Конспект заняття з дослідно-експериментальної діяльності
«Друзі принцеси Пінки. Мильні бульбашки"
Мета:
Ознайомлення дітей з властивостями мила і способом утворення мильних бульбашок.
Завдання:
• Продовжувати формувати вміння самостійно проводити дослідження, міркувати, узагальнювати результати дослідів;
• Активізувати і систематизувати наявні у дітей уявлення про властивості мила;
• Активізувати і розширювати словник дітей.
Розвиваючі:
• Розвивати швидкість мислення, творчу уяву, вміння логічно міркувати;
• Розвивати пізнавальний інтерес до навколишнього, в процесі експериментування;
• Розвивати зв'язне мовлення, вміння міркувати, дрібну моторику рук.
Виховні:
• Виховувати спостережливість і інтерес до експериментів, вміння працювати в колективі;
• Виховувати доброзичливе ставлення один до одного, вміння вислуховувати, висловлюватися до кінця, не перебивати один одного.
Матеріали та обладнання:
Посилка з таємничими предметами.
Лист від принцеси.
Картинки-схеми «Як отримати бульбашки»,
«Як зробити паличку для видування бульбашок»
Пластмасові ложки.
Склянки. Пластмасові тарілки.
Шматочки тканини
Мило різного виду
Шматочки мила для малювання
Фартухи.Папір.Дріт.Мило рідке.Вода.
Хід заняття:
Діти сидять на килимі в групі, потім стають в коло.
Вихователь:
Зібралися всі діти в коло,
Я - твій друг і ти - мій друг!
Міцно за руки візьмемося
І один одному посміхнемось!
Вихователь: Дітки, сьогодні вранці, коли я прийшла на роботу, біля нашої групи я виявила посилку з листом. Я не стала відкривати цю посилку, вирішила почекати вас. Пропоную відкрити її разом. Читаю лист: «Здрастуйте діти. Пише вам принцеса Пінка. Я живу в казковій країні Миляндія. У мене багато друзів - бульбашок, з якими я дуже люблю грати! Але не все в нашій країні добрі й веселі. Живе тут і злий чарівник. І нещодавно у нас трапилася біда, чарівник наслав сильний вітер, який забрав всіх моїх друзів в невідомому напрямку! А замість них злий чарівник залишив мені коробочку з якимись предметами. Без своїх друзів я дуже сумую і не знаю, що мені робити, де ж їх шукати. Дітки, допоможіть мені знайти моїх друзів! А ще я висилаю вам коробку чарівника, щоб ви розібралися, що ж це за предмети »
Вихователь: Діти, та що ж нам робити?
Діти: відповіді
Вихователь: Цікаво, що це за предмети? Щоб дізнатися це, треба з ним познайомитися. Давайте згадаємо, що нам допомагає досліджувати предмети?
Діти: очі, ніс, вуха, рот, руки.
Вихователь: - Зараз ми відкриємо коробку і побачимо предмети. Можливо, ви їх вже знаєте, але перш ніж сказати назву даних предметів, давайте розповімо про те, які вони.
Вихователь:
Показує картинку «ОЧІ».
-Що вони говорять вам про предмет?
Діти:- Який він форми? (Прямокутний, овальний, квадратний);
- Якого кольору? (Називають кольору мила);
- Якого розміру? (маленький великий).
Показує картинку «ВУХА».
-Про що вони говорять?
Відповіді: предмет не видає звуку
Показує картинку «РОТ».
- Що нам розповість про предмет?
Діти: цей предмет в рот брати не можна, він неїстівний. Не допускати попадання в очі.
Показує картинку «РУКИ».
- Чим нам допоможуть?
Діти: - Дізнатися який він на дотик?
Показує картинку «НІС».
- Що він каже про предмет?
Діти: пахне, предмет має запах.
Вихователь: Скільки цікавого ми дізналися про мило. А для чого нам необхідно мило?
Діти: вмиватися, прати, мити руки. А навіщо мити руки з милом?
Адже можна просто помити руки водою.
Діти: Відповіді.
Вихователь: - Зробимо висновок, якими властивостями володіє мило?
Діти: має запах, колір, має різну форму.
Вихователь:Дітки, а ви знали, що милом можна ще й малювати?
-Спробуємо? А для цього нам потрібно пройти в лабораторію. Надягаємо фартухи.
-Візьміть білий аркуш паперу і намалюйте на ньому шматочком мила.
- Який висновок ми можемо зробити?Діти: (Нічого не видно)
-А тепер візьміть шматочок тканини темного кольору, намалюйте милом на ньому.
-Що спостерігаєте?
Діти: Залишає слід.
-Який висновок ми можемо зробити?
-Що слід від мила видно на темній тканині.
В: А яке ще буває мило? (Рідке)
В: Але як же ми за допомогою мила допоможемо Пінці?
Діти: Зробимо бульбашки.
В: А з якого мила краще зробити бульбашки? З твердого або з рідкого?
Діти: - версії дітей.
Вихователь: А я пропоную вам самим зараз стати веселими бульбашками і пограти!
Фізкультхвилинка:
Ми - веселі бульбашки,
Ми схожі на кулі.
Дуже любимо ми грати,
Дуже любимо ми скакати (підскоки)
Ми на місці не сидимо,
Краще ми побіжимо (біг на місці)
Любимо ми в долоні плескати
А ще ногами тупати.
Високо можемо злітати,
Нікому нас не зловити!
Будьте з нами акуратніше!
А не те трапиться так,
Вип'ємо, лопни все ми в раз,
Чи не побачите ви нас!
Вихователь: Що нам потрібно для того, щоб зробити бульбашки?
Діти: перераховують необхідні предмети для приготування бульбашок
Вихователь: Цікаво і як же ми їх будемо робити? Адже ми навіть не знаємо, скільки нам взяти води і мила.
-Може заглянути в коробку? А може чарівник залишив нам якусь підказку!
(Дістаю схему виготовлення бульбашок.)
Промовляють спільно з вихователем за схемою етапи виготовлення бульбашок.
Вихователь: Як зробити бульбашки тепер ми з вами знаємо, пропоную розпочати роботу.
Вихователь: У вас на столі порожні стаканчики. Беремо 1 ложку води, додаємо 3 ложки мила. Все добре перемішуємо. Наш розчин готовий! Давайте пускати бульбашки!
-Але чим?
-А що ви бачите на столі ще?
-Діти: шматочки дроту. Чарівні палички.
Вихователь: Може вони нам якось допоможуть?
Діти: Можна зробити з неї паличку для видування.
Вихователь: А що, якщо знову заглянути в коробку? Раптом там є ще одна підказка!
Дістаю схему виготовлення палички для видування.
Промовляють спільно з вихователем за схемою етапи виготовлення даних паличок.
Потім діти пробують самостійно видувати мильні бульбашки.
Вихователь: - У нас вийшли чудові бульбашки. Я впевнена, що вони дуже сподобаються принцесі Пінці і стануть для неї кращими друзями!