Витинаю те, що бачу,
Схочу — все переінакшу,
Витну зайця так, що звірі
Витівкам його повірять.
Буде зайчик танцювати,
На сопілці вигравати.
Зможе зайчик все, що схоче,
Навіть гору перескочить.
Ляже спати на хмарині,
Наче на м'якій перині.
І присниться зайченяті
Тема. Витинанки
Програмовий зміст. Вчити дітей вирізувати елементи українських народних рослинних орнаментів і оздоблювати ними. Закріплювати навички дітей вирізувати елементи візерунків, додержуючись однакової форми. Вправляти у вирізуванні простих предметів з паперу складеного вдвоє.
Хід заняття
Добрий день, діти! Я рада, що ви завітали до мене. Привітайтеся з гостями. Ви, мабуть, прийшли допомагати мені готуватися до свята, яке наближається? (Пасха). Що це за свято? Воно встановлено у пам'ять воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса Христа. Роботи у мене дуже багато. Я хочу попрохати вас прикрасити рушники. А хто здогадався, чим ми будемо їх оздоблювати? (Витинанками). Хто може розказати, що таке витинанки?
Витинаю те, що бачу,
Схочу — все переінакшу,
Витну зайця так, що звірі
Витівкам його повірять.
Буде зайчик танцювати,
На сопілці вигравати.
Зможе зайчик все, що схоче,
Навіть гору перескочить.
Ляже спати на хмарині,
Наче на м'якій перині.
І присниться зайченяті
Рідний ліс і мама, й тато.
Ось які ви у мене майстри! Справді, діти, коли ви складаєте клаптик паперу у кілька разів і витинаєте візерунок, ви створюєте витинанку. В Україні кожної весни білили хати та прикрашали витинанками, котрі були оберегами від нещасть, допомагали у весняних роботах, сприяли благополуччю родини та врожаю. А для чого ми будемо виготовляти рушники? (Щоб прикрасити кімнату)
Хто знає, або пригадає, які були рушники? Подарункові, утирач, стирок, покутник, божник, ритуальні, плечові, весільні. Які прислів'я ви знаєте про рушник? «Хата без рушника, що сім'я без дітей», «Рушник на кілочку — хата у віночку». А для чого рушники розвішували над вікнами і дверима? (Вони мали оберігати оселю від усякого нечистого]. А ще для чого потрібен рушник?
Накривали хліб на столі, паску, крашанки. Хліб-сіль дорогим людям завжди вручали на рушнику. Молодих ставили на рушник. Мати в дорогу давала рушник сину. А якими візерунками прикрашали рушник? Ми з вами будемо прикрашати незвичайні рушники. Вони будуть паперові. Як ви будете це робити?
Біле поле паперове,
Рівно ткане, прасоване,
Рушником сьогодні стане.
А ми ріжем так і сяк —
Зацвіте червоний мак.
За зерном і там, і тут —
Василечки зацвітуть.
Витинаєм навпрошки,
Зажовтіють колоски.
А як пройдемось по волі —
Заряхтять листочки в полі.
Так саме, діти, ми будемо вирізувати маки та волошки. Я хочу вам нагадати, щоб ви відкривали ножиці правою рукою і витинали по лінії, а лівою повертали папір. Перш за все витинанки треба класти і побачити візерунок, а тоді вже наклеювати. Сіли всі рівно, починаємо працювати. (Звучать пісні у виконанні Ніни Матвієнко).
Підсумок. Діти, які ви всі молодці! Я побачила, як ви з любов'ю прикрашали рушник, і хочу подякувати вам за вашу старанність і пригощаю вас печивом. А дорогим гостям я хочу сказати, щоб знайшли час для своєї дитини. Сіли поруч і взяли до рук ножиці. Згорнули папір та вирізали якийсь нескладний візерунок. І нехай та нескладна витинанка, зроблена власноруч, збереже ваш дім, ваш рід. Щастя вам і благополуччя.