Тема: Бо література – це справжні почуття
(за повістю "Чи вмієш ти свистати, Юганно?" У. Старка)
Мета: стисло ознайомити учнів з особистістю й творчим доробком сучасного шведського письменника Ульфа Старка; розкрити ставлення митця до проблем підлітків та проблем міжособистісних взаємин людей; удосконалювати вміння аналізувати художній текст; аргументовано висловлювати власну думку щодо проблем, що порушується у творі; сприяти вихованню шанобливого ставлення до родини та сімейних цінностей.
Обладнання: презентація; текст твору У. Старка "Чи вмієш ти свистати,
Юганно?"; виставка книг автора.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Найбільша радість часто приходить
після найбільшого смутку і туги.
Богдана Матіяш
Перебіг уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Головоломка: «Знайди зашифроване словосполучення»
Що ми вважаємо джерелом мудрості?
II. Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.
-
Метод – прес: Чому книга – джерело мудрості?
Я вважаю,…
-
З якою книгою ви себе асоціюєте?
-
Наповнення книги: Я – щаслива, тому що ми успішно закінчили попередній розділ, і впевнено крокую далі: до вивчення нової теми.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
1. Цілевизначення і планування.
2. Сходинки успіху
3. Наші домовленості
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
Слово вчителя.
-
Ми продовжуємо з вами мандрувати сторінками духовних цінностей: книжок.
-
Як ви розумієте тему уроку: «Бо література – це справжні почуття»? (Література відображення життя як воно є - із радощами і сумом.)
-
Розглянувши повість Ульфа Старка «Чи вмієш ти свисти, Юганно?», ми попробуємо вивести формулу філософії життя, якої нас вчать маленькі герої; зрозуміємо, що все переживається легко, тому що життя продовжується. Багато книжок намагаються дітей розвеселити... Книжка «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» Ульфа Старка особлива: вона переконує, що зацікавити читача можна не лише жартами, а й звичайними ситуаціями, які бувають у реальному житті – і смішними, і сумними – залежно від того, як діти це сприймають.
-
Чи погоджуєтеся ви зі словами Ульфа Старка: «Мені здається, печаль необхідна, адже вона допомагає відтіняти радість»?
-
Знайомство з Ульфом Старком, його творчістю та з повістю «Чи вмієш ти свистати, Юганно?»:
а) перегляд презентації (знайомство з УльфомСтарком, його творчістю)
2) Бесіда за змістом прочитаного із використанням слайдів презентації
б) перегляд презентації ( знайомство з повістю ««Чи вмієш ти свистати, Юганно?»)
-
Назвіть героїв твору (як їх звати?) (Хлопчики 7-ми років:Ульф та Берра, дідусь Нільс)
-
Що означають слова «не йме віри Берра»?
-
Якщо дідуся немає, то чи можна його завести?
-
Чи є таке спеціальне місце, де водяться нічиї самотні дідусі?
-
Де і як знайомляться хлопчики з дідусем Нільсом?
-
Що таке манатки? Які манатки в дідуся?
-
Чи дійсно схожі дідусь Нільс і Бертіль? Чому в них обох на підборідді пластир?
-
Чому дідусь злегка відпихає тітоньку Тору ціпком?
-
«– Ще б пак, приємно, як тебе хтось провідує, відказує дідусь Нільс. Він стоїть у дверях і дивиться нам услід.
Раптом Берра зупиняється.
– Ой, дідусю, я дещо забув, каже він.
– Ти ба, і що ж ти забув? – цікавиться дідусь.»
Що забув хлопчик?
-
А що забув дідусь?
-
Із чого наші герої робили повітряного змія?
-
Яку пісеньку насвистував дідусь?
-
Як звали дружину дідуся?
-
Про що мріяв Берра? Про що він розмірковував?
-
Який подарунок він подарував дідусеві на день народження?
-
Поясніть зміст уривку: «Нарешті, коли похолодало і пожовтіло листя на вишні в саду Густавсона, Берра раптом знайшовся. Очі втомлені, але щасливі»?
-
Чому Берра був жахливо роздратований?
-
Як ви думаєте, чому в суботу піднявся сильний вітер?
-
Чому Берра засвистав у каплиці?
-
Якими словами закінчується твір? На вашу думку, чому автор вирішив зробити таку кінцівку.
-
Які думки, емоції, переживання викликав у вас цей твір?
-
Про що ця повість?
-
Як ви розумієте слова Богдани Матіяш, що є епіграфом нашого уроку?
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Експрес-інтерв’ю «Коло думок».
Учні роблять підсумок уроку, доповнюючи речення, що відображають враження від цього уроку.
Отже, сім’я – це те, що супроводжує людину все життя, що підтримує її, допомогає скрізь і в усьому. І навіть самотні люди можуть віднайти свою родину там, де пануватиме добро й розуміння.
Родина – це цілий всесвіт, такий унікальний і неповторний. Ви будете дорослішати, але не забувайте в щоденному спілкуванні з рідними, знаходити щось особливе та захопливе. Цього вчить прочитаний твір: любити своїх близьких і цінувати кожну хвилину.
-
Рефлексія: «Коло друзів»
-
Сходинки успіху
VІ. Оголошення та коментар домашнього завдання (на вибір).
-
Дібрати прислів’я та приказки про сім’ю, родинні цінності.
-
Підготувати сюрприз бабусям та дідусям.
-
Переглянути фільм.
Дякую за співпрацю!