звук, нечутний для людського вуха. Зате риба його прекрасно чує, і, більше того, дуже не любить.

 

 Факт 5

Найбільшу в світі сніжину виявили в США 1987 року. Діаметр гігантської красуні становив цілих 38 см!

 

Факт 6

А в Москві 30 квітня 1944 року випав найдивніший сніг в історії людства. Сніжинки розміром з Твою долоню кружляли над містом, а за формою вони нагадували… страусове пір’я.

 

2. Каліграфічна хвилинка

 

Сьогодні на урок до нас залетіла сніжинка. На яку літеру починається.

С с

 

3. Словникова робота

 Добір споріднених слів Сніг, снігова

Складання речень зі словами

 

Ой, а що в нас так багато сніжинок? Діти, а на них записано, що ми будемо роботи сьогодні на уроці.

А ще ми будемо утворювати мовний снігопад з нових слів.

 

  1. Сніжинки

 

1 сніжинка «Дослідити текст»

 

Робота в парах

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

2 сніжинка «Утвори»

Усно в першому реченні утворіть іменники у множині (іменники з тексту)

Ярославе, повтори утворене речення.

А як одним словом можна назвати всі іменники? Меблі.

Снігопад: скриня

 

Що таке скриня — меблевий виріб з відкидним або знімним віком для зберігання одежі та різних інших предметів.

 

3 сніжинка

Фізкульхвилинка

 

4 сніжинка «Розподільний диктант»

Я диктуватиму іменники в однині і множині, ваше завдання в перший стовпчик записати іменники в однині, в другий – в множині.

Ліс, фазани, дятел, стежки, ялинка, шишки, білка, дуби, заєць, лисиці, модрина.

 

З записаних слів назвіть, будь ласка, птахи…………, звірі……….. .

Снігопад: модрина

 

VІ. Закріплення

 

5 сніжинка «Змагання-естафета»

Будемо змагатися Хлопчики-дівчатка.

Хлопчики, уявіть, що ви в лісі. Дівчатка, уявіть, що ви в магазині.

Хлопчики, ХТО? в лісі? (Записують на дошці, передаючи естафету.)

Дівчатка, ЩО? в магазині? (Записують на дошці, передаючи естафету.)

Перевірка.

 

6 сніжинка «Перебудуй»

Перебудувати речення, змінивши іменник в однині на множину й записати речення.

Бабуся продавала жбанок. (Бабусі продавали жбанки.)

Діти, а хто з вас знає, що таке жбанок?

Перевірка.

Снігопад: жбанок (глечик)

 

 7 сніжинка

 

9. Робота в групах

а) Повторимо правила роботи в групі

1 група.

Виписати слова – назви дерев, утворивши логічні пари «один» -  «багато».

       Виблискують на сонці стрункі тополі. Ніби в мідних панцирах стоять дуби. Вражають своїм убранням берези. Милуються своєю красою клени.

 

2 група

Змініть слова, назви істот, утворивши логічні пари «один» -  «багато».  Виписати слова

 Найкращі співаки у нас: у гаю – соловей, у полі – жайворонок, у лісі – дрізд. Швидше за всіх стриж.

 

3 група

 

5.На малюнку є два будинки. У першому живуть слова, що називають  один предмет, а в другому – багато предметів.

Розділити слова на дві групи: Один - багато

кіт                                                            тигри

білочка                                                    леви

заєць                                                        жаби

цуцик                                                       лисиці

слон                                                         курчата    

 

VІІ. Підсумок

Ми гарно й плідно попрацювали.

А чи знадобляться вам набуті знання в житті? Де?

 На які питання відповідають іменники?

Поставте питання до слова ВОВК.

Поставте питання до слова КУЩ.

А погляньте, який у нас мовний снігопад. Прочитайте слова.

Наша мова дуже милозвучна, багата і на наступних уроках ми будемо також збагачувати свій словниковий запас.

Діти добирають слова, ставлячи питання.

Літає (ХТО? ЩО?)…….. літак, сніжинка, дятел, листочок, шишкар, вертоліт, синичка тощо.

Дякую за урок. Спілкуватись українською модно!!!

 

 

 

Самооцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

 

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

 

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

 

 

 

1 група.

Виписати слова – назви дерев, утворивши логічні пари «один» -  «багато».

       Виблискують на сонці стрункі тополі. Ніби в мідних панцирах стоять дуби. Вражають своїм убранням берези. Милуються своєю красою клени.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 група

Завдання: зміни подані іменники за зразком.

    Один                                                    Багато

   подруга                                                  подруги

   книжка                                                  _____________

    ручка                                                    _____________

    вулиця                                                 _____________

     дуб                                                      _____________

     ліс                                                       _____________

    сніг                                                      _____________

   комаха                                                  _____________

   яблуко                                                  _____________

    калач                                                   _____________

   стежка                                                  _____________

   ялинка                                                  _____________

 

 

 

3 група

 

Розділити слова на дві групи: один - багато

Кіт,тигри, білочка, леви заєць, жаба цуцик , лисиці, слон, дерево, квіти , ялинка, снижинки

 

 

Один                                                         Багато

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Снігопад   нових   слів

Скриня

 

меблевий виріб для зберігання одежі та різних інших предметів.

 

Модрина

 

рід дерев родини соснових. Дерева в основному заввишки 15–45 м, мають відкриту крону і вузькі гілки. Мале голчасте листя навесні яскраво-зелене, згодом стає блідо-зеленим і восени стає яскраво-жовто-оранжевим, зрештою опадає.

Жбанок

 

глекоподібний глиняний, дерев'яний або металевий посуд для води, молока, квасу.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
9 серпня 2022
Переглядів
836
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку