Тема: Число іменників.
Мета: Поглибити знання учнів про категорію числа іменників,
розглянути групи іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини; розвивати логічне мислення, творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: підручники, таблиця “Число іменників”, дошка.
Методи і прийоми: розповідь, бесіда, лінгвістичні ігри, метод вправ,
спостереження над мовою.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
-
Організаційний момент.
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Учитель перевіряє виконання вправи.
-
Репродуктивна бесіда:
-
Яка частина мови називається іменникам?
-
Назвіть морфологічні ознаки, які властиві іменнику.
-
Як визначити рід іменника?
-
Як визначити рід невідмінюваних іменників?
-
Що є показником роду іменників?
-
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
-
Хвилинка - веселика. Прослухайте усмішки із шкільного життя.
-
Васильку, провідміняй іменник “Трактор”.
-
Трактор, тракториця, трактореня.
-
Оленко, якого роду “парта”?
-
Якщо Олегові - чоловічого, якщо Тетянчина - жіночого, а якщо та, де сидять Наталка і Віталій, - то середнього.
-
Як, на твою думу, Івасю, слово “штани” в однині чи в множині?
-
Верхня частина в них однина, а нижня - множина.
Запитання:
-
Чи всі іменники з наведеної групи мають протиставлення за числами?
-
Чому не утворюється форма множини від деяких іменників?
-
Чи завжди граматичне значення числа виражене в закінченні слова?
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Пояснення учителя.
Граматична категорія числа є в усіх іменників. Але не у сіх можливе протиставлення за цією ознакою, тобто не всі іменники “змінюються” за числами (шоколад, любов).
Можна виділити кілька груп іменників за їхньою здатністю мати чи не мати протиставлення за числом;
-
іменники, що мають протиставлення за числами (здатні змінюватися за числами);
-
іменники, що мають форму тільки однини;
-
іменники, що мають форму тільки множини;
-
невідмінювані іменники, форма числа яких виражена в контексті.
-
Колективне опрацювання теоретичного матеріалу підручника.
-
Розгляд таблиці “Число іменників”, яка прикріплена на дошці. Учні записують її у зошити, самостійно доповнюючи прикладами іменників. Які вживаються у певному числі.
Таблиця * Число іменників”
Однина
|
Множина
|
-
іменник, що означає речовину: вода, вугілля, залізо.
-
вказують на опредмечену якість або
дію: блакить, синь, дружба.
-
збірні: листя, молодь.
-
власні назви: Десна, Дніпро, Леся,
Тарас.
|
-
парні предмети: вила, ворота, двері.
-
речовини: вершки, дрова.
-
збірні: гроші, надра, хащі.
-
назви процесів дій, емоцій: веселощі,
пустощі.
-
власні назви: Суми, Черкаси.
|
-
Закріплення нового матеріалу.
-
Робота з підручником .
-
Розподільний диктант.
Розподілити слова у три колонки: 1 - іменники, що мають форми однини і множини; 2- іменники, що мають тільки форми однини; 3 - іменники, що мають тільки форму множини.
Щипці, громадянин, дріжджі, цемент, офіцер, капучіно, офіцерство, баранина, сосна, жалюзі, солодощі, тремтіння, мереживо, шлях, хрестини, Плеяди, Донецьк, нетрі, подарунок, кольє.
-
Які порушення граматики ви помітили в текстах.
а) Слід закривати за собою двер!
б) Скільки ще залізів і цементів мені треба сьогодні перекидати!
в) Чулися сиплі низькі ревіння пароплавних гудків. (Ю. Козак).
г) На городі палало троє багаттів, а кругом їх вештались молодиці, сновигали баби. (І. Нечуй-Левицький)
-
Диктант - переклад.
Яким займенником можна замінити збірні іменники? Визначити число кожного з перекладених іменників?
Длинные волосы, красные чернила, крутые ступени, ржаные колосья, мягкая мебель, ранняя жатва, приятный запах, целебные коренья.
-
Усно дібрати антоніми - іменники, що вживаються лише у формі однини, до слів: честь, холод, хвилювання, гамір.
Дібрати антоніми - іменники, що вживаються тільки у формі множини до слів: сум, світанок, свято.
-
Утворити іменники, що означають збірні поняття, від поданих слів. Визначити число утворених іменників. Яким займенником можна замінити кожне з утворених слів? Двоє з утворених слів ввести в речення.
Листки, птахи, прилади, товариші, корені, жінки, студенти, каменярі, родичі, козаки.
-
Підсумок уроку.
Бесіда:
-
Яка частина мови називається іменником?
-
Назвіть морфологічні ознаки іменника.
-
На які групи поділяються іменники за числами?
-
Домашнє завдання.
Додатки Таблиця “Число іменників ”
Однина
|
Множина
|
-
іменник, що означає речовину: вода, вугілля.
-
вказують на опредмечену якість або
дію: блакить, дружба.
-
збірні: листя, молодь.
-
власні назви: Десна, Тарас.
|
-
парні предмети: двері, окуляри.
-
речовини: прянощі, дрова.
-
збірні: гроші, надра, хащі.
-
назви процесів дій, емоцій: відвідини,
пустощі.
-
власні назви: Альпи, Карпати.
|