Конспект відкритого уроку музичного мистецтва на тему:
"Планета музики"
Мета: (формувати компетентності):
Тип уроку: Комбінований, урок заглиблення в тему.
Наочні посібники: Квитки, картки, роздатковий матеріал.
Обладнання: Музичні інструменти, акустична система, ТЗН,
Хід уроку:
Організаційний момент
Звучить музика
Учні заходять до класу
Вчитель:
Урок музики у нас,
Запросив усіх у клас,
Привітаймось дружно всі:
- До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Учні сідають.
Вчитель: Діти, давайте розпочне урок з нашого музичного вітання.
Музичне вітання «Добрий день. Рідна школа!»
Повідомлення теми й мети уроку
Вчитель:
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок, а чарівний, казковий. Я пропоную нам здійснити політ на казковому зорельоті на – Планету Королеви музики. Хочете помандрувати? Тож тримайте свій квиток. І разом прочитаємо, що ж там написано.
Вчитель роздає квитки на Планету музики
(діти вголос читають на квитку, як поводитись в ракеті)
Квиток на Планету Барвистої Музики
Якщо візьмешся за справу –
То виконуй все на славу.
Завдання роби сумлінно.
Щоб одержати “ відмінно ”
Слухай музику, співай.
Весело танцюй та грай.
Сперечайся, говори,
Фантазуй і мрій, твори.
Навчайся - старанно,
Пиши – бездоганно,
Співай чисто, красно
І дуже виразно!
Вчитель: (музика)
Екіпаж цієї дивної ракети готовий? (Готовий!)
Відлітаємо до чарівної Планети? (ТАК)
Увага! Ключ на старт! Даємо відлік часу:
10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 Пуск! Поїхали!
Вчитель: Гарно всілись і давайте повторимо правила співу:
Вчитель: Ось ми з вами пролітаємо повз сузір’я “Поспівки”, з чого спів починаємо? З розспівок, виконуй їх старанно й точно, вони допоможуть нам підготувати та добре розігріти наш мовленнєвий апарат та голосові зв’язки.
Виконання поспівок: «Диби диби» та «Пташині чистомовки»
Вчитель: Ну що ж, продовжуємо нашу подорож. Ми наближаємося до наступної станції - це Чумацький шлях! Складається він із зірок, а шлях до Планети Музики складається із дивних значків. За допомогою цих значків пишеться музика. Хто скаже, про що йде мова?
Учень 1: Ці чарівнії значки, як малесенькі жучки,
Розповзлися дуже звично сторінками книг музичних.
Ноти можуть так багато й будуть нам допомагати
Добре знатися з науки, як писать музичні звуки.
Учень 2: Треба, щоб всі добре знали: ноти – крихітні овали.
Зробимо овал ми сміло зафарбованим чи білим,
А до нього просто домалюєм штиль чи хвостик:
А у шпиля є каприз: то він вгору йде, то вниз.
Вчитель: Молодці, то ж давайе разом скажемо, як називаються ці значки. (повним реченням) А де ж мешкають ноти ?
Учень 3: Є за горами крутими, за потоками стрімкими,
У чарівній стороні, у музичній царині,
За лісами, за курганом
Диво-замок
П’ять лінійок – нотний дім
Сім сестриць живуть у нім
Учень 4: Добру музику всі знають
І танцюють і співають
Ключик їх охороняє
Вчить пісні допомагає
Добре всім в будинку тім
Нотним станом зветься він
Вчитель: Щоб про них все краще знати
Треба пісню заспівати.
Жартівлива пісня “Сім сестриць - сім чарівниць”
Учень 1: Добрий ранок! Здрастуй, Сонце! –
Старша відчиня віконце
І до справи. Знав будь-хто:
Гарна гоплодиня До
Учень 2: Ремесло, що друга мала, -
Трави відбирати вдало:
Хмель, любисток та чебрець...
Ре їх знала молодець.
Учень 3: Між ялинок у ліси
Йшла на пошуки краси
Нота третя із семи.
Ліс вітавсь: “Здрастуй, Мі.”
Учень 4: Фантастична та чарівна,
Ніби польова царівна,
Коли трави ніч зшива,
Там гуляла нота Фа.
Учень 5: “Соль” писала замість “сіль”,
Бо не знала літер всіх:
Ще граматики пароль
Не розкрила п’ята Соль.
Учень 6: Ляльку колихала шоста:
Бракувало ноті зросту,
Щоб іти в ліси й поля
Ось і бавилася Ля.
Учень 7: Сірий день барвистим вмить
Вміла ця сестра зробить,
Бо найкращі фарби всі –
У найменшої, у Сі.
Разом: Дружно пісню заспівали
Привітайте нас усі
До, сі, ля, соль, фа, мі, ре,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі
Вчитель: Молодці, чудова пісня! А тепер разом зі мною покажемо як розташовані наші чарівні значки нотки? Приготували свої долоньки і повторюємо.
Під долонькою нота ДО. Здрастуй, нота ДО!
Під мізинцем нота РЕ. Здрастуй, нота РЕ!
На мізинці нота Мі. Здрастуй, нота МІ!
А у віконці нота ФА. Здрастуй, нота ФА!
Другий пальчик-це в нас СОЛЬ. Здрастуй, нота СОЛЬ!
В другому віконці ЛЯ. Здрастуй, нота ЛЯ!
Третій пальчик - нотка СІ. Здрастуй, нота СІ!
І у віконці нота ДО. Здрастуй, нота ДО!
Вчитель: Запам’ятали? Молодці! Ой до нас наближається хмара космічного пилу. Потрібно сховатися. Зніміть окуляри, закрийте оченята, ручки випростайте, як крила літака і разом допоможемо нашому кораблю вийти з космічної бурі. (на звуках рррр, жжжж, уууу, імнують політ )
ФізХвилинка = Логоритміка з інструментами
Ми сьогодні не малята,
А малесенькі звірята,
У лісочку проживаємо,
До пеньочка завітаємо!
Прибігли перші зайчики,
Зайчики-пострибайчики,
Скік-скік-скік!
Скік-скік-скік!
А за зайчиками – лисичка,
Рудохвоста сестричка (імітація рухів лисички)
Біля озера лелека, (ходьба з високим підніманням ніг)
Видно нам його здалека!
Ходить по воді лелека
Бачить жабку він здалека.
(імітація ходи ведмедя, ходьба на зовнішній стороні стопи)
Ведмежата в ліс пішли,
Ведмежата мед знайшли,
Дружно в лапки набирали –
Смачно медом ласували
(артикуляційні вправи – облизування губ, верхніх нижніх зубів 5-6 разів).
Вчитель: Добре розім’ялися і ось ми прибули на Планету Музики. А хто ж нас тут зустрічає?
Світ музичний повсякчас
Звуками чарує нас
Є короткі як краплини
І такі, що довго линуть
Є у музиці вони
Будь якої довжини
Керувати ними звик
Цей – музичний чарівник (РИТМ)
Вчитель: Планета Музики вирішила познайомити нас зі своїм найкращим другом та помічником. Хто це діти? Ось для вас завдання, коли ви його правильно виконаєте, дізнаєтесь ім’я.
Складають пазл
Вчитель: Правильно – це РИТМ. То хто ж такий ритм, давайте познайомимося з ним. (Картки)
Вчитель: Ось ми і познайомилися з ритмом, і зараз ми з вами виконаємо музично-ритмічну вправу «Гра з тарілочками»
Під муз супровід вправа «Гра з тарілочками»
Вчитель: Ну що ж, настав час повертатися нам додому, на нашу планету. Нам потрібно назвати точні координати, щоб космічний корабель привіз нас додому. Як називаєтся наша планета? А країна, в якій ми мешкаємо? А місто наше? Молодці! Подивіться, на нас летить комета. Ми мусимо виконати її завдання для того, щоб спокійно повернулися на планету Земля. Вона приготувала для нас загадки, в яких зашифровані назви нот, як добре, що ми з вами їх вже знаємо. То ж давайте відгадувати хутчіше.
Загадки комети (назви нот)
Вчитель: Ми справились із завданням і комета пролетів не пошкодивши наш корабель. Час завершувати нашу мандрівку. Але перед тим ми маємо подякувати Королеві Музики за цікаву подорож. Тож давайте з вами заспіваємо пісню для неї.
Пісня
Вчитель: Ну а тепер всідаймося зручніше до нашої уявної ракети і вирушаймо в дорогу до нашого рідного дому.
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0 Пуск! Поїхали!
«Мікрофон»
Вчитель:
Що ми навчилися?
Який слід залишився у вашій душі після уроку?
Що сподобалося?
Що найбільше запам’яталося?
Вчитель
Ось ми знову у рідному класі. Дякую вам за цікаву подорож. Наш урок закінчено.