Конспект заняття з формування звукової культури мовлення, лексико - граматичної будови мовленнята зв'язного мовлення з дітьми середньої групи із ЗНМ за лексичною темою "Іграшки".
Дата проведення:
Вікова група: середня
Розділ програми: звукова культура мови + лексико-граматичний лад + зв'язне мовлення
Вид заняття: тематичне
Тип заняття: фронтальне
ТЕМА: ДИТЯЧИЙ САДОК. ІГРАШКИ
Програмовий зміст:
Корекційно-розвиваючі завдання:
- розвивати дрібну моторику, зорово-просторовий гнозис;
-формувати узгодженість мови з рухом;
- розвивати слухову увагу, фонематичний слух
- розвивати мовне дихання і інтонаційну виразність мовлення
Корекційно - навчальні завдання:
-закріплювати артикуляцію звуків [У], [А];
-формувати вміння виділяти звук [У] з ряду звуків;
- продовжувати формувати вміння виділяти перший голосний звук в словах;
- формувати узагальнююче поняття «іграшки»;
- продовжувати формувати вміння давати відповіді на питання повним реченням.
Корекційно-мовленнєві завдання:
- активізувати словник по темі іграшки;
- вправляти в утворенні зменшувально-пестливих форм іменників;
- в утворенні іменників множини родового відмінка;
- вправляти у вживанні прийменників НАД, під, між
Корекційно - виховні:
- виховувати бажання допомагати тим, хто цього потребує, посидючість, акуратність при роботі в зошиті.
Матеріал:
Розвиваюче середовище: навчальна зона, сектор застосування коректурної таблиці
Демонстраційна наочність: картинки по темі іграшки, мотрійки з артикуляцією звука [А],мотрійки з артикуляцією звука [У], коректурнаа таблиця, схема для складання розповіді
Роздавальний матеріал: зошити, олівці, квитки
Художнє слово: вірш для орг. моменту, пальчикової гімнастики і фізхвилинки, загадки про іграшки
Хід заняття
I. Організаційний момент
Діти стають в коло і вітаються. Для того, щоб у нас був гарний настрій давайте назвемо своїх друзів лагідно.
"Назви сусіда лагідно" - діти передають осінній листочок і називають сусіда лагідно. Сідають за столи.
II. Основна частина
До нас сьогодні прийдуть гості. Відгадайте, хто буде нашим гостем
Коли хтось приходить в гості, що потрібно сказати? Вітатися.
2. «Розставимо мотрійок по порядку» - за розміром.
3 «Чим відрізняються мотрійки?»
• Різні за розміром
* Одягнені в різнокольорові сукні
• Говорять різні звуки
4.«Скажи звук разом з мотрійкою» - діти вимовляють звуки [А], [У] по артикуляції мотрійок (тихо, голосно, беззвучно). Закріплення артикуляції цих звуків.
5.«Спіймай звук» - виділення звуку [У] з ряду звуків.
6."Назви перший звук в слові" – удав, апельсин, Айболить, учитель, автомобіль, учень, українка, іграшки, осінь, ураган.
Мотрійки запрошують нас в магазин
Але спочатку трошки відпочинемо.
Фізхвилинка
Спочатку буду я малим, (Присісти)
До коліночок прижмусь. (Обійняти коліна)
Потім я виросту великим, (Встати)
До лампи дотягнусь. (Руки вгору)
В магазин потрапить той, хто правильно порахує предмети на своєму квитку.
7. "Разом порахуємо" тупни ніжкою стільки разів, скільки іграшок на картинці.
8. Робота з корректурной таблицею: «Відгадай і назви» -
Круглий, гарний і легенький,
Високо літає.
Йому діти дуже раді,
Бо ним кожен грає. (М'яч)
На одній нозі стоїть,
Йде за колом коло,
Доки не зупиниться -
Не впаде ніколи. (Дзиґа)
Замість справжньої дитини
Є у кожної дівчини.
Її пестять, одягають,
Спати ввечорі вкладають.
І годують її смачно -
Дуже мамі вона вдячна! (Лялька)
Я в барлозі взимку спав,
Мед із вуликів збирав.
Бант на шию пов'язали,
І до іграшок поклали.
Вайлуватий та м'який.
Відгадай, хтоя такий? (Плюшеве ведмежа) Назвіть відгадки, одним словом.
8. «Один – багато» В магазині багато ляльок, м'ячів, машин, пірамідок…
9. "Назви Ласкаво»
10. "Де іграшка?» - вживання прийменників.
У магазині дітям дарують м'ячі (картинки)
11. Складання коротких описових розповідей про м'яч, з опорою на схематичну наочність
Пальчикова гімнастика «Іграшки»
На полиці дружно вряд потерти долоні одна об одну
Різні іграшки сидять:
Два ведмеді, Буратіно загинають пальці
І веселий Чиполіно,
Котик є, що любить кашу
І, звичайно, лялька Маша
1,2,3,4,5 розгинають пальці
Іграшки ми вмієм рахувать. Плескають у долоні
12. Робота в зошитах «Заштрихуй м'ячики за зразком»
III. Заключительнаяя частина 1. Рефлексія хто приходив в гості? Що робили? Що було складно? Що сподобалося? Скажімо до побачення матрьошкам.