Конспект уроку
з української мови в 7 класі
Тема: Часи дієслова.
Мета:
Загальна мета:
Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Часи дієслова».
Предметно-змістова (освітня):
-Актуалізувати та структурувати знання учнів про базові одиниці морфології;
-Закріпити вміння визначати часи дієслів;
-Вдосконалювати навички синтаксичної ролі дієслова.
Діяльнісна (розвиваюча):
-Розвивати навички самостійної роботи;
-Розвивати критичне мислення через завдання на аналіз та редагування текстів;
-Розвивати комунікативні навички через роботу в парах і групах, вміти чітко висловлювати думку.
Виховна:
-виховувати свідоме ставлення до рідного слова як інструменту ефективної комунікації;
-виховувати культуру поваги до думки однокласника.
Ключові компетентності (відповідно до НУШ)
-Учні вдосконалюють вміння чітко , логічно та грамотно висловлювати свої думки в усній та письмовій формі;
-вчаться визначати часові форми дієслів.
2.Вміння вчитися впродовж життя:
-учні демонструють здатність до самостійної організації навчання через вибір завдань;
-розвивають навички самоконтролю та рефлексії, що дозволяє їм усвідомлювати власний прогрес і зони зростання.
3. Інформаційно-комунікаційна компетентність:
-Учні ефективно використовують цифрові технології (QR-коди, онлайн-вікторини) для отримання навчальних завдань;
-вчаться систематизовувати інформацію у вигляді ментальної карти («Асоціативна павутинка»).
4. Соціальна та громадянська компетентності:
-Учні продуктивно взаємодіють у парах і малих групах, розподіляючи ролі та разом приймаючи рішення;
-вчаться дотримуватися правил гри, поважати результати праці інших та конструктивно спілкуватися.
5. Ініціативність та підприємливість:
-учні проявляють ініціативу та креативність під час творчих завдань;
-вчаться нестандартно мислити, знаходячи різні шляхи розв’язання поставлених завдань.
Очікувані результати
Після уроку учень\учениця знає та розуміє:
-визначати часи дієслова;
-змінювати дієслова за особами.
Вміє і застосовує на практиці:
-грамотно утворює всі часові форми дієслова;
Оцінює \аналізує:
-власний рівень знань і вмінь з теми;
-результати своєї діяльності та діяльності однокласників за допомогою запропонованих критеріїв.
Хід уроку
-Діти , давайте складіть речення з використанням дієслів:
1гр.-теперішній час,
2гр.-минулий час,
3гр.-майбутній час.
II.Актуалізація опорних знань
Дієслово.
(Учні виконують завдання)
(Особа, питання, дія , рух, мова, наказ, прохання)
III.Практична частина
1.Робота в парах
«Дієслово в дії»
Один учень з пари мімікою або рухом показує дію , а другий-називає дієслово і складає з ним речення.
Спати.
2.«Часова естафета»
Мета:змінювати дієслова за часами. Перший учень називає дієслово в теперішньому часі, а другий-в минулому, потім в майбутньому.
Читаю-читав-читатиму.
3.«Склади ланцюжок дій»
Творити послідовність дієслів.
Починає учень.
Я прокинувся-потягнувся-пішов умиватися.
4. «Редакторська правка»
Учні слухають учителя і вчора записують правило в зошиті.
Завтра клас йшов до музею на виставку.
(Записати відредаговані речення)
Фізкультхвилинка
Вчитель називає дієслова різних часових форм: бігав, малює, буде читати, танцював, повернеться, присідає.
Минулий час-праву руку піднімаємо,
Теперішній час-ліву руку,
Майбутній-стрибаємо.
5.Робота з підручником (виконання вправи)
6. Творче завдання
«Граматичне селфі»
Написати селфі від імені дієслова-короткий текст 3-5 речень.
Зразок написання.
Я-дієслово читати. Я люблю дію, бо без мене речення стоїть на місці. Можу бути і читав, і читатиму-тобто живу в минулому, теперішньому і майбутньому часі. Мої друзі-пишу, малюю, граюся.
Скласти із словами (співаю, рахую).
7.Тестові завдання.
1. Усі дієслова теперішнього часу в рядку:
А)читаю, друкую, співаю;
Б)писатиму, скачеш, тремтиш;
В)малював, мовчить, дихає.
2.Виберіть правильну форму дієслова:
Завтра він …….до школи.
А) піде;
Б) йшов;
В) йде.
Зараз вона ….. картину.
А)малює;
Б) малювала;
В) намалює.
8. Робота в групах.
«Дієслово-актор». Кожне дієслово треба розіграти в різних часах, використовуючи міміку і жести.
Вибрати дієслово й скласти з ним 3 речення, де воно виконує різні ролі:
-у теперішньому часі,
-у минулому,
-у майбутньому.
Настрій кожного речення має бути інший (смішний, тривожний, радісний).
Щоб було цікавіше , можна взяти дієслова-це герої в казці, або супергерої, які діють в різних часах.
9. «Класифікатор»
Записати слова за часами.(теперішній, минулий, майбутній)
Усміхнувся, тьмянів, розглянув, згорів, посіяв, здійснив,
Зніяковів, бігав, світає, дивишся, ігнорую, байдикую, прибираю, знімаєш, носять, співатиму, працюватиму, радітимеш, оцінюватиму, любитиму, звітуватиму, завітаю, злетить, писатиму.
Вправа з ключем. Підкреслити першу букву в кожному стовпчику.
Відповідь:
Сьогодні ви гарно працювали.
IV.Підсумок уроку.
Підіб’ємо підсумки нашої роботи, закінчивши речення:
Які вправи запам’ятались?
Цей урок збагатив мене знаннями про…
Мені найбільше сподобалося….
V.Домашнє завдання
Скласти розповідь про осінь, використовуючи різні часові форми дієслів.