Тема: « Займенник. Особові займенники.»
Мета: -конкретизувати знання дітей про граматичне значення займенника як частини мови;
-з’ясувати шляхом дослідження мовного матеріалу особливу роль
займенників у мовленні;
-Розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, вміння
узагальнювати. робити висновки, здатність логічно обгрунтовувати
свою позицію;
-Виховувати пізнавальні інтереси, вміння співпрацювати у парі, у групі
Прищеплювати любов до рідної мови, прагнення миру.
Обладнання: презентація, мультимедіа, картки для групової роботи,
маркери, таблиці, хмаринки.
Тип уроку: урок – дослідження.
Хід уроку.
У уважні
Р розумні
О обдаровані, організовані, оперативні
К кмітливі
Не просто дивитись, а … (бачити)
Не просто відповідати, а … (думати, міркувати)
Дружно і плідно … (працювати).
- А зараз ми з вами складемо план уроку. Пронумеруйте прислів’я в такому порядку, щоб відтворити послідовність дій нашого уроку. ( слайд 3 )
1. Добрий початок – половина роботи.
2. Хто багато робить, той багато вміє.
3. Зробив діло – гуляй сміло.
Вправа « Надія»
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( відповіді дітей)
Я також хочу висловити свої очікування. ( Закріпити знання з теми «займенник», чітко і правильно висловлювати думки, дотримуватись культури писемного мовлення, а також переконати мене, шо ви любите і знаєте українську мову.)
Вкінці уроку ми перевіримо чи справдилися наші очікування.
- Які ви знаєте частини мови?
- Що ми вивчали на уроках української мови?
- Що таке іменник? На які питання відповідає іменник? Як змінюються іменники?
- Що таке прикметник? Що таке дієслово? Як змінюються дієслова?
- Що таке числівник? На які питання відповідають числівник
- Що таке прислівник? Як змінюються прислівники?
2. Асоціативний кущ ( Робота в групах ).
Дієслово Числівник Вигук
Іменник Частини мови. Прикметник
Прислівник Слова - помічники
(Презентація роботи кожної групи.)
3. Гронування. ( на дошці)
4. Лінгвістична казка про займенник. ( відео) (слайд 4)
5. Передбачення.
- Як ви думаєте, як розсудила іменологія? (відповіді дітей)
6. Каліграфічна хвилинка. (записують17 жовтня Класна робота)
Прочитати зашифроване слово:
Перша буква з першого слова, друга – з другого, третя – з третього,
а четверта – з четвертого.
Жабка, дим, вітер, село. ( слайд 5)
Друге слово – антонім до слова війна.
Які два слова ви розшифрували? Якщо з цих слів скласти одне, то яке слово у нас утвориться?
Жито мир
Перевіряючи ваші зошити я звернула увагу на те, що деякі учні роблять помилки при написання та з’єднанні літер.
Жж жж жи жв Житомир ( слайд 6)
1. Робота з підручником. ( ст. 42 )
А) колективне виконання вправи 86 (читають і висловлюють свої думки)
2. слайд - відео ( займенник. Редагування тексту.) ( слайд 7)
- Про яку частину мови розповідав Суржик?
- Яку частину мови ми будемо вивчати? Що це за такі особливі слова?
3. Ознайомлення з правилом (с. 42 )
- Займенник це самостійна чи службова частина мови? Чому ви так думаєте?
4. слайд – відео ( особові займенники ) ( слайд 8 )
- На що вказують особові займенники? ( робота з таблицею )
5. Релаксація ( Слухання казки про займенник) ( слайд 9 )
6. Робота в групах. Завдання з хмаринками. ( Великі хмари розсипалися і треба зібрати докупи, але на хмаринках написані слова, які роз’єдналися.
Ти + мур Ви + сота Я + вір Ви + хор
Він + ок я + сен ми + ю ми + ша
Ми + ло ти + гр ви + дра я + кір
Я + зик він + ик ти + са він + егрет
( Презентація роботи кожної групи.)
7. Робота над вправою 88. ( Колективно )
8 . Колективна робота. ( слайд 10 )
… рина, … кола, … мофій, … рій, …ок, жи…, сім’…, пінг…,
Давайте ще раз назвемо особові займенники.
Я ми ти ви він вона воно вони
Запишемо ці займенники у таблицю «Особові займенники.» Вправа 89
9. Кубування. Першою розпочне група яка швидше розшифрує слово.
Які два займенники руйнують дороги? ( Я ми ) ( слайд 11)
- Назви займенники 3 особи.
- Придумай речення із займенником ми.
- Чому займенник так називається?
- Запропонуй іншу назву цій частині мови.
- Поясни як відрізнити займенник від інших частин мови.
- Поділись інформацією, що цікавого ти дізнався про займенник
Послухайте монофон про займенник. ( Що таке монофон? )
Знову зустріла знайомого займенника, здивований, замріяний, забрів за знайому заставу. Зупинившись, знічев’я зиркнув з-за зелені, замовк. Звечоріло, заясніли зорі. Займенник замилувався загравою. Закувала зозуля. Займенник зрадів. зупинившись, замріяно заслухався. Зграйка знахабнілих зябликів злякала замріяного займенника. Здригнувшись, замилувавшись зорями, залишив заставу.
Чи справдилися ваші очікування на цьому уроці?
Що нового ви сьогодні дізналися?
Яку частину мови вивчали?
1група (завдання)
Впізнайте казку та придумайте інший сюжет.
Котигорошко, Оленка, брати, змій, битва, комп’ютер.
2 група (завдання)
Впізнайте казку та придумайте інший сюжет.
Човник, дід, баба, гуси. Івасик, математика.
3 група завдання)
Впізнайте казку та придумайте інший сюжет.
Мачуха, сестри, карета, туфелька, бал, літак.
4 група (завдання)
Впізнайте казку та придумайте інший сюжет.
Лисичка, вовк, сани, ополонка, хвіст, мерседес.
(Презентація роботи кожної групи.)
А зараз ми дослухаємо казку до кінця і скажемо чи повернула чаклунка імена мешканцям казкового міста.
2. Слухання казки про займенник (продовження) (слайд 11)
Ви сьогодні дуже плідно і творчо працювали, буми активними.
Дякую за увагу!
Хвилинка - цікавинка
Цікаво знати, що граматисти називали цю частину мови Містоймення. Вперше у 1865 році було вжито назву займенник. Але дослідники й далі називали цю частину мови місто ймення. Тому 1914 року І. Нечуй - Левицький у своїй граматиці з гумором зазначив: «Відомо, що слово місто - город, і вийшло городойменник. Чом, не селойменник?» - і відстоював назву займенник, яка згодом і закріпилася в українському мовознавстві.
Конспект
відкритого уроку української мови.
Тема уроку:
« Займенник. Особові займенники.»
Підготувала: вчитель 4 – А класу
Битківської ЗОШ
1 – 3 ступенів № 1
Глинчак Любов Василівна.