Тема. Ставлю питання до назв предметів. Розпізнавання слів - назв предметів
за питаннями хто? що?
Мета. Формувати уявлення про слова, які означають назви предметів (іменники). Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот». Вчити розрізняти неживі та живі предмети, ставити правильно питання хто? що?, а також відрізняти їх від інших слів. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; увагу та критичне мислення. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.
Формувати предметні компетенції:
Мовленнєві:
Діяльнісні:
Формувати ключові компетентності:
Соціальні:
Мотиваційні:
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок-дослідження
Методично-дидактичне забезпечення уроку: мультимедійна презентація до уроку, картки для роботи в групах, парах, картки для опорної схеми, ноутбук, підручник К.І. Пономарьова. Українська мова. 2 клас – К.: "Оріон", 2019.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
1. Привітання гостей "Хвилинка настрою".
- Привітайте наших гостей і подаруйте їм вашу щиру посмішку.
Доброго ранку, доброго дня.
Бажаємо щастя, бажаєм добра.
2. Вправа «Долонька до долоньки».
- Діти, щоб наш урок був продуктивним, з'єднайте свої долоньки та подаруйте один одному свою дружню підтримку.
(Діти стоять в групах навколо столів).
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні у нас - незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Це країна "Мовляндія".
- В цій країні живуть багато різних слів. Які саме дізнаєтесь, закінчивши вірш.
2. Гра «Закінчіть вірш»
Книжка, дошка, кабінет,
мотоцикл, велосипед .
Знають діти наперед,
кожен з них – це є ….. ( ПРЕДМЕТ)
3. Словникова робота
а) Робота над лексичним значенням слова.
б) Каліграфічна хвилина
Пп пр ре ед дм ме ет предмет
- Поставте наголос у слові. Підкресліть букву, яку треба запам'ятати.
- Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова.
4. Проблемна ситуація.
- Пригадайте, які запитання ви ставили, коли були маленькими і бачили незнайомі предмети? (Хто це? Що це?)
- Чому до одних слів ставимо питання що?, а до інших хто?
- Відповідь на це питання отримаєте, переглянувши казку.
5. Перегляд відео "Казка про іменник"
Висновок: В країні "Мовляндії" живуть слова-назви предметів. Вони діляться на групи: живі і неживі предмети.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці ми станемо дослідниками нашої мови і будемо досліджувати слова, що називають предмети, а також розрізняти їх за питаннями.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Дослідження слів - назв предметів. Вправа "Дослідники".
- Назвіть предмети, які зображені на малюнках і поставте до них питання.
Учитель дістає із мішечка іграшки і демонструє дітям.
Що це? Ведмедик
Що це? Лялька Маша.
Що це? Машина.
- Як назвати їх одним словом? (Іграшки) Поставте питання.
- Чому до всіх цих слів ставили питання що?(Назви неживих предметів)
- Включіть свою уяву та уявіть, що ці предмети ожили. Ведмедик став тваринкою, лялька Маша дівчинкою.
- На яке питання будуть відповідати ці слова? (Хто це?)
Проблемне запитання: А машинка зможе відповідати на питання Хто це?
Чому? 14 слайд
2. Робота за підручником (ст.54, впр.1)
а) Бесіда за малюнком.
- Що роблять люди уночі? (Відпочивають, сплять)
- Ось і наші друзі Читалочка та Щебетунчик заснули. Їм снилися дивні сни.
- Розгляньте малюнки. Назвіть предмети, що наснилися дітям.
б) Запис слів на дошці і в зошитах.
Хто? Що?
курка літак
кішка книжка
лисиця телефон
лікар яблуко
- Визначте, у якій колонці слова називають людей і тварин.
- На яке питання відповідають ці слова?
- На яке питання відповідають предмети, що наснилися Щебетунчикові? (Що?)
- Як можна назвати ці предмети? (Неживі)
3. Читання правила в підручнику (ст. 54)
Створення "Послідовних ланцюжків"
Доповнення правила термінами "істоти"- "неістоти", "живі" та "неживі" предмети.
4. Розподілити предмети за групами "істота" чи "неістота".
Гра "Заселіть будиночки". Робота в групах
Фізкультхвилинка
V. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності.
1. Колективна робота за вправами 2,4.
а) Бесіда та складання речень за малюнками.
- Що наснилося Родзинці?
- Чим полюбляють займатися Родзинка, Читалочка, Ґаджик та Щебетунчик? (Спортом)
- Що можна сказати про дітей за їх уподобанням? (Відповідально відносяться до власного здоров'я) А як ви ставитесь до свого здоров'я?
- Складіть речення про те, чим займаються діти уві сні Родзинки.
б) Запис з коментуванням одного речення.
- У реченні підкреслити слова, що відповідають на питання хто?
2. "Щоденні 5". Читання для друга (впр.6)
Гра "Прочитай та запитай"
- Прочитайте для друга колискову, що співала мама Читалочці.
- З якою інтонацією ви будете читати? Чому?
- Поставте питання до виділених слів.
3. Добір слів-назв істот до неістот.
Вправа "Встанови відповідність". Робота в парах
Впр. 7 - робота в парах (на картках)
- Поєднайте слова, хто з колискової де спить.
дитятко • • ліс
звірі • • гніздечко
кити й акули • • ліжко
птахи • • море
4. Вправи на розпізнавання слів-назв предметів.
Технологічний прийом "Трафарет". Робота в групах.
Повторення правил роботи в групах
І група
Знайдіть слова, які означають назви предметів
школа |
літак |
пенал |
зелений |
лисиця |
швидкий |
писати |
чотири |
дитина |
ІІ група
Знайдіть слова, які відповідають на питання що?
хмара |
школяр |
парта |
киянин |
колесо |
собака |
лікар |
кавун |
чоботи |
ІІІ група
Знайдіть слова, які відповідають на питання хто?
синиця |
шофер |
літак |
диктант |
футбол |
учень |
заєць |
кухар |
комбайн |
5. Бесіда про користь дотримання режиму сну.
Вправа "Цікавинка від Ґаджика" (вправа 9)
- Прочитайте цікаву інформацію про сон, яку знайшов Ґаджик в інтернеті.
- На що, на вашу думку, впливає сон?
- Чому недосипати - шкідливо для здоров'я?
VІ. Підсумок уроку
1. Дидактична гра з LEGO "Хто? Що?"
Самооцінювання власних навчальних досягнень