Розробка уроку з літературного читання у 4 класі «Ліна Костенко. Краса і почуття. Звуковий образ осінньої ночі».
Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Л.Костенко, її поезією; вчити вслухатися в тексти поезій і на їх основі сприймати і розуміти красу природи і людських почуттів; розвивати уміння читати поезії, образне мислення, мовлення, літературні здібності, уміння аналізувати і порівнювати зміст поезій; виховувати любов до художнього слова, природи; чисті,відверті почуття.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, навчальне відео, виставка збірок поетеси, картки для словникової роботи картки.
Тип: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Емоційне налаштування на урок
Учитель: Добрий день любі діти та шановні гості. Я рада вітати вас на нашому уроці літературного читання. Урок сьогодні буде незвичайним. Ми опинимося у чарівній країні Поезії.
листя холод вирій
урожай осінь птахи
|
|
|
|
рілля гриби запаси дощ
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація.
Мовна розминка
Скоромовки:
У діброві — дуби,
Під дубами — гриби,
Трава — між грибами,
Хмарки — над дубами.
Їжак, їжаченя,
Їздять по гриби щодня.
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.
Чистомовка:
Ла-ла-ла – осінь вже прийшла,
Ло-ло-ло – стало холодно,
Хи-хи-хи – відлетіли знов птахи,
Щі-щі-щі – часто йдуть дощі.
ІІІ. Робота над матеріалом уроку
Відео про Ліну Костенко
ІV. Опрацювання вірша «Здивовані квіти».
1. Читання вірша вчителем.
- Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
- Які слова вам не зрозумілі?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем.
Ніч кручі
Сойка вчора
Квітка влітку
Сьогодні робиться
- Серед прочитаних слів знайдіть антоніми. (вчора-сьогодні)
3. Виразне читання вірша учнями.
4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- Якими видалися поетесі зорі?
- З ким вона їх порівнює?
- Хто кричав у кручі?
- Що сказав ворон?
- До речі, вірш «Здивовані квіти» входить до чудової і, на превеликий жаль, єдиної збірки віршів для дітей «Бузковий цар». Поетеса часто звертається до теми дитинства, її поетичні образи для дітей особливі: вони пробуджують почуття прекрасного, залучають дітей до художнього сприйняття світу.
V. Опрацювання вірша «Красива осінь вишиває клени»
1. Мовчазне читання вірша учнями.
2. Перевірка первинного сприймання.
- Чи сподобався вам вірш? Який настрій він викликає?
3. Мовчазне читання.
- Що просили листочки у осені?
- Чому клени просять інших фарб?
4. Читання в парах.
Фізкультхвилинка
5. Читання вірша «Ланцюжком».
6. Аналіз змісту вірша.
- У які кольори пофарбувала осінь клени?
- Кому все одно якими стануть дерева?
- Знайдіть у тексті вірша слова, за допомогою яких Л.Костенко зображує осінь, листя як живих істот?
- Якими словами поетеса передала красу осені?
- Чому осінь красива, а настрій невеселий?
- Що хотіла проказати поетеса?
7. Вправляння у виразному читання вірша. Гра «Диктор на телебаченні»
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Закінчи речення»
- Мені було цікаво…
- Було важко в ….
VІІ. Домашнє завдання .
Читати виразно вірші на с.52-53, та за бажанням намалювати осінній пейзаж.