Мета уроку : Допомогти учням зрозуміти зміст трагедії, поглиблювати навички аналізу образів п'єси, навчати вдумливому і уважному читанню, розвивати акторські здібності, вміння ставити запитання, творчу уяву, вміння відстоювати свою точку зору, виховувати повагу до людських почуттів.
Зарубіжна література, 8 клас Дата……………
Уроки_____
Тема : В.Шекспір «Ромео і Джульєтта». Історія створення трагедії. Конфлікт справжнього почуття і забобонів.
Оспівування чистого і пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість.
Мета : Допомогти учням зрозуміти зміст трагедії, поглиблювати навички аналізу образів п’єси, навчати вдумливому і уважному читанню, розвивати акторські здібності, вміння ставити запитання, творчу уяву, вміння відстоювати свою точку зору, виховувати повагу до людських почуттів.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Перевірка знання тексту трагедії
Тест (Ур.2)
1) У чому полягала причина туги Ромео?
а) У коханні до Джульєтти;
б) у коханні до Розаліни;
в) у ворожнечі двох сімей.
2) За кого батьки хотять видати заміж Джульєтту?
а) За Тібальта;
б) за Бенволіо;
в) за Паріса.
3) Як познайомилися Ромео і Джульєтта?
а) На балу у Капулетті;
б) на святі у Монтеккі;
в) на площі у Вероні.
4) У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:
а) Ромео;
б) Меркуціо;
в) Тібальт.
5) Чому загинув Тібальт?
а) Був заколотий Ромео;
б) помер від чуми;
в) був убитий Бенволіо.
6) Як Ромео був покараний князем?
а) Посаджений під домашній арешт;
б) посаджений до в’язниці;
в) висланий із міста.
7) Що радить Ромео брат Лоренцо?
а) Розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою;
б) перечекати у Мантуї;
в) поїхати з міста.
8) Що вирішує зробити Джульєтта, щоб не одружуватися з Парісом?
а) Утекти з міста;
б) випити «отруту»;
в) кинутися з башти.
9) Чому Ромео отруївся?
а) Дізнався про «смерть» Джульєтти;
б) життя не мало сенсу для нього;
в) був винен у смерті інших людей.
10) Що було причиною смерті Ромео та Джульєтти?
а) Примхи долі;
б) ворожнеча Монтеккі та Капулетті;
в) сильне взаємне кохання.
11) Як ведуть себе Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей?
а) Примиряються;
б) ворогують ще сильніше;
в) не звертають уваги один на одного.
12) Що стане пам’яткою про кохання Ромео та Джульєтти у Вероні?
а) Трагедія про їхню любов;
б) пам’ятники із золота;
в) любов їхні батьків.
Взаємоперевірка тестових робіт
Літературний диктант із взаємоперевіркою (Ур.1)
ІІ. Оголошення теми. Мотивація.
Йоганн Вольфганг Гете: “Найоригінальніші письменники нового часу оригінальні не тому, що вони підносять нам щось нове, а тому, що вони вміють говорити про речі так, ніби це ніколи не було сказано раніше.” Про музикантів говорять, що всі вони мають у своєму творчому арсеналі п`ять ліній нотного стану та сім нот, але далеко не всі є Моцартами та Бетховенами. Секрет полягає в тому, що тільки геній знає, як і в якому порядку, з якою метою поєднати ці “ноти”, щоб вони перетворилися на шедевр. Вдалим є і сценічний варіант вирішення сюжету “Ромео і Джульєтти”, оскільки глядач є співпричетним до розвитку дії і співпереживає усьому, що відбувається в п`єсі.
ІІІ. Основна частина уроку.
«Ромео і Джульєтта» 1995 рік |
Легенда про Пірама і Фієсту (Греція)
Італія ХІУст. Англія ХУІст
Монтеккі і Капулетті балада «Трагедія Дугласів»
Ланкастери і Йорки
1562 рік – Артур Брук, поема
«Трагічна повість про Ромео і Джульєтту».
1567 рік – Уїльям Пойнтер
– новела «Ромео і Джульєтта».
Живопис – Шмарінов
Музика – Берліоз – драматична симфонія
Гуно – опери
Прокоф’єв – балет
– Визначте коло дійових осіб твору.
“Дійові особи”
— Яка важлива інформація вже тут міститься? (Ворогуючі сім’ї)
— Чому вони серед дійових осіб займають місце між дворянами і слугами?
(За доби Відродження релігія та ченці як її провідники втратили головну роль у суспільстві. Панівною стала світська влада. Ченці змішалися з іншими верствами населення. І Шекспір у дусі Ренесансу вирішує художнє створення образу слуг Господніх. (особливо брат Лоренцо)
— Чому серед дійових осіб жінки на останньому місці?
(Відображення особливостей часу: роль жінки мізерна.З нею ніхто не рахується. Пригадайте середньовічне ставлення церкви до жінки як до диявольського поріддя. Шекспір відкидає такий погляд на жінку і робить юну Джульєтту головною героїнею свого твору, виносить її ім’я у заголовок, ставить на один щабель з чоловіком. Але утеатрі ролі жінок ще до 1660 року виконували молоді актори. Першою актрисою була виконавиця ролі Дездемони у трагедії Шекспіра “Отелло”.)
“Основні конфлікти трагедії В. Шекспіра “Ромео і Джульєтта”.
І конфлікт: Монтеккі —- Капулетті === Ворожнеча/Забобони
ІІ конфлікт: Діти з їхнім коханням ==== Батьки з їхньою ворожнечею/забобонами
Шекспір зображує своїх улюблених героїв у динаміці. Вони проходять шлях від юності до зрілості за кілька днів.
Шекспір зображує своїх улюблених героїв у динаміці. Вони проходять шлях від юності до зрілості за кілька днів.
Джульєтта |
|
До знайомства з Ромео |
Після знайомства з Ромео |
не закохана |
закохана |
молоденька дівчина |
енергійна |
наївна |
мудра |
безтурботна |
активна жінка |
Ромео |
|
До зустрічі з Джульєттою |
Після знайомства з Джульєттою |
мрійник |
мужній |
меланхолік |
відданий |
|
|
|
|
|
Д |
|
|
|
|
|
|
|
ж |
|
|
|
|
|
4 |
|
у |
|
|
|
|
|
К |
5 |
л |
|
|
|
|
|
а |
П |
ь |
|
8 |
|
|
3 |
п |
а |
є |
7 |
Ш |
|
2 |
М |
у |
р |
т |
М |
е |
1 |
В |
о |
л |
і |
т |
а |
к |
Р |
е |
н |
е |
с |
а |
н |
с |
о |
р |
т |
т |
|
|
т |
п |
м |
о |
е |
т |
|
|
у |
і |
е |
н |
к |
і |
|
|
я |
р |
о |
а |
к |
|
|
|
|
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
ІУ. Рефлексія
1. Ім’я одного з головних героїв трагедії
2. Назва міста, в якому відбуваються події трагедії.
3 і 4. Прізвища ворогуючих родин.
5. Родич князя, за якого хотіли віддати заміж головну героїню.
6. Ім’я головної героїні трагедії.
7. Назва міста, в якому переховувався головний герой трагедії.
8. Автор трагедії
Лабораторна робота в парах (за картками) (Ур.2):
У. Домашнє завдання
Прізвище ім’я________________