Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 2
Попаснянської районної ради Луганської області
Конспект заняття «Річки мого краю»
підготувала: вихователь ДНЗ
Вередіна С.В.
2017 рік
Мета: познайомити дітей із річкою Сіверський Донець, рослинним і тваринним світом річки, розвивати спостережливість, продовжувати виховувати бережливість до фауни рідного краю, формувати свідоме ставлення до планети Земля, виховувати любов, зацікавленість та інтерес до природи рідного краю.
Обладнання: ілюстрації річки Сіверський Донець
Хід заняття
Яке то диво-дивне влітку річка.
Краса безмежна, в вербах береги.
Прозора й тепла, лагідна водичка
І стільки в цьому радості й снаги.
Пливеш по ній, а над тобою небо
Бездонне, чисте, іноді в хмарках.
До цього придивитись лише треба,
Щоб описати цю красу в словах,
А потім прочитати і згадати
У дні, коли завіють холоди.
А зараз просто хочеться співати
І мріяти, щоб так було завжди
Вихователь: діти, давайте згадаємо літо. Всі ви влітку купалися в річці, в ставку. А ви знаєте, звідки починається річка, де її початок?
Річка може починатися і з болота, і з озера, з джерела. Вода, що витікає з них, збирається в струмки. А вони, в свою чергу, з'єднуються, стікаються і... виходить річка. Сьогодні ми познайомимось із річкою Сіверський Донець.
Вихователь демонструє фотографію річки Сіверський Донець.
Назву річка отримала з-за того, що текла з Сіверського князівства, Як і багато інші річки Сіверський Донець грав найважливішу роль в житті давньої людини. Сіверський Донець — сама велика річка восточної України вона зивиста, по ній не плавають кораблі, вона неглибока.
На Сіверському Донці багата рослинність, та різні види риби: лящ, щука, головань. Люди виловлюють рибу, піклуються про них. Взимку, коли річка замерзає — прорубують ополонки.
«Дидактична гра скажи навпаки»
Річка глибока.... (дрібна)
Звивиста річка.... (пряма)
Річка широка.... (вузька)
Річка довга (коротка)
Річка вируюча.... (спокійна)
Вода в річці холодна....(тепла)
Вода в річці каламутна.... (прозора)
Молодці! А скажіть, як можна ще сказати про річку, назвати її лагідно?
Діти. Річка. Річенька. Річечка.
Фізхвилинка: «Як приємно в річці плавати!»
Як приємно в річці плавати!
(Плавальні рухи.)
Берег ліворуч, берег праворуч.
(Повороти.)
Річка стрічкою попереду.
(Потягування — руки вперед.)
Зверху місток — перевірте.
(Потягування — руки вгору.)
Щоб плисти ще скоріше,
Треба нам гребти швидше.
Ми працюємо руками.
Ніхто не вженеться за нами?
(Плавальні рухи.)
А тепер пора нам, браття,
Повалятись на пісочку.
Ми з річки вилізаємо
(Ходьба на місці.)
І на травці відпочиваємо.
Відгадаємо задаки о мешканцях нашої водойми:
В зеленому жакеті
Галасує в очереті
Хоч і плавати мастак
І не риба, і не рак (жаба)
Ох і дивна ж ця тваринка!
На собі несе хатинку,
Голова, чотири ніжки,
Зверху стеля, знизу – ліжко. (черепаха)
По траві повзла змія,
Налякався добре я,
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився…(вуж)
Живемо ми по річках
В теплих затишних хатках.
Ми будуємо запруди,
Ремонтуємо споруди.
Будівельники – майстри
Дружні, лагідні… (бобри)
Вихователь: Кому потрібна вода?
-Людині, рослинам, тваринам, птахам, комахам, рибам і т. д.
Висновок: Вода потрібна усьому живому на планеті.
-Для чого вода потрібна людині?
-Готувати їжу, для пиття, для прання, щоб вмиватися, купатися.
-А тваринам?
-Щоб пити, деякі тварини живуть у воді, наприклад, бобер, нутрія, видра.
-А рослинам?
-Без води рослини загинули б від нестачі вологи.
-А хто все життя проводить у воді?
-Насамперед риби. Недарма кажуть,що «риби - діти води».
Висновок: Вода у водоймах різної температури,значить у них живуть різні рослини і тварини.
Вихователь: Отже, вода дуже корисна. Вона необхідна для купання і вмивання, для пиття та прання, для поливу рослин і одержання електрики. Але тільки чиста вода! Раніше в природі живі мешканці річок, озер, морів самі справлялися з очищенням води, тепер же, коли на берегах побудували багато заводів і фабрик вода з кожним роком стає все брудніше. Брудна вода приносить багато шкоди, тому воду потрібно дуже берегти.