Конспект заняття на тему:
«Український рушник»
(малювання, старша група)
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей із обрядовими звичаями і традиціями нашого народу; розширювати і поповнювати знання про рушники; викликати емоційно-позитивне ставлення до праці вишивальниць, бажання знати і зберігати духовні надбання українського народу; збагачувати уявлення дітей про національну культуру українського народу, його традиції; викликати позитивний емоційний відгук на розгляд тематичного ілюстративного матеріалу; учити дітей формулювати чіткі відповіді на запитання; сприяти розвитку творчості у роботі із фарбою; вправляти дітей у доборі кольору та елементів візерунка відповідно до кольору тла: мазки, хвилясті, прямі лінії, крапки; формувати почуття симетрії; акцентувати увагу на особливостях української вишивки, виховувати гордість за рідний край, бажання знати і зберігати духовні надбання українського народу.
Матеріал: хатина, зразки українського орнаменту, вишиті рушники, прялочка, гребінка, пензлики, баночки з водою, серветки, аркуш паперу, фарби, ножиці, олівець.
Хід заняття
Гостей дорогих зустрічаємо з хлібом і сіллю на вишитім рушникові. (хлопчик і дівчинка розповідають вірші та підносять хліб гостям під музичний супровід).
Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Від серця до серця хай пісня летить,
Любов’ю і ніжністю, щастям і миром,
Обійме весь простір і неба блакить.
Із хлібом і сіллю, як завжди ведеться,
Ми зичим достатку усім і добра.
Хай сонце всміхнеться, життя удається,
І доля завжди щоб привітна була.
- Сьогодні ми зібралися з вами біля хатини, бо саме так збиралися люди в давні часи після тяжкої праці, щоб відпочити, погомотіти та пісню заспівати. Колись дуже давно, близько 200 років, про це писав відомий письменник, поет , художник. А знаєте хто це? ( Так, Т. Г. Шевченко)
- Давайте, пригадаємо, що ж писав Т. Г. Шевченко? ( Діти читають вірш “Сім’я вечеря коло хати...”)
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.
- А зараз я хочу запросити вас до української оселі, така оселя була дуже дуже давно, в тих українців, яких ми зараз називаємо нашими предками.
А що ж прикрашає нашу оселю? (Українські рушники). Бо тоді в ті давні часи, чоловіки лягали відпочивати після тяжкої праці, а жінки, вклавши дітей спати, запалювали свічку, та знову сідали до роботи. Але ця робота була для них по душі, для свого задоволення. Бо вишиваючи рушник, кожна жінка думала про свою родину, і ніби прокладала життєвий шлях на щастя, на долю.
- Та хочу вам розповісти, що було потрібно, аби створити рушничок. Ось цим гребінцем овець вичісували, вовну здобували, з якої потім потрібно було ниточок напрясти, полотна наткати, аж потім починали вишивати рушничок, а вишиваючи співали. І яка пісня лилася, такий і малюнок вишивався. І в цьому вишиванні тісно переплітались між собою різні кольори. Там був зелений колір. А що він символізує? (багатство рідної землі). І жовтий колір. А він що означає? (теплоту материнської душі). Ще був синій колір. Його значення? (символізує мир). Червоний колір (любов). Коричневий колір (родючість рідної землі).
- Ось погляньте, чи всі кольори ми назвали? (Так). Ні, ми не згадали, ще один колір — чорний. Він символізує смуток. Тож яскраві кольори — то радість, а чорний — то смуток. Чим більше яскравого кольору, тим веселіший і святковіший рушник. Та радість і смуток завжди ходять поруч. Тому і нитки так тісно переплітаються у вишивці.
- Із того часу український рушник прикрашав кожну оселю і люди помітили, що якщо в хаті є рушники, то в хатині завжди затишно, тепло. Із того часу український рушник став оберегом кожної оселі. А чи знаєте, ви, що таке оберіг? (Оберіг оберігає від усього злого)
- А які народні повір’я про український рушничок ви знаєте? (Хата без рушників - що родина без дітей. Тримай хаточку, як у віночку, а рушник на кілочку).
- Все наше життя проходить поруч з рушниками. І сьогодні в кожній українській оселі також є рушники. Вишивають рушники для прикрашання інтер’єру оселі, для домашнього затишку і просто так для душі.
- Де висять рушники в хаті? (над вікном, над дверима, на покуті)
- Щоб краще пізнати красу українського народу я запрошую вас до нашої художньої світлиці, де ви створите український рушничок для своєї рідної матусі. Бо ота традиція вишивати рушнички дійшла і аж до наших часів, і ваші мами, бабусі вишивають рушнички. Про це навіть в пісні співається. Запрошую вас до пісні (Моя мама вишиває рушничок)
- Спочатку, давайте розглянемо малюнки, які є елементи орнаменту на них? Ось рослинний орнамент. Що він символізує? (рослини, квіти, листочки). А цей орнамент як називається? (геометричний орнамент). А ось зооморфний орнамент. (він символізує тварин та птахів).
(Почерговий показ зразків)
- Як потрібно користуватись пензликом? (закріпити правила користування пензликом).
Чудовий український наш рушник
На щастя — він ще з побуту не зник.
Тому сьогодні ми будем малювати
І ніби ниточку надії прокладати.
На щастя, мир, любов і доброту.
(Самостійна робота дітей)
То нехай прозвучить прекрасне слово про український рушничок.
Благословенна будь на всі віки
Найперша жінка, що нашила квіти.
Душа мого народу – рушники,
Барвінками і мальвами зігріта.
- Що найбільше вам сподобалось малювати у власному рушничкові для своєї матусі?
- Прекрасні візерунки рушників! Рушник пройшов крізь віки. І хотілося б, щоб цей символ завжди був у нашій оселі, був ознакою великої любові і незрадливості. Хай стелеться вам доля рушниками.