Конспект заняття
з пошуково-дослідницької діяльності
«Юні дослідники»
Мета: розширити знання дітей про воду, пояснити на дослідах її властивості ( колір, смак, запах, текучість, розчиняє речовини); знати та називати ознаки( чиста, брудна, крапає, розтає); розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, спостережливість, уміння самостійно робити висновки; виховувати допитливість, уважність, бережне ставлення до води.
Матеріал: склянки з водою, ложки, тарілки, сіль, цукор, гуаш, каміння, цвяхи, пір’я, паралон, ефірна олія, пензлик, трубочки.
Попередня робота: проводилися спостереження за водою, діти гралися в ігри, проводилася дослідницька робота з дітьми.
Хід заняття
Дітки мої гарненькі,
Розумненькі та рідненькі.
До гостей ви поверніться,
Привітайтесь, посміхніться.
Та пошліть їм в подарунок
Повітряний поцілунок!
( звучить запис дощу)
- Що це? Як ви здогадалися?
- З якої хмари іде дощ?
- Якого кольору бувають хмаринки?
- Де живуть хмарки?
- Яку користь приносить дощ?
- Коли дощ небезпечний?
Іди, іди, дощику,
Зварим тобі борщику,
В полив’янім горщику
Та поставим на печі,
Щоб не з’їли комарі!
- Як гарно співали дітки, дощик закликали!
( з’являється хмаринка)
- Чомусь вона сумна… Що сталося?
Хмарка йшла на іменини
До сестриці, до хмарини.
В подарунок дощ несла
Й ненароком розлила.
Стала хмарка сумувать –
Як гостинчик позбирать?
- Не сумуй, хмаринко, діти тебе в біді не залишать! Ми на казковому потязі вирушимо в чарівну країну хмар та попросимо у них по краплинці для хмаринки. Запрошую вас усіх в казковий потяг: часу не втрачаємо, в дорогу вирушаємо!
Наш поїзд рушає,
Вагони біжать.
А в поїзді нашім
малята сидять.
А ось і зупинка –
Пора нам вставать.
Для хмарки краплинки
Ми будем шукать.
- Як тут незвично – багато хмаринок, дує легенький вітерець.
Вітер, вітер, вітерець!
Ой який ти молодець!
Вій - но швидше ти сюди,
До хмаринок нас неси.
- Завітали ми до хмаринки – Холодинки. Вона поділиться з дітками краплинкою, але спочатку потрібно виконати завдання.
В небі хмарка пропливала,
Білий пух порозсипала
Він на землю тихо ліг,
Називають його ( сніг)
- Який на дотик сніг? Чому взимку із хмари іде сніг? Що станеться зі снігом, коли помістити його в тепло? Ось переконаємося.
Дослід: в миску зі снігом наливаю теплу воду – сніг розтає.
Висновок: сніг в теплі розтає.
- Ось і є в нас одна краплинка, вирушаємо до наступної хмаринки.
- Зустрічає нас хмаринка – Намистинка. Просто так не хоче нам краплинку давати, а запрошує вас погратися з водичкою.
Дослід: діти переливають воду з однієї склянки в іншу, дують в трубочки.
Висновок: вода – це рідина, через неї проходить повітря.
Поділилася своєю краплинкою з дітками хмаринка – Намистинка і дітки вирушили далі.
Вітер віє, повіває,
Діток швидше підганяє.
- А ось і хмаринка - Запашинка, яка пропонує вам понюхати воду. Є запах?
Пахнуть в полі ніжно квіти,
А дитинством пахнуть діти.
Пахнуть пиріжки в бабусі,
Смачний борщ пахне в матусі.
А водичка пахне як?
Ми понюхали – ніяк!
( додаємо кілька крапель масла фіалки)
Висновок: вода не має запаху.
Фізкультурна хвилинка
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано – вранці сонце встало,
Всіх промінням привітало.
Хмара сонечко закрила,
Дрібні слізки розгубила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травиці позбираєм.
Та поллють малята квіти,
Щоб пахучим було літо.
Дощик ллє, краплинки в полі
Напувають трави вволю –
Наші дітки підростають,
Про природу вони дбають.
- Поділилася краплинкою з дітками і хмаринка – Запашинка, а ми вирушаємо в гості до хмаринки – Грайлинки. Уважно розглянемо воду в скляночках. Якого кольору вода? ( кладуть під склянку з водою паперову квіточку).
( додаємо фарбу).
Висновок: вода прозора, змінює колір.
Хмаринка – Грайлинка теж поділилася крапелькою з нами.
Вирушаємо далі, до хмаринки – Солодинки.
Тут водичка – справжнє диво,
Не прожити без води.
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
- Діти, ви куштували воду? Яка вона на смак? (додають сіль і цукор)
- А зараз? Яку страву можна приготувати в солоній воді? З солодкої води?
Висновок: вода без смаку, в ній розчиняються сіль і цукор.
- Як багато краплин ми вже позбирали, залишилося завітати в гості до хмаринки – Дослідинки.
Вітерець, лети сюди,
Нам швиденько поможи!
Дітки крапельки збирають
І хмаринку виручають!
- Ми в гостях у хмаринки – Дослідинки. Вона пропонує нам погратися у гру «Тоне – не тоне».
Дослід: діти у воду кидають різні предмети і визначають, які тонуть, а які – ні.
Якби на всьому світі
Не стало вмить води,
То не було би більшої
Для всіх людей біди!
Щоб чиста та цілюща
Вода була завжди –
Потрібно усім людям
Водицю берегти!
Хмаринка дякує усім діткам за допомогу, сяє сонечко, всім стало весело і приємно. Хмаринка дарує діткам чарівні бульбашки.
Чудово час ми провели,
Про воду вам розповіли.
Природу будем зберігати.
Шанувати і не ображати.
- Сідаємо всі в чарівний потяг і вирушаємо додому.