Буринський заклад дошкільної освіти
(ясла-садок) №2 «Джерельце»
Буринської міської ради
Конспект заняття
з розвитку художньо-мовленнєвої діяльності
"Друзі пізнаються в біді"
Вихователь
старшої групи
Писана Н. В.
Тема: Друзі пізнаються в біді
Програмовий зміст: розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять; формувати навички акторської майстерності; формувати у дітей узагальнене уявлення про дружбу; сприяти розвитку духовності кожної дитини; розвивати здатність розуміти необхідність доброзичнивих стосунків з однолітками та дорослими; формувати вміння висловлювати власну думку, об'єктивно оцінювати свої та чужі вчинки; знайомити дітей з героями казок, закріплювати вміння впізнавати знайомих героїв за описом; розвивати творчість та фантазію; виховувати доброту, прагнення допомогти слабшому, милосердя та любов.
Матеріал: настільний театр до казки "Зайчикова хатка" (зайчик, лисичка, ведмідь, вовк, собака, півник), дерево зі стрілочками, хатка, пеньок.
Попередня робота: бесіди з дітьми на морально-етичну тематику, читання казок "Зайчикова хатка", "Коза-дереза", "Котик та півник".
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Ігровий прийом.
- Діти, до нас на заняття завітали гості, давайте привітаємося.
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку в небі пташки!
Доброго ранку тобі і мені!
- Діти, а ви любите казки? Дружно скажемо наші чарівні слова, щоб потрапити до казки.
Знову в подорож рушаймо,
вже казок багато знаймо,
казкові двері відчиняються,
чудова казка починається!
- Ставайте всі у коло і щоб нам не заблукати та не сваритися один з одним по дорозі до Казкової країни у мене є чарвіний клубок ниточок. Подивіться діти, на клубочок. Зараз я візьму початок ниточки в руку і буду міцно тримати , а клубочок передам далі. І знову клубочок повернувся до мене. Ниточка не порвалася, вона складається з безлічі тонких ниток, які переплелися разом і стали міцними і міцними. Так і у нас: ниточка зв'язала нас, і наша дружба стала міцнішою.
Зібралися всі діти в коло
Ти мій друг і я твій друг.
Разом за руки візьмемося
І один одному посміхнемось.
2. Зупинка "Казкова країна"
- Діти, погляньте яке незвичайне дерево зі стрілочками. Думаю нам треба обрати куди іти далі.
- "Праворуч підеш - красиву іграшку знайдеш"
- "Ліворуч підеш - з другом посваришся"
- "Прямо підеш - друга з біди виручиш"
- Діти, який шлях оберемо! Чи є у вас друзі? Як ви гадаєте, чому кожна людина хоче знайти собі друга? Якщо у вашого друга сталася неприємність, що потрібно робити? Молодці діти! Недарма говорять у народі, що друзі пізнаються у біді.
- Ось ми з вами і підійшли до Казкової країни. Подивіться як багато героїв казок нас зустрічають. А спробуйте відгадати з якої казки ці рядки?
Сидить зайчик на пеньку,
дуже гірко плаче.
Лисичка в хаті на печі
від радості скаче.
- Молодці діти! А зараз я пропоную вам стати героями цієї казки і виручити зайчика з біди.
3. Інсценізація казки "Зайчикова хатка"
Автор:
Оселились біля річки
сірий зайчик та лисичка.
Зайчик —в хатці луб'яній,
а лисичка — в крижаній.
Ось постукала в віконця
тепла сонячна весна,
і, розтанула на сонці
біла хатка крижана.
Почала лиса зітхати:
Лисичка:
— Як я житиму без хати?
Зараз зайця прожену
й влізу в хатку луб'яну!
Автор:
Де вже зайчику малому
суперечить хижаку!
Довелось тікати з дому
бідолашному звірку.
А лисиця та хвостата
влізла в зайчикову хату
і в хатинці луб'яній
оселилась, як в своїй.
Пострибав по лісі зайчик,
сірий зайчик-побігайчик,
сльози річкою ллючи:
страшно в лісі уночі!
Раптом вовк іде до нього
та й питає:
Вовк:
—Що таке?
Мабуть, в зайчика малого
лихо трапилось тяжке?
Зайчик:
— Ой, мене прогнала з хати
люта злодійка хвостата!
Ой, куди ж тепер піду?..
Де я захисток знайду?..
Вовк:
— Годі, годі, зайчик, плакать,
витри слізоньки свої.
Знаю я цю розбишаку,
зараз вижену її!
Автор:
Підійшли вони до хати,
вовк гарчить:
Вовк:
—Ану, хвостата!
Забирайся звідсіля! —
А лисиця відмовля:
Лисичка:
— От як скочу, як підскочу —
полетить від тебе клоччя,
на шматочки роздеру
ще й на порох розітру!
Автор:
Вовк злякався - та й тікати!
А зайча пішло вночі
знову захисту шукати,
сльози річкою ллючи.
Враз ведмідь іде до нього
та й питає:
Ведмідь:
— Що таке?
Мабуть, в зайчика малого
лихо трапилось тяжке?
Зайчик:
— Ой, мене прогнала з хати
люта злодійка хвостата!
Ой, куди ж тепер піду?..
Де я захисток знайду?..
Ведмідь:
— Годі, годі, зайчик, плакать,
витри слізоньки свої.
Знаю я цю розбишаку,
зараз вижену її!
Підійшли вони до хати.
Ведмідь:
— Геть! — загримав волохатий.
Забирайся звідсіля! —
Автор:
А лисиця відмовля:
Лисичка:
— От як скочу, як підскочу —
полетить із тебе клоччя,
на шматочки роздеру
ще й на порох розітру!
Автор:
Як почув ведмідь цю мову —
враз сховався у кущі,
і побрів наш зайчик знову,
сльози річкою ллючи.
Стріла зайчика собака,
розпитала що та як.
Собака:
— Годі, годі плакать,
не боюсь я розбишак!
Автор:
Підійшла й вона до хати,
загарчала:
Собака:
— Геть, хвостата!
Забирайся звідсіля! —
Автор:
А лисиця відмовля:
Лисичка:
— От як скочу, як підскочу —
полетить від тебе клоччя,
на шматочки роздеру
ще й на порох розітру!
Автор:
Утекла й собака зразу.
А зайчатко уночі
знов побігло, від образи
сльози річкою ллючи.
Враз іде назустріч півник,
гострі шпори на ногах.
Півник:
— Що з тобою? Дуже дивно
зайця бачити в сльозах!
Зайчик:
— Ой, мене прогнала з хати
люта злодійка хвостата!
Ой, куди ж тепер піду?..
Де я захисток знайду?..
Півник:
— Що ж, провчу я розбишаку! —
Зайчик:
Де вже, півничок, тобі?!
Вовк, ведмедик і собака
відступились в боротьбі...
Півник:
— Ну, за мене не страшися!
Сам побачиш,—от ходім! —
Автор:
Вийшли друзі на узлісся,
де стояв зайчатин дім.
Місяць виглянув з-за хмари.
Півник крилами ударив.
Півник:
— Годі спать, — ку-ку-рі-ку! —
на чужім пуховику!
Автор:
Вмить лиса продерла очі.
Лисичка:
— Хто там ходить по двору?
От як скочу, як підскочу —
на шматочки роздеру!
Автор:
Не злякався півник смілий
та на ґанок як стрибне.
Півник:
— Забирайся, поки ціла!
Не дратуй, гляди, мене!
Автор:
Відкида лиса запори,
бачить: півник-молодець,
гострий дзьоб, сталеві шпори
ще й червоний гребінець.
Тут лиса аж закрутилась:
Лисичка:
- Бідний Зайчику ти мій,
будеш мати ти свій дім,
ось завдання ці зроби,
та спокійно в нім живи.
Автор:
Звикла лиска хитрувати,
малих звірів ображати.
А сама — мерщій на ґанок,
та — по східцях, та — у ліс!
І зустрінув зайчик ранок
знов веселий, як колись.
Любі друзі ви мої,
ось завдання ці складні,
допоможете зробити?
лиску злу вже час провчити.
4. Завдання від Лисички
- Завдання перше "Розрізані картинки" Перед вами розрізані картинки. Їх потрібно скласти, назвати героїв та визначити з якої вони казки.
- Завдання друге "Добрий і злий герой казки" Ви добре справилися з першим завданням, а тепер кожен опишіть того героя якого ви складали з пазлів.
- Завдання третє "Склади чарівне слово" Вам потрібно підібрати букви на які починаються назви тих предметів які у вас зображені на картинках і скласти з них слово та прочитати його.
5. Підсумок заняття
- Діти, хто такий друг? У вас справжній друг?
Молодці діти, ви дійсно справжні друзі, ви виручили Зайчика з біди і гарно і швидко справилися із завданнями Лиски. І я хочу вам побажати:
Дружба хай буде з тобою,
дружбою ти вмій дорожити,
знай, що без дружби міцної,
важко на світі прожити!