Програмовий зміст:
Познайомити дітей з літерою І та її звуковим значенням. Пояснити, що літера І позначає м’якість попереднього приголосного. Дати уявлення, що літера І може виступати окремим словом. Удосконалювати навички розрізняти голосні та приголосні (тверді та м’які) звуки, робити звуковий аналіз трьох фонемних слів. Вправляти у складанні графічної схеми речення. Сприяти розвитку фонематичного слуху, уваги, пам’яті. Виховувати бажання вчитись читати, уміння слухати одне одного.
Обладнання і матеріали: картинки «звукових чоловічків» (і, у, о, а,и,м), м’яч,графічне зображення букви І, золотий кубик, роз даткові картки з буквами, фішки для звукового аналізу слова, зошит, простий та червоний олівець
Підготовка дітей: вивчили голосні звуки а, о, у, и, приголосний м, робили звуковий аналіз слів, знайомі з схемою речення.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Комунікативна діяльність. Мотивація заняття.
Цирк сьогодні вас вітає
До себе в гості закликає
Там клоунів є багато,
Що вони говорять
спробуй відгадати
Перший номер на арені
Виступають міми веселі
На губки їх ти поглядай
Який звук вимовляють упізнай.
Дітям показують картинки «звукових чоловічків», а вони повинні визначити який звук вони вимовляють і підібрати відповідну літеру.
Другий номер на арені
Виступає клоун Женя
Ви йому допомагайте
Слова за першим складом визначайте.
МА – мама, малина, Маша, мандарин, масло, малюнок, мавпа.
МО – молоко, морозиво, морква, мотузка, моряк, молоток, мотоцикл.
МИ – мир, миска, мило, миша.
Мотивація
Номер чудовий розпочинаєм
Букву нову ми вивчаєм
Зараз я буду слова називати
А ви будете однакові звуки шукати.
ІМ’Я, ІРИСКА, ІЗЮМ, ІВАН, ІНДИК, ІКРА, ІГРАШКИ.
2. Пізнавальна діяльність
Найчастіше зустрічається звук І, який на письмі позначають літеро І,і.
- На що вони схожі?
- Чим відрізняється велика літера від маленької?
- Намалюємо її в повітрі.
- Знайдіть її на картка і розфарбуйте (робота на індивідуальних картках).
- У який колір розфарбовуємо? Чому?
- Який звук вона позначає?
- Який позначаємо її при звуковому аналізі?
2. 1. Дидактична вправа «Визнач місце звука в слові»
Цей красивий кавалер
Найвідоміший жонглер
Він словечка підкидає
І місце звука і визначає
Діти визначають місце звука І у словах (на початку, в середині, в кінці). Дім, іриска, кораблі, індик, ведмеді, відро.
2.2. Дидактична вправа «Прочитай»
Вийшли букви на арену
Хочуть заспівати
З ними будемо і ми
Пісеньки співати.
А, О, І, У, И, ІМ, АМ, УМ, ОМ, ІО, ІУ,ІА, МІ, МА, МО, МУ, МИ.
2.3. Дидактична вправа «Порівняй слова»
Двоє артистів ще не виступали.
З своїм номером вони зачекали.
Дуже люблять вони виступати.
Хто ж вони спробуй ти відгадати.
Коло бабусі сидить дід у кожусі
Проти печі гріється, без водички миється. (Кіт)
Борознить він океан,
А з голови б’є фонтан. (КИТ).
Звуковий аналіз слів КИТ, КІТ.
2.4. Фізкультхвилинка з м’ячем «Утвори склад»
Р – рі
М – мі
Д – ді
В – ві
З – зі
С – сі
3. Оцінно-контрольна діяльність.
3.1. Дидактична вправа «Склади схему речення».
- Літера І, як і інші голосні може у реченні бути окремим словом. Послухайте: Дресирувальник тренує тигрів і левів.
- Порахуйте слова у реченні (рахуємо слова у реченні хлопками).
Записуємо схему речення на дошці.
- А тепер ви придумайте речення, щоб у ньому було слово і. Запишіть схему.
4. Підсумок