Презентація з української мови для 8 класу на тему: "Односкладні речення".

Про матеріал
Презентація з української мови для 8 класу на тему: "Односкладні речення" містить тренувальні вправи та опорні таблиці для кращого опанування теми. Допоможе поглибити знання учнів про односкладні речення; відмінності між двоскладними і односкладними реченнями; познайомитися з видами односкладних речень, зі способами вираження в них головного члена; формувати вміння і навички визначати види односкладних речень; розвивати вміння моделювати й конструювати односкладні речення відповідно до завдання. Ілюстративний матеріал запозичено з Інтернету.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Односкладні речення, з головним членом, співвідносним з присудком. Означено-особове речення, вираження головного члена в ньому. Підготувала вчительукраїнської мови і літератури. Дніпровської гімназії № 92 Черняк Надія Григорівна

Номер слайду 2

Мета уроку:ознайомити з односкладними простими реченнями, їх видами;навчити розрізняти односкладні та двоскладні речення, грамотно будувати односкладні речення; розвивати усне та писемне мовлення, логічне мислення; виховувати любов до рідної мови, інтерес до предмету.

Номер слайду 3

«Мозковий штурм» 1. Що називається реченням?2. На які види поділяються за будовою та головним членом?3. Яка різниця між односкладними й двоскладними реченнями?4. Які члени речення називаються головними?5. Що таке присудок?6. Якою частиною мови найчастіше виражається присудок?7. Що таке інфінітив? Які дієслова називаються безособовими?8. Що таке підмет? Якою частиною мови найчастіше виражається підмет?

Номер слайду 4

Лінгвістичне спостереження з елементами зіставлення Підкреслити граматичні основи, визначити, у яких реченнях граматична основа складається з одного головного члена. Сніг засипав дороги. ( просте, двоскладне, поширене)Снігом засипало дороги. ( просте, односкладне, поширене)Прийшла зима. (просте, двоскладне, непоширене)Зима. (просте, односкладне, непоширене)Висновок: Односкладні речення - це такі речення, граматична основа яких має у своєму складі лише один головний член ( підмет чи присудок) при чому зміст речення залишається зрозумілим і без другого головного члену.

Номер слайду 5

Порівняльна діаграма Венна. Граматична основа складається з одногоголовного члена у формі підмета або присудка. Граматична основа складається з двохголовних членів речення: підмета й присудка. Мають граматичну основу. Можуть бути поширенимиабонепоширеними Односкладніречення. Двоскладніречення

Номер слайду 6

Види односкладних речень{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}З головним членом у формі присудка. З головним членом у формі підмета. Означено-особовіВірю в людську доброту. НазивніХолодна зима. Неозначено-особовіЙому хотілося співати від щастя. Узагальнено-особовіДесять раз подумай, а раз скажи (Нар. тв.). БезособовіНе варто звинувачувать когось.

Номер слайду 7

Означено-особові речення. Головний член означає дію, яку виконує конкретна особа ( я, ми, ти, ви), на неї вказує закінчення дієслова Головний член виражений дієсловом у формі 1-ої або 2-ої особи однини чи множини теперішнього або майбутнього часів дійсного способу ;2-ос. однини й множини наказового способу 1. Люблю весняний степ.2. Припливайте до колиски , лебеді, як мрії (В. Симоненко.3. Гей. Нові Колумби й Магелани, напнемо вітрила наших мрій! (В. Симоненко)

Номер слайду 8

Пояснювальний диктант Доведіть, що подані речення є означено-особовими.1. Відкривай гарячі груди, мати земле! ( М. Рильський).2. Спи, моя гілячко голуба, тихо в моїм серці і щасливо ( М. Вінграновський).3. Весь вік у дорозі марно літа трачу ( Нар. тв.).4. Як поборем вороженьків, добудемо славу! ( Нар. тв.).5. Любіть Україну, як сонце любіть!( В. Сосюра).6. Вивчайте рідну мову!

Номер слайду 9

Дослідження- відновлення1.(Опуститися), тихі зорі, синові під вії.2. Кораблі! (Шикуватися)до походу!3. Мрійництво! Жаго моя! (Жити)! 4. В океані рідного народу (відкривати) духовні острови! 5. Україно! Доки жити буду, доти ( відкривати) тебе.6. Ой ( бігти), ( бігти), досадо, не (вертити) до хати ( В. Симоненко).

Номер слайду 10

Синтаксичні синоніми. ОдноскладніЛюблю рідну мову. Йди вчи уроки. ДвоскладніЯ люблю рідну мову. Ти йди вчи уроки. Усі односкладні означено-особові речення синонімічні двоскладним, але, на відмінну від останніх, в означено-особових реченнях увагу зосереджуємо не на виконавцеві, а на самій дії. ПОРІВНЯЙМО:

Номер слайду 11

Дослідження – трансформація. Визначити граматичні основи. Переробити двоскладні речення на односкладні означено-особові..1. Я люблю осінній листопад. 2. Ми хочемо миру на землі. 3. Діти бережуть природу. 4. Ти не забудь написати замітку в стінгазету. 5. Діти дякують мамі за все. 6. Ви розкажіть про ваші враження від поїздки.

Номер слайду 12

Робота в парах1 учень – означено-особові; 2 учень – двоскладні. Підкреслити граматичні основи.1. Будем на осінь щасливі й багаті (І. Жиленко).2. Мріють крилами з туману лебеді рожеві ( В. Симоненко).3. Весно, що за чудо ти твориш в моїй груди? ( І. Франко).4. Всюди чую любий глас, крик життя могучий… ( І. Франко).5. Весно, вітре, люблю вас…( І. Франко).6. Хотіла б я піснею стати у сюю хвилину ясну ( Леся Українка).7. Лунали б тоді мої мрії і щастя моє таємне ( Леся Українка).8. Припливайте до колиски, лебеді, як мрії ( В. Симоненко).

Номер слайду 13

Цифровий диктант. Записати номери означено-особових речень.1. Зроблю собі човна із мрій і весла із пісень ( М. Рильський).2. Народ скаже, як зав’яже,3. Друзі пізнаються в біді.4. Люблю чернігівську дорогу весною, влітку, восени ( Ліна Костенко).5. Як парость виноградної лози плекайте мову (М. Рильський)..6. Там розсипає вона роси сріблисті ( М. Рильський).7. Дівчино! Як небо її голубе,люби її кожну хвилину (В. Сосюра).8. Квітуй, мов калина, на плесами вод ( М. Верещака).9. Око бачить далеко, а розум – ще далі.10.

Номер слайду 14

Вибірково-розподільний диктант (кодова робота)Прочитати односкладні речення. Визначити спосіб вираження в них головного члена. Заповнити таблицю, вписавши у відповідні колонки номери речень. Поховайте та вставайте, кайдани порвіте.І все з собою заберу малого сліду не покину на нашій славній Україні…Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, у степ погуляти…Тихими речеми привітаю вас, як діток, і заплачу з вами. Караюсь, мучуся… але не каюсь!Лічу в неволі дні і ночі і лік забуваю. Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь. Погуляю понад морем та розважу своє горе… ( З творів Т. Шевченка).{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Дієслова 1 - 2 ос. однини й множини дійсного способу теперішнього часу. Дієслова 1 - 2 ос. однини й множини дійсного способу майбутнього часу. Наказовий спосіб

Номер слайду 15

Пошукова робота. З поезій Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, розміщених у підручнику української літератури, виписати 3 приклади односкладних означено-особових речень. Довести свою точку зору.

Номер слайду 16

Творча робота. Скласти твір-мініатюру (5–6 речень) у художньому стилі, використовуючи односкладні означено-особові речення. Моя рідна Україна (Зразок)Люблю дивитися, як світанок розливає свої барви над рідними полями. Чую, як вітер ніжно гойдає колосся пшениці і приносить запах свіжості. Вдивляюся в безкрайні обрії, що ховають у собі душу мого народу. Шаную кожну стежку, що веде до батьківського порогу. Бережу в серці кожне слово, сказане рідною мовою.

Номер слайду 17

Вправа «Інтерв’ю»Чого ви навчились на уроці?Що найбільше вас вразило чи здивувало під час уроку?Що нового ви сьогодні дізнались?Чи було вам важко? Якщо так, то що саме? Продовжіть речення. Тепер я знаю, що …

pptx
Додано
29 грудня 2024
Переглядів
28
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку