Конспект заняття з пізнавального розвитку та ознайомлення з природним довкіллям для дітей ІІ молодшої групи «Подорож до осінньог

Про матеріал
Конспект "Подорож до осіннього лісу" створено для дітей молодшого дошкільного віку з пізнавального розвитку та ознайомлення з природним довкіллям. Використання конспекту можливе педагогами дошкільних закладів, вчителів початкових класів. Розробила вихователь КЗДО № 257 Токар Тетяна Миколаївна
Перегляд файлу

       Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради

                                     КЗДО № 257

     

    

 

 

 

 

 

    Конспект заняття

             з пізнавального розвитку та

       ознайомлення з природним довкіллям

                для дітей ІІ молодшої групи

               «Подорож до осіннього лісу»

          

 

 

          

 

 

          Підготувала :

                      Вихователь КЗДО №257

                          Токар Т. М.

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

                                     м. Кривий Ріг

 

 Група: молодша

Тема: «Подорож до осіннього лісу»

 

     Мета: закріпити знання дітей про сезонні зміни в стані живої та неживої природи з настанням осені. Дати знання про ліс, як природну екосистему, вчити встановлювати взаємозв’язки та залежності між станом погоди та життям тварин,птахів. Закріпити знання про дерева, вміння розрізняти їх за формою листя, впізнавати та називати птахів. Формувати у дошкільнят елементи екологічного світорозуміння, екологічної вихованості, розвивати уяву,образне мислення, фонематичний слух, спостережливість, мовлення. Виховувати бажання піклуватись та оберігати природу.

 

      Матеріал: макет лісу, предметні картинки (птахів,дерев, тварин)

 

       Підготовка вихователя: конспект, макет лісу, екологічні знаки, фізкультхвилинки.

  Підготовка дітей: вивчити вірш «Доброта»,гру «Ой вітре-вітроньку», правила поведінки серед природи: «Треба - не можна», знак «Охороняється дітьми».

  

 

      Хід заняття:

  • Діти, ви щойно прийшли до дитячого садочка, щойно зустрілися один з одним, зі мною, з гостями.  Коли люди зустрічаються, вони обов’язково вітаються, давайте і ми привітаємось з новим днем, що настав, подаруємо один одному чудовий настрій, посмішку. І цей день неодмінно буде добрим та веселим.

(Діти вітаються).

 

  Треба разом привітатись:

       Добрий день!

   Дружно й голосно сказати:

       Добрий день!

   Вліво-вправо повернутись:

       Добрий день!

   У долоні всім плеснути:

       Добрий день!

   Дружно всім не відставати:

       Добрий день!

  • Сьогодні день, діти і зовсім якийсь не звичайний. З вами не траплялось нічого дивного?  А ось зі мною трапилося. Коли я йшла до вас в садочок сьогодні вранці, несподівано піднявся вітер і мені до рук приніс гірлянду ось із цього осіннього листя. І воно мені запропонувало розгадати разом з вами його таємниці, які сховалися в кожному листочку. Спробуємо? Розпочинаємо з першого листочка. Прочитаємо, що тут написано:

Усюди ходить гостя оця не проста –

З дарунками своїми вона до нас прийшла.

Дерева поголила,приспала всі кущі,

Тепло від усіх забрала,настали сум,дощі.

Пташки вже не співають, бо холодно пташкам

І не байдужа гостя в садочку малюкам.

- Як ви гадаєте, що це за гостя в нас така?

- Чому ми можемо сказати, що прийшла осінь?

- Діти, перший листочок пропонує нам мандрівку о осіннього лісу. Помандруємо?

- Діти, а що таке ліс? (Ліс – це куточок природи.)

- Що таке природа? (Рослини, тварини, птахи, дерева і т.д.)

- Але перед тим, як вирушити в мандрівку, треба пригадати правила поведінки в природі.

 

Ми зараз пограємося в гру «Треба – не можна».

   Я буду називати, що треба робити, а що не можна.

Якщо ви вважаєте, що це можна робити – піднімаєте квадрат, не можна – трикутник.

 

Можна:      берегти рослини;

   спостерігати з рослинами, тваринами;

   підгодувати птахів.

 

Не можна:        руйнувати пташині гнізда

          ламати гілки

    зривати квіти

    бігати та галасувати

    обдирати та псувати кору дерев

    обдирати павутиння і вбивати павуків

  • Добре діти,я бачу, що ви знаєте правила поведінки в природі.
  • А навіщо їх треба знати? (Щоб не порушувати спокій дерев, птахів, тварин, комах, не знищувати їх. Адже вони всі заслуговують на життя, тішать нас своєю красою, очищають повітря, знищують шкідників.)

 

                            Звучить музика

- Давайте заплющимо очки, і ця чарівна мелодія перенесе всіх до осіннього лісу.

    Іще не сніги, навіть, не іній,

    Уже не чути в полі голос череди,

    А ліс іздригнув – я такий осінній –

    Куди не ступиш – все щось шарудить.

— Ось ми і прийшли на розмову з осіннім лісом. Колишуться та виблискують на сонечку своїм чарівним вбранням золоті тендітні берізки, притихли святково прибрані багряно-червоні клени, замріяно стоять
навіть могутні дуби, теж прибравшись, ніби на свято, про щось задумливо
мріють молоді ясени. Навколо панує чарівна золота осінь.

 

—Діти, мені чомусь здається, що ліс притих, засумував.

—Чому засумувала природа?(Ліс сумує за літом, красивим літнім вбранням, теплим сонечком, співом птахів, метушнею лісових мешканців — тварин комах)

—А ще ліс сумує за теплим вітерцем та різнокольоровими квітами.

—Діти, якими лагідними словами ми можемо розвеселити ліс?

(Лісок, ти такий чудовий, тобою так приємно мандрувати)

—Діти, а коли це ліс буває тихий, мовчазний? (Після дощу, вранці, коли стиха вітер)

—Коли ліс шумить, співає? (Коли світить сонечко, віє вітерець, співають пташки)

—Який ліс завжди зелений? (Сосновий)

—Помандруємо далі і подивимось,що пропонує нам другий листочок. Він пропонує нам вірш.

   Стоїть тихий і спокійний.

   Перед нами ліс осінній.

   Пахне листям і росою.

   І прим'ятою травою.

   А як пісеньку вітрище

Заспіває і засвище,
Закружляють у таночку
Усі гілочки й листочки.

—Я думаю, що ліс почув ті приємні слова, які ми про нього сказали і більше не буде сумувати.

—А тепер давайте знову заплющимо очі і вдихнемо запах осіннього лісу, відчуємо запах осені.

— Чим вона пахне? (Дощем, грибами,соснами, листям)

—А чи приємно нам вдихати ці пахощі?

—А тепер давайте на мить станемо молодими деревцями, ми ростемо на великій лісовій галявині, аж раптом здійнявся сильний вітер і...

 

Діти виконують фізкультхвилинку

Фізкультхвилинка.

Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді,
А вони ростуть, міцніють
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.

 

—Ми трішки відпочили і мандруємо далі.

—Пам'ятаєте, на початку подорожі ми говорили, що ліс — це куточок природи, де мешкають і тварини? Як вони називаються? (Дикі)

—Де влаштовують собі житло тварини? (На деревах, під деревами, в норах)

—Діти, з настанням холодів звірі готуються до зими. Як? (Відповіді дітей).

—І зараз настав час подивитися, яку таємницю пропонує нам третій листочок. Тут у нас загадка.

 

Буркотливий, вайлуватий
Ходить лісом дід кошлатий.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати.
Як почує він весну
Прокидається від сну.

(Ведмідь)

 

—Як ведмедик готується до зими? (Ведмедик влаштовує затишний барліг, наїдається на всю зиму і лягає спати аж до весни.)

—Чим ми можемо допомогти ведмедику? (Не руйнувати його житла,не кричати в лісі)

—Уявіть собі, що ведмедик вже засинає. Його очки закриваються, аж раптом йому на носик сіла бджілка. Ведмедик розсердився, ворушить носиком, хоче її відігнати — ось так. Потім вона злетіла ведмедику на брівки, він гойдає її вгорувниз, щоб зігнати. Вона злетіла і сіла йому на губки, він знову хоче її прогнати і рухає губками вліво-вправо. Нарешті бджілка підняпася і полетіла вгору. Вниз, вліво, вправо. (Діти слідкують очами).

 

—Діти, у нас залишається ще одна таємниця осіннього лісу.

—Хто ще, крім диких тварин, мешкає в лісі? (птахи)

—Де птахи будують собі житла? (На деревах, у дуплах)

—Як птахи зустрічають холоди? (Деякі відлітають)

—Яку користь приносять птахи? (Поїдають шкідливих комах, гусінь)

—Чому цей листочок зеленого кольору? Тому що він хоче розповісти нам про пригоду, яка сталася влітку.

 

В лісі сталася біда:
Гусінь листя лоїда
На березі і на клені,
І на липі на зеленій.
Сойки, горобці, синиці
Вмить злетілись, як годиться.
І давай сурмить тривогу:
Гей. пташки, на допомогу!

 

—Які дерева постраждали? (Береза, клен, липа)

—Погляньте на наш лісок і підійдіть до берези, клена, липи по черзі.

—Які птахи врятують ці дерева? (Сойка, горобець, синиця)

—Знайдіть серед цих птахів сойку, горобця, синицю.

—Як ми можемо допомагати птахам взимку? (Підгодовувати, розвішувати годівнички)

—Чи можна руйнувати пташині гнізда?

—Чому?

 

—Ну що ж, діти, на цьому наша мандрівка завершується. Ми розгадали всі таємниці осіннього лісу, які принесли нам ці листочки. Я думаю, що ми своїм втручанням не скривдили лісових мешканців, не порушили спокій лісу, який притих в чеканні холодів.

 

(Діти читають вірші).


       Йтиму садом, полем,
       А чи лугом —
       Буду я природі
       Вірним другом.


       Не столочу навіть і трави
       Я скажу їй: «Зеленій, Живи!».

       Коли лісом буду я іти.
       Тож посію зерна доброти.

       Побажаю дереву і пташці,
       Щоб вони жили у мирі й щасті.

А щоб майбутній холод не видався таким суворим, ми зараз в центрі мистецтва подаруємо осіннє вбрання деревам, у природничому центрі — виправимо помилки художника, що неправильно зобразив листочки різних дерев, в центрі драматизації піднімемо настрій і пограємося в гру «Ой, вітре - вітроньку...».

 

Ой, вітре-вітроньку,
Прижени хмароньку,
Помий теплим дощиком,
Встели землю росами.

 

А в центрі Lego-lend побудуємо з цеглинок лего годівнички для тварин та птахів.

Самостійна діяльність дітей в ігрових  центрах.

 

doc
Додано
28 жовтня 2022
Переглядів
3749
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку