Конспект уроку з використанням нетрадиційних методик розвитку техніки читання школярів

Про матеріал
Мовні цікавинки. Василь Плахотников «Під парканом». Ігор Січовик «Кістку пес в зубах тримав». Тетяна Корольова «Рано-вранці...» Читаємо і пізнаємо таємниці рідної мови (2 клас) Конспект уроку з використанням нетрадиційних методик розвитку техніки читання школярів. Нестандартні уроки спрямовані на активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, бо вони глибоко зачіпають емоційно-мотиваційну сферу, формують дух змагальності, збуджують творчі сили, розвивають творче мислення, фор¬мують мотивацію навчально-пізнавальної та майбутньої професійної діяльності. Тому такі уроки найбільше подоба¬ються учням і викликають у них творчий інтерес.
Перегляд файлу

Конспект уроку з використанням нетрадиційних методик розвитку техніки читання школярів.

Мовні цікавинки. Василь Плахотников «Під парканом». Ігор Січовик «Кістку пес в зубах тримав». Тетяна Корольова «Рано-вранці...»
Читаємо і пізнаємо таємниці рідної мови (2 клас)
 

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із багатством, виражальними можливостями української мови; зміцнювати інтерес до мовних явищ; ознайомити з творами українських поетів, що розкривають цікаві мовні явища; навчати впізнавати ці явища в творах, самому створювати цікавинки; формувати навички свідомого, правильного читання; поповнити словниковий запас учнів; розвивати увагу, кмітливість; виховувати любов і повагу до рідної мови;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: переключатися з одного виду роботи на інший; приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії;

комунікативної: уміти висловлювати свої думки; налагоджувати спілкування з партнером під час виконання завдань;

інформаційної: уміти здобувати з тексту необхідну інформацію;

здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, уміти правильно сидіти за партою;

соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасниками спільної діяльності;

загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.

 

Обладнання: малюнок такси, роздруковані тексти із мовними цікавинками Ігоря Січовика.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Дзвоник всі почули ви?

До уроку всі готові?

Ну, тоді розпочинаймо

Урок літературного читання!

2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Самоналаштування»

— Сядьте зручно, рівненько, покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:

Я сьогодні буду добре працювати на уроці.

Я — творча особистість.

Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Артикуляційні вправи

1) Дихальна гімнастика.

·    Задути свічку;

·    здути пушинку;

·    погудіти, наче пароплав;

·    зобразити свист вітру;

·    продзижчати, наче жук;

·    зобразити шум лісу;

·    зобразити шум мотору, що працює.

2) Робота над скоромовкою.

У долині жив удав.

Удавав, що він все знав.

Удавав, що все умів.

У траві хвостом вертів.

2. Вправа «У квадраті чарівному прочитай слова»

— Будьте уважними! Прочитайте слова у рядках та стовпчиках.

https://nuschool.com.ua/lessons/elementary/2mova_lit/2mova_lit.files/image172.jpg

3. Актуалізація опорних фонових знань

— Послухайте вірш і скажіть, чому він присвячений.

Велична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода, —

То України мова барвінкова, —

Така багата й вічно молода.

Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ,

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

Юлія Косинська «Рідна мова»

— Якими словами характеризує українську мову поетеса?

— Що вам відомо про красу і багатство української мови?

4. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з багатством, красою і можливостями рідної мови, побачимо, які мовні цікавинки підготували для нас поети Василь Плахотников, Ігор Січовик та Тетяна Корольова.

5. Підготовка учнів до сприймання змісту тексту цікавинок

Досвід прогнозування й антиципації

— Поміркуйте, що означає слово цікавинка, від яких слів воно утворилося.

— Це слово дійсно походить від слів цікавий, цікаво, цікавитися. Так українські поети, придивившись до мови, побачили цікаві речі. Ознайомимося із цими цікавинками.

6. Опрацювання змісту вірша Василя Плахотникова «Під парканом» (с. 36)

1) Вправа «Бджілки»: напівголосне читання вірша.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

— Кого побачили діти? Як вони вирішили вчинити?

— Прочитайте виділені слова.

— Чим вони схожі і чим відрізняються?

— Які вони за звучанням? А за значенням?

— До речі, таке явище в мові, коли слова звучать однаково, а означають зовсім різне, не мають нічого спільного в значенні, називають омонімією, а слова — омонімами.

3) Виразне читання вірша учнями.

4) Творче завдання (с. 36).

— Ось ще одна мовна цікавинка. В одних словах можуть ховатися інші. Знайдіть слова, що заховалися. (Смородина — родина, один, мор; відвага — два, вага, від; вітрина — вітри, три; місто — міст, сто; столиця — сто; листок — лист, сто, лис; Нестор — сто; стовп — сто.)

7. Опрацювання цікавинки Ігоря Січовика (с. 36)

1) Вправа «Рибки»: самостійне мовчазне читання вірша.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

— Прочитайте виділені слова. Що в них спільного і в чому різниця?

3) Читання цікавинки учнями вголос.

Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

8. Опрацювання вірша Тетяни Корольової «Рано-вранці...» (с. 36)

1) Виразне читання вірша заздалегідь підготовленим учнем.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

— Хто вранці зустрівся у центрі міста?

— Хто така такса? (Демонстрування малюнка.)

— Знайдіть і прочитайте пари слів, що пишуться однаково, а означають різне. Поясніть значення слів у кожній парі.

) Виразне читання вірша учнями вголос.

9. Опрацювання змісту мовних цікавинок Ігоря Січовика (додатковий матеріал)

1) Робота в парах. Читання запитань. Пошук та обговорення відповідей на запитання. Зачитування запитань для інших пар. Пояснення відповідей.

Тексти цікавинок

ІГРИ З БУКВАМИ ТА СЛОВАМИ

Відповіді на ці запитання можна знайти у виділених словах.

1. Яку квітку бачив хлопчик, коли лежав у гамаку?

2. Що їв касир під час обідньої перерви?

3. Як називається водойма, де купається влітку Марічка?

4. Який спортивний заклад спорудили на пустирі?

5. Що вилили з цистерни на залізничну колію?

6. Що побачив Карлсон, який спав на даху?

7. Яку страву любить тракторист?

8. Хто налякав королеву в лісі?

9. Що зламав цап об поріг?

2) Словникова робота.

Каламбур — комічне використання однакового звучання слів, що мають різне значення.

3) Вправа «Бджілки»: напівголосне читання учнями «Каламбурів» від Ігоря Січовика.

Тексти каламбурів

Їжачиха сину шила

Чобітки без голки й шила.

Не ховайсь, Бровко, у буду,

Я тебе сварить не буду.

Лева кинули за ґрати,

Хочуть Лева закувати.

Просить Вовка він заграти,

А Зозулю — закувати.

4) Читання каламбурів учнями вголос.

5) Робота над текстами каламбурів.

— Знайдіть і прочитайте слова, що звучать однаково, але мають різне значення.

— Поясніть значення цих слів.

Фізкультхвилинка для оченят

Ми роботу відкладемо,

Фізкультпаузу почнемо.

Очі вгору підведіть,

Вліво, вправо поведіть,

Вниз тепер їх опустіть,

Контур парти обведіть.

Очі можете закрити

Й разом будемо лічити:

Раз, два, три, чотири, п'ять.

Можна очі відкривать.

Більш не будем закривати,

Бо потрібно працювати.

10. Робота в групах. Творча робота

— Створіть власні каламбури, використовуючи співзвучні слова.

І група. Шию (від шия — частина тіла) і шию (від шити — виконувати дію).

ІІ група. Засипати (від спати) і засипати (від сипати).

ІІІ група. Надія (ім'я) і надія (сподівання).

IV група. Сади (від сад — фруктові дерева) і сади (від садити — виконувати дію).

V група. Мила (від милий — приємний, хороший) і мила (від мити — виконувати дію).

Презентація виконаної роботи. Заслуховування складених каламбурів.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

·    Я дізнався(лася)...

·    Я навчився(лася)...

·    Мені сподобалося (не сподобалося)...

·    У мене виникло бажання...

2. Домашнє завдання

— Доберіть для своїх однокласників мовні цікавинки або цікаві факти про українську мову.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 березня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку