Тема. Звірі взимку. Турбота людей про звірів узимку.
Мета: розширити знання й уявлення учнів про звірів, їхні звички, характерні ознаки,
навчити визначати найбільш сприятливі умови для життя тварин; з'ясувати
особливості життя звірів взимку, необхідність допомогти їм;
- розвивати увагу, кмітливість, артистичні здібності учнів, навички роботи з
текстом;
- виховувати любов і бережливе ставлення до тварин та бажання допомагати їм узимку; викликати бажання вивчати життя звірів
Обладнання: книга «Книга знатоків», відео матеріали, ребуси, малюнки із зображенням зимуючих птахів і тварин, підручник, картки для роботи в парах, групах.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Установка на увагу
а) Привітання
Привітайтеся. (Добрий день!)
А тепер поверніться, підтягніться,
Одне одному і мені теж усміхніться.
Тепер за парти тихо всі сідайте,
Урок природознавчста розпочинаємо з вами.
Займатися будемо сьогодні
Серйозними ділами.
Розкриватимемо віконця в чудовий світ природи,
То часу не втрачаємо і до роботи приступаємо.
б) Вправа на уважність
- Щоб урок був цікавим, ми повинні бути:
Девіз уроку:
У – уважні
Р – розумні
О – організовані
К – кмітливі
в) Таємничо – чарівна хвилинка
- Діти, давайте прочитаємо вислів на дошці (діти читають: «Книга – вікно в світ»).
- Як ви його розумієте?
Коли відкрити віконце, то за ним можна побачити багато дивного, нового, а кожна нова книга ознайомить з новим матеріалом, збагатить кожного новими знаннями
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
1 сторінка. Бюро погоди.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
2 сторінка. Питайлик.
Гра « Що зайве?»
Горобець, ластівка, синиця, голуб.
Дятел, сорока, снігур, ворона.
Народні прикмети
Гуска ховає ніс під крило – на мороз.
Ворони гуртами літають на снігопад.
Ворона кричить – на мороз.
Голуби туркочуть – тепло віщують.
Сорока під дах заховалася – бути хуртовинам.
Пам’ятники птахам.
Горобцям – у Бостоні (США) за врятування від гусені, яка загрожувала людям знищити врожай.
Голубам – у Парижі, за те, що принесли звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої Світової війни.
Гусям – у Римі, за те, що врятували місто від ворогів, зчинивши галас і цим попередивши мешканців.
ІV. Оголошення теми і мети уроку
1. Слово вчителя
- Іноді зима прекрасна. Легкий мороз, пухнастий сніг, сріблястий іній прикрашає дерева. Діти весело катаються з гори на лижах і санчатах. А іноді – дмухне зима холодом, завіє хуртовиною, закрутить завією. Мороз аж тріщить. Замовкають пташки, ховаються в теплих житлах люди. Страшенно холодно. Але не про примхи зими сьогодні піде розмова. Про що, ви дізнаєтеся, коли розшифруєте ребуси.
3 сторінка. Чомучки.
2. Розгадування ребусів.
ЦЬ 40
(вовк, заєць, сорока)
- Як одним словом можна назвати вовка, зайця, сороку? (Тварини)
- Яка тварина зайва? До якої групи тварин відноситься вовк, заєць?
- Чи зустрічаються вони взимку? (Так)
- Отже, нова тема нашого уроку: «Як зимують звірі. Турбота людей про звірів узимку».
V. Мотивація навчальної діяльності
На уроці дізнаємось:
V. Вивчення нового матеріалу
4 сторінка. Нові таємниці.
Пригадайте
- Як звірі восени готуються до зими?
- Чому вони накопичують жирові запаси?
- Для чого звірі змінюють своє хутряне вбрання?
Розповідь вчителя
- Зима приносить багато клопоту не тільки пташкам, а й усім звірам. Голод заставляє їх виходити зі своїх домівок у пошуках їжі.
- Уявіть, ідемо ми зимовим лісом, а на зустріч нам ведмідь? Це так?
- А чому ні?
- Кого ще ми не побачимо у зимовому лісі? Чому?
- Борсуки, ховрахи, їжаки, кажани, ведмеді взимку сплять. Цілісіньке літо вони готуються до зими. Нагулюють жир, заготовляють їжу, мостять гнізда, нори. Кажани ховаються у старих будівлях, на горищах, ведмеді сплять у барлозі, їжаки під пеньками.
- Але не всі звірі сплять. Зараз нам самі звірі розкажуть як вони зимують.
- Дякуємо вам звірі.
Фізкультхвилинка
Розповідь вчителя
- Але ж у наших лісах водяться лосі, козулі, олені. А як же вони зимують?
- Вони ведуть активний спосіб життя. Живляться молодими пагонами кущів і дерев, обгризають кору дерев, але у сильний мороз, коли кора повністю промерзне, все марно і різці сковзають по корі, як склу. Вони цілими табунами блукають у великих лісах, ховаються у чагарниках.
- Дуже важко тваринам узимку.
- Як допомогти їм ми дізнаємося, коли перегорнемо наступну сторінку нашої книги.
5 сторінка Допитливих
Робота з підручником. С. 86
VІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
6 сторінка. Розумники і розумниці
Використовуючи слова з довідки, вкажи стрілками, хто як зимує.
вовк
лисиця
їжак
олень
заєць
ведмідь
лось
борсук
Робота в групах
1 2
3 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||
5 |
|
|
|
|
|
||||
6 |
|
|
|
|
|
||||
7 |
|
|
|
|
|
||||
Оцінювання.
ІХ. Підсумок уроку
7 сторінка. Підсумкова
Рефлексія
Х. Домашнє завдання
- Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику — в будці, в сараї — корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо —
В будку Шаркові настелим соломи,
Зайчикові покладемо під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти,
Теплу корівці поставим водичку,
Птицям насиплемо крихт в годівничку.
Як допоможемо дружно, малята,—
Виживуть взимку птахи і звірята. (Л. Левченко)
Опрацювати статтю в підручнику С. 84-85.
1 група. Пригадати казки і мультфільми, у яких розповідається про зимове життя звірів.
2 група. Приготувати цікаву розповідь про звірів взимку.
Ось і перегорнули ми останню сторінку нашої незвичайної книги знатоків. Розкрили ще одне віконце у світ знань. Дружіть із книгою, діти, адже в народі говорять: « Книга вчить як на світі жить»