УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
2 КЛАС
Тема: Закріплення вимови і написання слів з апострофом - Виразне читання вірша.
Мета: навчити учнів уживати апостроф після твердих приголосних б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї, які позначають по два звуки, вдосконалювати навички звуко-буквенного аналiзу слів; розвивати мовлення, мислення, виховувати любов до природи, сумлінне ставлення до навчання.
2022
Хід уроку
І. Організаційний момент. Слайд 1.
Девіз уроку: На уроці рідну мову
знову будемо вивчать.
Розберемо кожне слово,
щоб її нам краще знать.
Бо вона така чарівна,
мелодiйно так звучить,
понад мовами - царiвна!
Як її нам не любить?
II. Актуалізація опорних знань. Слайд 2.
- Сьогодні ми продовжимо мандрівку по цiкавiй країні «Граматиці». Наше завдання
Дізнатися: коли ставиться апостроф
Вчитися: правильно вимовляти слова з апострофом;
правильно писати слова з апострофом.
1. Перевірка готовності до уроку. Слайд 3.
Гра «Мікрофон»
- З чого складається наше мовлення?
- Що виражає речення?
- З чого складається речення?
- З чого складаються слова?
- На які дві групи діляться звуки?
- Скільки голосних звуків у мові?
- Перед якими голосними ставиться апостроф?
- Пiсля яких букв ставиться апостроф?
III. Робота над темою урока. Слайд 4.
- А ось і наш гiсть. (виходить учень- «Апостроф»)
Я такий же, як знак розділовий
I вiдомий шкiльнiй дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорi
Спробуй лиш написати ім'я –
зразу стану потрібним і я.
1. Гра «Піймай апостроф»
Учень зачитує слова на картинках, діти оплесками ловлять слова з апострофом (прикріпляються на дошці).
Бур'ян, м'яч, зілля, подвір'я, моря, ліплять, сім'я, в'юн.
2. Правила вимови я, ю, є, ї перед апострофом. Слайд 5.
М’ята |
Б’є |
Солов’ї |
Верф’ю |
[йа] |
[йе] |
[йі] |
[йу] |
3. Висновок: Слайд 6.
- Після яких букв ставиться апостроф? ( б, п, в, м, ф, р)
- Які звуки вони завжди позначають?
- Перед якими буквами ставиться апостроф?
- Скільки звуків вони позначають?
IV. Хвилинка каліграфії.
- Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
1. Пп Рр пр р’ї п’є р’я.
Загадка . Що пiднiме і найменша дитина, а через хату не перекине й найсильніша людина.
2. Звуко-буквений аналіз. Слайд 7.
Пір’їна [пірйіна] – 6 б., 7 зв., з скл.
Пренос: пір’-їна, пір’ї-на.
Словосполучення: легка пір’їна, гусяча пір’їна.
3. Складання деформованого речення.
Пташка, людина, красна, знанням, а, пір'ям.
- Як розумієте це прислів'я?
- Коментоване письмо.
4. Гра «Хто в гніздечку?». Слайд 8, 9, 10, 11, 12, 13.
Запис слів з переносом бiля дошки.
Горобець-горо-б'ята, ластівка-ластів’-ята, соловей-соло-в-‘ята.
V. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота по підручнику - Вправа 179.
Ця вправа нам допоможе бiльше дізнатися про пташок і навчитися правильно писати слова з вивченими орфограмами.
1 речення - коментує учень
2 речення - усне пояснення орфограм
3 речення - самостійне списування
розбір за членами речення та частинами мови.
[таблиця]
VI. Фізкультхвилинка. Слайд 15.
«Вітер віє нам в лице , загойдалось деревце.
Вітерець все тихше, тихше
Деревце все вище, вище
Радо гіллячком хитае,
Доброго дня нам бажає.»
Завдання №1 1) Виписати слова з апострофом з вірша «Шпак». 2) Зробити звуко-буквений аналіз слова черв'як. |
Завдання №2 1) Списати слова, вставляючи де потрібно апостроф: М. ята, цв . ях, б . ють, бур . як, бур . ян, п . ять, Мар . яна, р . юкзак. 2) Вибрати слово до звукової моделі: - = 0 - 0 |
|
Завдання №3 Склади прислів'я, запиши ті прислів'я, якi виражають головну думку вірша «Шпак»:
|
|
|
Дружба як дзеркало, Хто в п'ятницю скаче Хто друга покарає,
|
собі самому зробить зло розіб'єш не складеш той в неділю плаче
|
|
VII. Робота над віршем «Шпак» Вправа 180. Слайд 16.
- Сьогодні ми дізнаємось про пташку, яка першою відкриває весну, щирого друга садiв i полів.
1. Читанням вірша учнями по куплету.
- Чи заслуговував шпак такого відношення людини до себе? Чому?
- Який висновок можемо зробити?
- Щоб ви порадили господарю?
VIII. Творча робота в групах Слайд 17.
I група. Виписати з вірша «Шпак» слова з апострофом.
Зробити звуко-буквенний аналіз слова черв'як.
II група. Списати слова, вставляючи де потрібно апостроф.
Підібрати слово до звукової моделі - = о – о
М.ята, здоров.і, б.ють, бур.як, бур.ян, св.ято, в.яне, цв.ях, р.юкзак.
III група. Скласти прислів'я, записати тільки ті, які виражають головну думку вірша «Шпак».
Дружба як дзеркало –
Хто в п'ятницю скаче,
Хто друга покарає
собі самому зробить зло.
розіб'єш, не складеш.
той в неділю плаче.
/Захист роботи/