Піщанський заклад дошкільної освіти (дитячий садок) Красноградської міської ради Харківської області
«Чарівна вишиванка»
Конспект заняття
з народознавства
Вихователь:
Душка Тетяна Анатоліївна
с.Піщанка 2021р.
Конспект заняття з народознавства середня група
Тема: Чарівна вишиванка.
Програмовий зміст : ознайомити дітей із цінною промисловою культурою -льон, як матеріалом для шиття сорочок. Розкрити красу українських вишивок, багатство їх кольорів, різноманітність орнаментів, їх видів і форм; поглибити і розширити знання про символічне значення української сорочки-вишиванки, звичаї і обряди, пов’язані з нею.
Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння будувати поширені речення.
Виховувати гордість за свою країну, викликати стійкий інтерес до звичаїв
українського народу, його оберегів і побуту;
Матеріали та обладнання: український національний одяг, вишиті сорочки для хлопчиків і дівчаток, картки з одягом «літнім» та «зимовим»
Хід заняття:
Вихователь: - Діти, погляньте в мене є чудова гра зараз ми пограємо, але все змішалось ,мабуть тоді коли я несла до вас. Ви мені допоможете розібрати?
Дидактична гра: «Який одяг?»
Мета:Закріпити вміння називати і класифікувати одяг на «зимовий» та «літній»; розвивати зв’язне мовлення,пам'ять,увагу; виховувати дружні стосунки під час гри.
Вихователь: - Діти ,а вишиту сорочку до якого одягу ми віднесемо? До літнього, чи зимового ? (святкового).
Традиційна назва вишитої сорочки - вишиванка. Мистецтво української вишиванки славиться на весь світ ї є найбільш пізнавальним символом нації.
Вишиті сорочки прикрашали різними орнаментами - геометричними, рослинними і навіть зоологічними.
Вихователь: - Слухайте уважно легенду про вишиванку.
Легенда про вишивку
Давно був час, коли люди на землі почали вмирати від хвороби, якої ніхто
не знав. Втікали люди з сіл у ліси. Та й за ними йшла хвороба, не жаліла ні
старих, ні малих. Люди були в розпачі.
- Що робити? Як врятуватися самим і врятувати дітей від хвороби?
Та ніхто не знав, що відповісти.
Аж ось невідомо звідки прийшла в село бабця старенька і сказала:
- Беріть білі святкові сорочки і маленькими хрестиками шийте на них
зілля, що росте на нашій матінці-землі і дає нам здоров’я -мак, калину, мальву,ромашки, васильки і барвінок. Та шийте кругом -на рукавах, на грудях, на шиї.
І носіть щодня, і будете здорові. Бо передасть вам те зілля здоров’я і силу - від землі, красу і вдачу - від квітів.
Послухали люди стареньку…
З того часу відійшла хвороба за ліси і за моря і ніхто більше про неї не чув.
А люди пам’ятають слова старенької і ходять у вишиванках. Носять цю красу
донині…
Вихователь: - Давайте розглянемо наші вишиванки!
- Які зображення, символи, геометричні фігури ви бачите?
- Пряма горизонтальна лінія -означає землю, горизонтальна хвиляста -
воду, трикутник -гори, круг - сонце.
У рослинному орнаменті завжди вишивали довге тонке стебло – щоб
життя було довгим і щасливим; на стеблі – квіточки і листочки – це діточки і
мамина любов. Різняться вишиванки також і кольорам: червоний колір – це
любов мами до дитини, зелений – колір молодості і краси, життя і здоров’я,
чорний – колір землі і смутку, блакитний – колір неба і води.
Фізкультхвилинка:
Хто ж там, хто вже стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам встати,
Фізкультхвилинку почати.
Щось не хочеться сидіти,
Трохи треба відпочити.
Руки вгору,руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Плесніть діти кілька раз,
За роботу – все гаразд.
Вихователь: - Діти, які ви знаєте вірші про вишиванку?
Діти: Мама вишила мені квітами сорочку.
Квіти гарні, весняні: - На, вдягай, синочку!
В нитці – сонце золоте, пелюстки багряні,
Ласка мамина цвіте в тому вишиванні!
Вишиваночку візьму, швидко одягнуся.
Підійду і обійму я свою матусю.
Я для братика Іванка
Вишиваю вишиванку
Квіточками вишила,
Щоб цвіла, як вишенька.
В цій сорочці наш Іванко
Буде сам, як вишиванка.
Під вербою в холодочку
Шила дівчина сорочку.
- Глянь, - татусю, це тобі –
Квіти ніжні, голубі.
На манишці, комірці
Сяють, наче промінці.
Сказав мені мій тато,
Що у мами скоро свято.
Я ж так його чекаю
І хустинку вишиваю.
Шовковими нитками
Для рідної, для мами.
Вихователь: Сорочку берегли, як зіницю ока. Адже вона була на просто
одягом, а деяким містичним і магічним предметом, оберегом, який охороняв
людину від бід і негараздів. Прилучення до сорочки починалося з раннього
дитинства. Першу сорочку шили з тканини, яку подарували хрещені батьки під
час обряду хрещення. В подальшому житті сорочка супроводжувала людину
протягом всього життєвого шляху і була невід’ємною частиною обрядів,
Існує велика кількість прикмет стосовно вишивання сорочок.
Однією з важливих прикмет є прикмета про вибір орнаменту. Його ні в
якому разі не можна було повторювати, щоб не перейняти чужу долю.
Вихователь: - Діти, які ви знаєте прикмети, приказки, пов’язані з вишитими сорочками?
Діти: Як мати рідненька – то й сорочка біленька.
Як не вміє дівка прясти, шити, вишивати – буде вік свій дівувати.
Рукав - як писанка, а личко - як маків цвіт.
Вміє шити - вишивати, і гарних пісень співати.
Якщо дощ намочив одягнену перший раз сорочку – на багатство.
Вихователь:
Сучасна вишиванка встановлює зв'язок з попередніми поколіннями.
Справжня українська колоритна барвиста сорочка, виготовлена з льону та
вишита вручну, оздоблена національним орнаментом та виконана різними
техніками вишивання втілює всю родючість української землі та щедрість і
гостинність українського народу.
Одягайте частіше білу сорочку вдома і відчувайте, як вона дає вам снаги і
здоров’я, краси і ніжності.
Дидактична гра - вікторина «Що ти знаєш про вишиванку?»
Дітям пропонується зробити вибір відповіді з двох названих у тексті запитання варіантів. Гра проводиться в досить швидкому темпі.
Вишиванка- це українська спідниця чи сорочка?
Для вишиванки беруть біле чи зелене полотно?
Вишиванку оздоблює вишивальниця чи швачка?
Дівоча й хлопчача вишиванки однакові чи дещо відрізняються?
Вишиванки оздоблюють візерунками чи малюнками?
Вишиванка - це модний одяг чи давній оберіг?
Підсумок заняття : Вишивати й носити сорочки – вишиванки – це один із давніх звичаїв нашого народу. А наші українські звичаї треба знати, щоб берегти їх та пишатися ними.