Звуки [д], [д'] у різних положеннях і позначення їх буквами - Дд. Речення з однорідними додатками. Антоніми. Овочевий магазин.
Конспект заняття з розвитку мовлення
Тема: Звуки [д], [д’] у різних положеннях і позначення їх буквами - Дд. Речення з однорідними додатками. Антоніми.Овочевий магазин.
Мета: закріпити вміння дітей писати слова з буквою - д у різних положеннях. Розвивати фонематичні процеси, збагачувати словниковий запас. Вчити дітей складати речення з однорідними додатками та підбирати антоніми до прикметників.
Обладнання: картки з буквою - д, предметні та сюжетні малюнки, таблиці із завданнями, цифровий ряд.
Хід заняття:
І. Організація дітей до заняття.
ІІ. Розвиток фонематичних процесів.
1. Слухання вірша, виділення слів із звуком [д]:
*«Ду - ду - ду!» - Денис на дудці дуже дзвінко задудів. Пуделя, що спав у будці, до обіду розбудив. (М. Морозенко)
2. Визначення місця звуків [д], [д’] у словах (за цифровим рядом):
дужий, лагідний, вперед, довжина, велосипед, розділ, правда, дрізд, догляд, дудка, довідався, колодязь, ведмідь, верблюд, смородина
3. Утворення нових слів: замінити вказану букву у слові буквою - д:
ліс – лід сам – сад горох – город різний – рідний дім – дід грак – град різкий – рідкий голосний – голодний
4. Відновлення вірша шляхом додавання пропущеної букви - д:
При _ олині _ ім, _ омочок. Там госпо _ арем _ ідочок. А в ді _ очка при _ олині гря _ ка є, на гря _ ці – _ині. (Л. Біленька)
ІІІ. Робота за темою «Овочевий магазин».
1. Демонстрація малюнків із зображенням різних овочів та фруктів, називання учнями всіх малюнків.
2. «Купівля» тих овочів і фруктів, у назвах яких є звуки [д], [д’]: помідор, редиска, редька, смородина, виноград, мандарин.
3. Складання речень за допомогою запитань:
- Що купив у Діма? Діма купив редиску і смородину.
- Що купила Дарина? Дарина купила редьку і помідори.
- Що купила Діна? Діна купила виноград і мандарини.
- Які овочі несе додому Денис? Денис несе редиску і помідори.
4. Запис 2 - 3 речень у зошити.
IV. Розвиток дрібної моторики, логічного мислення.
V. Закріплення матеріалу.
1. Утворення антонімів, запис утворених слів у зошити:
чужий – рідний гарячий – холодний скупий – щедрий корисний – шкідливий кислий – солодкий повільний – швидкий
2. Встановлення смислових зв’язків. Скласти пари слів: мед райдуга дах двері дім ведмідь сад колодязь дощ димар відро смородина
3. Слухання віршика, виділення слів із звуком [д]. Запам’ятати породи собак (дог, бульдог).
*Дог зустрівся із бульдогом. І сказав бульдогу дог: - Вирушаймо у дорогу, помандруємо удвох. (за В. Кравчуком)
VI. Підсумки заняття. 1. Називання учнями по черзі слів, у яких звуки [д], [д’] стоять: на початку, в середині, у кінці слова.