Конспект уроку з української мови
Клас: 4-Б
Тема уроку: Я. Гортало «Просто неба…»Визначення головної думки вірша.Змінювання . . дієслів минулого часу за числами і родами ( в однині).
Мета уроку: ознайомити з віршем Я. Гортала, вчити визначати головну думку вірша; . .
ознайомити зі змінюванням дієслів минулого часу за числами і родами
(в однині);
розвивати виразне читання; мовлення, збагачувати словниковий запас
учнів;
виховувати позитивне ставлення до себе, до оточуючих, відповідальність.
Очікувані результати: вживає дієслова у відповідних часових формах; добирає дієслова,
що найбільше відповідають мовленнєвій ситуації;
ставить дієслова минулого часу у відповідну родову форму за питаннями що
робив? (-ла, -ло), що зробив? (-ла, -ло);
досліджує граматичні форми дієслів; вживає дієслова у власному мовленні в
правильних граматичних формах
Обладнання: ТЗН, таблиці, роздатковий матеріал, цеглини лего, мультимедійна
презентація
ХІД УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ.
Перевірка готовності до уроку. Привітання.
- Радо всіх я вас вітаю.
Наших гостей представляю. ( Діти вітаються)
2.ОЧІКУВАННЯ УЧНІВ.
- А зараз поміркуйте і скажіть: що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. – Виберіть з хмари слів лише ті дієслова, які відповідають вашим очікуванням.
(СЛАЙД)
Психологічне налаштування. Афірмації.
У мене хороший настрій.
Я впевнений у своїх силах,
Я активно працюватиму на уроці,
Я бажаю своїм однокласникам успіху.
3. МОТИВАЦІЯ . ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
- Є такий вислів: час летить-це погана новина.Хороша новина-ми пілоти свого часу, тобто управляємо своїм часом.Тож я очікую, що ми мудро будемо сьогодні керувати своїм часом та ефективно використовувати його на уроці.
- Якби у вас була машина часу, куди б ви хотіли повернутися?
(ВІДПОВІДІ ДІТЕЙ)
(Демонстрація слайдів із світлинами).
- Тож сьогодні ми продовжимо подорожувати по країні дієсловаа, а саме помандруємо у…Який час? Здогадались? У минулий час
4.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- А щоб не заблукати, складемо карту. Звісно, не географічну, а інтелектуальну.
СКЛАДАННЯ МЕНТАЛЬНОЇ КАРТИ
- Що називають дієслова?
-Яку форму дієслів називають неозначеною?
- На які питання відповідають дієслова у початковій формі?
-З якою частиною мови найчастіше пов язані дієслова?
-Яку роль найчастіше виконують у реченні? - Яку дію можуть називати дієслова?
-Назвіть часові форми дієслів.
- Яку дію називають дієслова теп. часу?
-Доведіть, що дієслова теп.часу змінюються за особами. За числами.
- Пригадайте, чи змінюються дієслова майб.часу за особами та числами?
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ
-Отже, ми можемо зробити висновок, що дієслова минулого часу змінюються так само, як і дієслова теп.і майб.
-Чи згідні зі мною?
-Що потрібно зробити, щоб дати відповідь на це питання?
- Так, провести мовне дослідження.
-Отож, сьогодні ми маємо ще одне завдання: дізнатись, як змінюються і чи змінюються взагалі дієслова минулого часу.
-А допоможуть нам у цьому герої вірша Я.Гортала «Просто неба».
5.Робота над віршем
Слухання вірша в аудіозаписі (Щоденні 5. Слухання)
-Прослухайте вірш.
Запитання для первинного сприйняття.
-Від якої особи ведеться розповідь?
Перевірка сприйняття.
Робота зі словами (ЩОДЕННІ 5)
-Як ви розумієте значення вислову «просто неба»? (СЛАЙД)
Просто неба (на землі), просто голого неба – не в приміщенні, надворі.
Снували (СЛАЙД)
Переплітаючи нитки, волокна і т. ін., з'єднуючи їх, виготовляти щось.
-Який настрій викликав вірш?
-З якою інтонацією слід читати?( спокійно, замріяно)
Читання з другом.(ЩОДЕННІ 5. Читання для когось)
-Прочитайте вірш у напівголоса один одному по строфі почергово.
Читання вголос.
Просто неба
Ми стояли просто неба
І дивились просто в небо.
А по небу, мов примари,
Лізли велетенські хмари.
І неслись хтозна-куди
Над дахами голуби.
Над дахами, над дубами –
І махали нам хвостами.
І снували літаки
Взад, вперед і навпаки.
І на тій височині
Підморгнув пілот мені...
Ми стояли просто неба
І дивились просто в небо.
І стояли поруч з нами
Просто тато, й просто мама,
І дідусь, й бабуся сиві –
Просто ми були щасливі!
Аналіз вірша.
-Хто стояв просто неба? Перелічіть.
-Що їх об ’єднує? Як назвати їх одним словом?
-За чим спостерігали герої вірша?
-Відшукайте порівняння.
-Словосполучення «снували літаки»- вжите у прямому чи переносному значенні?
-Поміркуймо: яка головна думка вірша? Що автор хотів сказати?
-Відшукайте та зачитайте слова, у яких автор висловлює головну думку.
- Так, у вірші йдеться про те, як насправді легко можна почуватися щасливим, радіти навколишньому світу і милуватися усім, що нас оточує.
6. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
-Як ви гадаєте чи можна почуватися щасливим, отримуючи знання, шукаючи відповіді на питання, що цікавлять?
-Тож давайте теж будемо шукати відповідь на наше проблемне питання: чи змінюються дієслова мин. часу? Якщо змінюються, то як?
Проведемо мовне дослідження.
-Нагадаємо персонажів просто неба у відео?
(Хлопчик….
(Записую на дошці почергово)
-Чим був зайнятий хлопчик?
Хлопчик (одн., чол.р.)-що робив?-стояв.
Дівчинка(одн.,ж.р.)- що робила? – стояла.
Кошеня (одн.,с.р.)- що робило? – стояло.
Ми (мн.)- що робили- стояли
-Визначіть число та рід іменників.Отже дієслова будуть мати такий же рід.
-Дослідіть, чи змінюються дієслова мин.часу за родами?
-Чи завжди? (Лише в однині)
Чи змінюються дієслова мин.часу за числами?
Робота з підручником
-Порівняйте висновок, що ми зробили, із правилом у підручнику.
ДОПОВНЮЮ МЕНТАЛЬНУ КАРТУ
-Дієслова мин.часу змінюються за родами в однині та числами.
-Відшукайте дієслово з іменником у вірші в одн. чол.роду.
(Підморгнув пілот) .
-Поставте питання. (Що зробив?)
-То на які питання відповідають дієслова мин.часу чол.роду?
Що робив? Що зробив?
-Жін. роду.
Що робила?що зробила?
-Сер.роду.
Що робило? Що зробило?
-У множині.
Що робили? Що зробили?
-Чи змінюються за особами?
7. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Відео( нейророзминка)
8. Каліграфічна хвилинка
-Щоб букви не снували, пригадаємо правильне з єднання букв.
Без минулого нема майбутнього.
-Чи чули такий вислів?
-Як розумієте його?
- Після минулого іде теперішнє, а потім майбутнє.Без минулого не було б нас. Від минулих подій залежить наше майбутнє. ( Про події, які відбуваються зараз)
Вправа
-Виписати з вірша дієслова мин.часу у множині та записати поряд у формі чол., жін., сер .роду в однині.
-Пригадайте, як визначити рід дієслова? (Поставити запитання або підставити займенник)
На дошці та у зошитах
Дивились-дивився, дивилась, дивилось.
Лізли- ліз, лізла, лізло.
Неслись- нісся, неслась,неслось.
Махали-махав, махала, махало.
Снували- снував, снувала, снувало.
Були – був, була, було.
ВПРАВА. Малюнковий диктант. Хто що робив?(САМООЦІНЮВАННЯ)
(Демонструю малюнки, а діти записують дію, Яку виконував/ла/ло об єкт, у 3 колонки за родами)
(Потім перевіряємо. Чіпляю малюнки у 3 колонки)
-Скористаємося знайомими уже нам критеріями та позначками і перевіримо завдання.(СЛАЙД)
9. Робота в групах.
Розподіл на групи.
Пригадати правила
Хранитель часу
Спікер
Завдання для груп
1 група-
2 група
3 група-
Презентація роботи груп
Оцінювання роботи своєї групи
Оцінювання роботи - група групи.
Оцінювання своєї роботи у групі.
( сигнально лего)
10. ЗАКРІПЛЕННЯ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь.
-Перевіримо, чи досягли ми очікуваного результату? Давайте повернемось до завдань, які ми ставили на початку уроку. ( На дошці таблиця Знати»-«Вміти»)
Вправа з лего
(Читаю слова, діти сигналізують лего, визначаючи рід дієслова.)
Рефлексія навчальної діяльності
Вправа «Магічний кубик»
11.Рефлексія
-Уявіть , що ви на роздоріжжі, перед вами три дороги:
-назад у минуле- тема не зрозуміла, завдання були не під силу, потребую ще раз пояснення теми;
у теперішньому- все зрозуміло, але хотілось би ще уточнити …маю один сумнів. Після уроку хочу з ясувати
у майбутнє- усе зрозуміло, готовий рухатись далі.
-Яку дорогу оберете?
(На дошці плакат. Діти чіпляють стікери, роблячи свій вибір. Аналізую. Даю загальні рекомендації .Надаю оцінні судження роботи учнів на уроці )
Виміряємо температуру атмосфери після уроку
Побудова стовпчикової діаграми з лего
зелений колір- чудово, задоволений своєю роботою
червоний- ні, не задоволений
12.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Диференційоване.
3авдання на вибір:
-вправа 89;
-скласти розповідь «Моя подорож у часі».
-Вчорашній день- це історія. Завтрашній – загадка. Сьогоднішній- подарунок. Тож цінуймо кожну хвилину. Радіймо кожній миті. Будьмо щасливі просто тому, що поруч наші рідні.