6 травня о 15:00Вебінар: Продуктивна робота наприкінці семестру: онлайн-тести, проєкти та творча діяльність

Конспект уроку з Захисту України

Про матеріал
План-конспек уроку з предмету Захист України для учнів 11 класу рівень стандарт
Перегляд файлу

ПЛАН-КОНСПЕКТ 

ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ З ЮНАКАМИ – УЧНЯМИ 10-го КЛАСУ

З «Захисту Вітчизни»

 

Розділ 4. Вогнева підготовка

Дата проведення _______

Т – 1:Стрілецька зброя сучасної армії.

Заняття 2: Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів.

Заняття: Теоретичне.

Час проведення – 45 хв.

Навчальне питання: 

 1. Автомат Калашникова Загальні відомості. Призначення, бойові властивості автомата. Поняття про будову автомата та його автоматичну дію. Розбирання і складання автомата.  Порядок неповного розбирання і складання автомата.
 2. Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів. Призначення, будова частин і механізмів автомата. Приладдя до автомата. Бойові патрони.

 

Навчально-виховна мета:

Придбання знань учнями матеріальної частини автомата Калашникова та порядку його розбирання і складання.

Формувати дбайливе ставлення до автомата і впевненість у його безвідмовності.

Метод проведення: розповідь, тестова перевірка знання учнями з порядку розбирання і складання автомата за допомогою таблиць, індивідуальна перевірка знання матеріальної частини автомата за допомогою карток.

Місце проведення:  кабінет допризовної підготовки.

Матеріальне забезпечення:

 1. Таблиці та картки по матчастині АК
 2. Тестові картки (на кожну пару учнів).
 3. Макет АК. 

Хід уроку

І. Вступна частина (15 хв)

1. Шикування, рапорт, привітання (1 хв).

2. Огляд зовнішнього вигляду, перевірка присутності учнів на заняттях, тренування з виконання стройових прийомів: підхід до начальника, повернення до строю (3 хв).

3. Перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу – вибіркове опитування учнів(10 хв).:

 •     Способи визначення відстаней по топографічній каті;
 •     Перевірка виконання умовних знаків топографічної карти;
 

 1.                Оголошення теми, мети, заняття (1 хв).

 

ІІ. Основна частина (27 хв)

2.1  Автомат Калашникова Загальні відомості. Призначення, бойові властивості автомата. Поняття про будову автомата та його автоматичну дію. Розбирання і складання автомата.  Порядок неповного розбирання і складання автомата.

Розповідь під запис основних положень матеріальної частини автомата Калашникова, його призначення, будова, технічні характеристики та порядок неповного розбирання та збирання  (17 хв).

Автомат Калашникова є основним видом автоматичної стрілецької зброї. Створив його російський конструктор М.Т.Калашников. Автомат набув широкого визнання. Він простий за конструкцією і має високі бойові та експлуатаційні якості. На основі цього автомата створені й прийняті на озброєння армії ручний кулемет Калашникова (РКК) та інші зразки стрілецької зброї з ефективними бойовими властивостями.

 

ПРИЗНАЧЕННЯ, БОЙОВІ ВЛАСТИВОСТІ ТА ЗАГАЛЬНА БУДОВА АВТОМАТА

Автомат Калашникова калібру 5,45 мм або 7,62 мм є індивідуальною зброєю і призначений для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника. Для ураження противника у рукопашному бою до автомата прикріплюється штик-ніж. З автомата ведеться автоматичний або одиничний вогонь. Автоматичний вогонь е основним: він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (до 10 пострілів) чергами або безперервно.

Бойові властивості автомата характеризуються даними, наведеними в таблиці 

Характеристики                   

АКМ

АК-74

Калібр ствола, мм

7,62

5,45

Прицільна дальність стрільби, м

1000

1000

Найдієвіший вогонь, м

400

500

Дальність прямого пострілу, м:

 

 

по нерухомій цілі

350

440

по рухомій цілі

525

625

Темп стрільби, пострілів/хв

до 600

до 600

Бойова швидкострільність пострілів/хв:

 

 

Одиничними

40

40

Чергами

100

100

Вага із зарядженим магазином, кг

3,6

3,6

Вага штика-ножа, г

450

490

Місткість магазина, патронів

30

30

Гранична дальність польоту кулі, м

3000

3150

Убивча дальність кулі, м

1500

1350

Початкова швидкість кулі, м/с

715

900

Вага патрона, г

16,2

10,2

Автомат складається з таких десяти основних частин (мал. 64): ствол із ствольною коробкою, прицільним пристроєм і пістолетною рукояткою; кришка ствольної коробки; затворна рама з газовим поршнем; затвор; по» воротний механізм; газова трубка зі ствольною накладкою; ударно-спусковий механізм; цівка; магазин; компенсатор (в АКМ) або дуловий гальмо-компенсатор (в АК-74). У комплект автомата входять: штик-ніж, приладдя, ремінь, шомпол і сумка для магазинів.

Автоматична дія автомата базується на використанні порохових газів, що відводяться від каналу ствола до газового поршня затворної рами.

 

РОЗБИРАННЯ І СКЛАДАННЯ АВТОМАТА

Розбирання автомата може бути повним і неповним. Повне розбирання автомата здійснюється для чищення його при значному забрудненні, після перебування його під дощем, у піску чи снігу, при переході на інше мастило і для ремонту. У всіх інших випадках виконується неповне розбирання.

Розбирається і складається автомат на столі або на чистій підстилці. Частини і механізми складають у порядку розбирання. Поводитися з ними слід обережно, не класти одну частину на іншу, не прикладати зайвих зусиль, не робити різких ударів.

Неповне розбирання автомата виконується так:

1. Відокремити магазин (мал.   ). Утримуючи автомат за шийку приклада чи цівку, правою рукою охопити магазин, великим пальцем натиснути на засувку, подати нижню частину магазина вперед і відокремити його. Після цього перевірити, чи не залишився патрон у патроннику, для чого перевести перевідник донизу, відвести рукоятку затворної рами назад, оглянути патронник, відпустити рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового зводу.


 

2. Вийняти пенал з приладдям (мал.   ). Притиснути пальцем правої руки кришку гнізда приклада так, щоб пенал під дією пружини вийшов з гнізда; розкрити пенал і вийняти з нього протирку, йоржик, викрутку, вибивач і шпильку. Якщо автомат зі складаним прикладом, то пенал знаходиться в кишені сумки для магазинів.

3. Відокремити шомпол (мал.   ). Відтягнути кінець шомпола так, щоб його головка вийшла з-під упора на основі мушки, і витягти шомпол догори.

4. Відокремити дуловий гальмо-компенсатор.

5. Відокремити кришку ствольної коробки (мал.   ). Лівою рукою охопити шийку приклада, великим пальцем цієї ж руки натиснути на виступ напрямного стержня поворотного механізму; правою рукою підняти вгору задню частину кришки ствольної коробки і відокремити кришку.

6. Відокремити поворотний механізм (мал.  ). Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада, великим пальцем цієї ж руки натиснути на виступ напрямного стержня поворотного механізму до виходу його п'ятки з повздовжнього паза ствольної коробки, підняти задній кінець напрямного стержня і вийняти поворотний механізм з каналу затворної рами.

7. Відокремити затворну раму із затвором (мал.   ). Продовжуючи утримувати автомат лівою рукою, правою відвести раму назад до упора, підняти її разом із затвором і відокремити від ствольної коробки.

8. Відокремити затвор від затворної рами (мал.    ). Взяти затворну раму у ліву руку затвором догори, правою рукою відвести затвор назад, прокрутити його так, щоб' головний виступ затвора вийшов з фігурного вирізу затворної рами, і висунути затвор уперед.

9. Відокремити газову трубку зі сталевою накладкою (мал.). Утримуючи автомат лівою рукою, правою надіти пенал для приладдя прямокутним отвором на виступ замикача газової трубки, повернути замикач від себе до вертикального положення і зняти газову трубку газової камери.

 

Складання автомата здійснюється в зворотній послідовності. Під час складання необхідно звіряти номери частин і механізмів автомата. 

 1.              Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів. Призначення, будова частин і механізмів автомата. Приладдя до автомата. Бойові патрони.
 1.                ПРИЗНАЧЕННЯ, БУДОВА ЧАСТИН
 1.                І МЕХАНІЗМІВ АВТОМАТА

Ствол (мал.   ) служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання


 

кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автоматів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині канал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон і називається патронником.

Ствольна коробка (мал. 66) з'єднує частини і механізми автомата,  забезпечує закривання  каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці розташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою. 

Прицільний пристрій (мал.   ) необхідний для наведення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Мушка загвинчена в полозок, який кріпиться в основі мушки.

Кришка ствольної коробки (мал.  ) потрібна для запобігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має ступінчастий виріз для проходження відстріляних гільз назовні і для руху рукоятки затворної рами, а позаду — отвір для виступу напрямного стержня поворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці за допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу, поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.

Приклад і пістолетна рукоятка забезпечують зручність дії автомата при стрільбі. Приклад має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильник з
 

кришкою над гніздом. У гнізді приклада закріплено пружину для виштовхування пенала.

Затворна рама з газовим поршнем (мал.   ) служить для приведення в дію затвора та ударно-спускового механізму.

 

Затвор (мал.   ) служить для досилання патрона у патронник, закривання каналу ствола, розбивання капсуля і викидання з патронника гільзи патрона.

Поворотний механізм (мал.    ) необхідний для повернення затворної рами із затвором в попереднє положення.

Газова трубка із ствольною накладкою (мал.  ) призначена для спрямування газового поршня і для захисту рук від опіків при стрільбі.


 

Ударно-спусковий механізм (мал.   ) призначений для спуску курка з бойового зводу або із зводу автоспуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автоматичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незапертому затворі і для постановки автомата на запобіжник.
 

Цівка служить для зручності дії з автоматом і захисту рук від опіків.

Магазин призначений для розміщення патронів і подачі їх у ствольну коробку.

Штик-ніж прикріплюється до автомата перед атакою і призначений для ураження противника в рукопашному бою, а також використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту).

Піхви складаються з підвіски з карабінчи-ками, пластмасового корпусу, упору, виступу-осі.

 1. Тестова перевірка знання учнями порядку розбирання і складання автомата за допомогою тестових карток (5 хв).
 2. Індивідуальна перевірка знання учнями матеріальної частини автомата за допомогою карток (5 хв).

ІІІ. Заключна частина (3 хв)

 1. Збір роздавального матеріалу. Підбиття підсумків заняття (2 хв).
 2. Завдання додому: повторити розділ “Збройні Сили України”,   (1хв).

§12, §13- ст. 83 - 94 підручника

 

docx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для хлопців) 11 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
16 грудня 2020
Переглядів
403
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку