Конспект уроку з ЯДС у 2 класі з теми "Тварини взимку. Як зимують птахи".

Про матеріал

Мета уроку: Формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між змінами в живій та неживій природі та вплив на життя тварин. Розкрити особливості життя птахів та звірів узимку. Вчити учнів розпізнавати зимуючих птахів. Конспект уроку за підручником Т.Гільберг.

Перегляд файлу

Тема.     Тварини взимку. Як зимують птахи.

 

Мета.   Формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між змінами в  живій та неживій природі та  вплив на життя тварин. Розкрити особливості життя  птахів та  звірів узимку. Вчити учнів розпізнавати зимуючих птахів. Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, критичне мислення, пізнавальну активність, пам’ять, громадську та соціальну компетентності. Виховувати любов до птахів, прагнення не тільки спостерігати і милуватися їх красою, а ще й турбуватись і охороняти їх.

          

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Методично-дидактичне забезпечення уроку:  малюнки учнів, презентація уроку, ноутбук, мультимедійний проектор, слайд-шоу «Зимуючим пташкам допомагаємо»; таблиці; малюнки птахів, картки для  групової роботи, підручник Т. Г. Гільберг, зошит Т. Г. Гільберг.

 

Хід уроку

 

І.   Організаційний момент                       

  а) Привітання.

   У нас сьогодні ніби свято,

   Гостей зібралося багато.

   Назад усі ви подивіться,

   І веселенько посміхніться,

   Привітайтеся. (Добрий день!)

 

б) Емоційне налаштування на урок

Вітаю вас, любі діти, на нашому уроці

Чекають вас відкриття на кожному кроці

Знову в гості до природи йдемо

Цікаві знання собі візьмемо.

        

   в)  Девіз нашого уроку:                            

            Думайте – швидко.

           Відповідайте – чітко.

           Працюйте – дружно.

           Запам'ятовуйте – міцно.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Фенологічна хвилинка.                           

    Вправа «Мозкова атака».

-  Яка зараз пора року?

-  Який місяць розпочався?

- Що змінилося в природі  з настанням зими?

-  Розкажіть про погоду, яку ви сьогодні спостерігали, йдучи до школи.

  • Дата.
  • Температура повітря.
  • Стан неба.
  • Опади.
  • Вітер.

-  Розповідаючи про погоду, ми згадували явища живої чи неживої природи.

- Так, від чого ж залежать зміни в природі?

 

2.  Гра «Так чи ні?»  Природничий диктант.             

  • Сонце високо стоїть на небосхилі. (Ні)
  • Ідуть грозові дощі. (Ні)
  • Небо часто вкривають темні хмари. (Так)
  • Температура повітря висока. (Так)
  • Сонце дає мало тепла і світла. (Так)
  • Повітря надворі тепле. (Ні)
  • Дні стали коротші, а дні довші. (Так)
  • Дують сильні вітри. (Так)                            

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.    

1. Таємничо – чарівна хвилинка. 

 - Діти, сьогодні у нас незвичайний урок – урок-подорож.  А куди ми помандруємо ви дізнаєтесь, переглянувши відео. Дивіться уважно, і ви дізнаєтеся з ким ми будемо мандрувати сьогодні. 

  Перегляд слайд-шоу «Казка зимового лісу».    

  - Хто зустрівся вам в зимовому лісі?  (Снігур, лисиця, косулі, вовк)

  - До якої природи вони належать? (Живої)

  - Як одним словом їх можна назвати? (Тварини)

  - На які групи їх можна поділити? (Звірі і птахи)

 

2.  Повідомлення теми і мети уроку                             

   - Саме про них і піде мова на уроці.  В ході спостережень, а також творчої праці ми дослідимо як зимують птахи і звірі. А також вирішимо проблемне завдання: Взимку звірям і птахам потрібна … 

 

3. Правила співпраці на уроці.                                       

- Пригадайте основні правила співпраці, які ми повинні виконувати?

  • Уважно слухай вчителя  і співбесідника.
  • Поважай думку іншого.
  • Піднімай руку.
  • Подумай, а потім скажи.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Відгадування загадки.

Загадка:

Кружляє ніжно білий пух,

Міняє зайчик свій кожух,

 Вдягає лиска рукавички,

 Співають весело синички,

 Ведмідь в барлозі вже дріма,

Яка пора скажіть? … (Зима)

- Про кого йде мова в  загадці?

  - Про які зміни в житті тварин говорилося в загадці? (Линяння, сплячку).

  - Як ви гадаєте, що вплинуло на зміни в живій природі?

 

2. Інтерактивна вправа «Займи позицію».                                     

  - Поміркуйте і оберіть варіант відповіді на твердження «Птахи потребують захисту». (Так – ні)

  - Від чого потрібно захищати птахів? Вправа «Передбачення»

 

3 . Декламування вірша

Цвірінь, цвірінь, любі діти!

Добре в хаті вам сидіти.

Мама дбає, нагодує.

А ми голі небожата.

Голод тисне, зимна хата.

Киньте хліба, хоть кришину

І споможете  (пташині).

 

  • Як же почуваються взимку тварини?
  • Як їм перенести цей нелегкий для них час?
  • Як ми можемо допомогти пташкам? Подумайте.
  •         Узимку життя птахів залежить від того, чи знайдуть вони корм. Кожен із нас може допомогти птахам пережити голодні часи.

 

  4.  Флеш-інтерв’ю.                                                                                  

  • Чому ми не чуємо пташиних пісень взимку?
  • Чому деякі птахи вимушені відлітати в теплі краї? Назвіть їх. 
  • Які птахи відлітають першими? Чому? 
  • Як називається група птахів, що залишаються? Назвіть їх.
  • Які птахи прилітають   зимувати? Чому? Назвіть цю групу.

5. Гра «Впізнай пташку»                                                                        

   - Впізнай пташку і назви групу птахів.               

6. Робота з підручником – ст. 74 – 75. «Як зимують птахи».            

   - Яких птахів узимку можна зустріти в наших краях?

   - Чим вони живляться?

  - Об’єднайтеся в групи за однаковою пташкою і отримайте своє завдання. Обговоріть в групах і підготуйтеся презентувати класу.

 

7. Робота в групах                                                      

   І група - прочитайте 1, 5 абзаци. 

              Назвіть осілих птахів. З'ясуйте, чим вони живляться.

   ІІ група - прочитайте 2, 3. 4 абзаци.

              Які птахи прилітають  до нас з півночі? Чим вони живляться?

  ІІІ група – опрацюйте довідку для допитливих, підготуйте поради «Як

                 виготовити годівничку» (ст. 76)

  1. Годівнички починайте вивішувати, у листопаді, щоб птахи звикали до них.
  2. Годівнички мають надійно кріпитися до дерев чи підвіконня.
  3. Вони не повинні відлякувати птахів та приваблювати котів, тому не слід розміщувати годівниці на землі чи низько над нею.
  4. Корм повинен бут захищений від опадів та вітру.
  5. Для годівниць можна використовувати порожні пластикові пляшки, картонні коробки чи робити годівнички з фанери чи дерева.
  6. Шматочки несолоного сала можна підвісити на мотузці, або дріт.

ІV група – опрацюйте та розподіліть, що можна чи не можна давати пташкам.

Можна

насіння соняшника (не смажене)

просо

смажене, солоне насіння

солоне сало

гарбузове насіння (лише сире)

будь-яке смажене насіння

насіння дині

крихти сухого білого хліба

горобина і бузина

кетяги й розвішані на деревах насіння ясеня

пшоно

чорний хліб

насіння бур’янів

Не можна

V.  Фізкультхвилинка.

VІ.  Узагальнення та систематизація знань

1. Звіт груп.                     

        І група  -      14 – 21 слайди

        ІІ група  -    22 – 24 слайди

   Гра  «Хто зайвий»   25 слайд

  ІV група -   26 слайд (можна – не можна)

  ІІІ група -   27 – 30 слайди

Гра «Зашифровка» - 27 слайд

  • Прочитайте спочатку на жолудях, потім на хмаринках і на ялинках.

Зробіть нам годівнички

 

2.  Робота в зошитах.

   - Прочитайте, що пропонують зробити у першому завданні.

  • Розгадування кросворду.

- Яке слово отримали у виділених клітинках? (Голод)

  • Дайте відповідь на 1 питання.

    - Яких птахів ти можеш побачити взимку?

3. Робота з підручником.

  - Як узимку живуть осілі птахи?

  - Яку користь приносять омелюхи? Прочитайте.

  - Як упізнати снігурів?

  - Доведіть, чи правильне таке твердження: сорока, галки, сірі ворони залишаються зимувати, бо в них не вистачає сил для перельоту в теплі краї.

- Діти, запам’ятайте народні прикмети і перевірте їх.

Снігурі прилетіли в грудні – зима буде суворою.

Горобці ховаються в затишок – на мороз і заметіль.

  

4.  Декламування вірша. (3 учениці)

Холодно взимку зайчатам і білці,

Песику в будці, в сараї корівці.

Мерзнуть у котика лапки і вуха.

 Мерзне ворона в лиху завірюху.

 Горю зарадити можемо ми

 В будку Шаркові настелим  соломи,

 Зайчикові покладемо під кущик

 Кілька морквинок, листочок капусти.

Теплу корівці поставим водичку,

Птицям насиплемо крихт в годівничку …

Як допоможемо дружно, малята

Виживуть взимку птахи і звірята.    

 

VІ.  Підбиття підсумків. Рефлексія.              

  1. Технологія «Незакінчене речення».

Тепер я знаю …..

Я зрозумів, що ….

Було цікаво …

  1. Оцінювання      

VІІ.  Домашнє завдання                                   

1 група. Опрацювати статтю с. 74-77. Дати відповіді на запитання.

2 група. Приготувати цікавинку про зимуючих птахів.

  1. група.  Приготувати цікавинку про звірів взимку.

 

(Перегляд відеоматеріалу «Зимуючим пташкам допомагаємо»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

 

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                            

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

1.  Сонце високо стоїть на небосхилі.

2. Ідуть грозові дощі.

3. Небо часто вкривають темні хмари.

4. Температура повітря висока.

5. Сонце дає мало тепла і світла.

6. Повітря надворі тепле.

7. Дні стали коротші, а дні довші.

8. Дують сильні вітри.                           

 

 

І група - прочитайте 1, 5 абзаци.

            

 Назвіть осілих птахів. З'ясуйте, чим вони живляться.

 

ІІ група - прочитайте 2, 3. 4 абзаци.

            

 Які птахи прилітають  до нас з півночі? Чим вони живляться?

 

ІV група – опрацюйте та розподіліть, що можна чи не можна давати пташкам.

 

Можна

 

 

насіння соняшника (не смажене)

просо

смажене, солоне насіння

солоне сало

гарбузове насіння (лише сире)

будь-яке смажене насіння

насіння дині

крихти сухого білого хліба

горобина і бузина

кетяги й розвішані на деревах насіння ясеня

пшоно

чорний хліб

насіння бур’янів

Не можна

 

ІІІ група – опрацюйте довідку для допитливих, підготуйте поради «Як

                 виготовити годівничку»

 

  1. Годівнички починайте вивішувати, у листопаді, щоб птахи звикали до них.
  2. Годівнички мають надійно кріпитися до дерев чи підвіконня.
  3. Вони не повинні відлякувати птахів та приваблювати котів, тому не слід розміщувати годівниці на землі чи низько над нею.
  4. Корм повинен бут захищений від опадів та вітру.
  5. Для годівниць можна використовувати порожні пластикові пляшки, картонні коробки чи робити годівнички з фанери чи дерева.
  6. Шматочки несолоного сала можна підвісити на мотузці, або дроті.

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
9 лютого 2021
Переглядів
1228
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку