Конспекти уроків по темі "Австралія"

Про матеріал
Матеріал містить 4 конспекти уроків по темі "Австралія": - Австралія. Географічне положення. Історія відкриття та дослідження материка; - Клімат Австралії. Води суходолу; - Особливості грунтово-рослинного покриву і тваринного світу Австралії. Зміна природи людиною; - Населення та політична карта Австралії.
Перегляд файлу

Тема. Австралія. Географічне положення. Історія відкриття та дослідження материка.

Мета: сформувати в учнів уявлення про географічне положення материка, особливості природи, зокрема рельєфу, та багатство земних надр; ознайомити з історією відкриття та дослідження Австралії; вдосконалювати вміння давати характеристику географічного положення, вміння працювати з географічними картами атласу, контурними картами; розвивати вміння висловлювати власну точку зору, виховувати повагу до думок однокласників.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

  • давати характеристику фізико-географічного положення Австралії;
  • називати та показувати на карті географічну номенклатуру теми;
  • розповідати про відкриття материка, історію дослідження континенту;
  • характеризувати тектонічну будову;
  • простежувати взаємозв’язок між тектонічною будовою і рельєфом Австралії;
  • називати та показувати на карті райони поширення корисних копалин.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Аналіз письмових робіт по темі Африка.
  2. Бесіда за запитаннями.
  • Що називаємо географічним положенням материка?
  • За яким планом дається характеристика географічного положення материка?
  • Назвіть особливості географічного положення Африки.
  • Чому вивчення будь-якої території доцільно починати з характеристики її географічного положення?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної  мотивації учнів

Прийом «Дивуй».

Багато на земній кулі країн, які вражають своєю незвичайною природою. Але є серед них країна, яка цілком заслуговує на назву «країна навпаки». Так поіменував її видатний письменник Жуль Верн. Це країна-материк Австралія, розташована в південній півкулі. Справді, тут дерева не дають тіні, а трава часом заступає сонце, птахи позбавлені крил, а звірі несуть яйця, клацають дзьобами й вигодовують своїх нащадків молоком. Це країна, де ведмеді схожі на білок, а ящірки – на крокодилів, дитинчата кенгуру виростають у сумках матерів, а бджоли позбавлені жал, лебеді й ті, не як зазвичай білосніжні, а чорні.

IV. Вивчення нового матеріалу

Запис теми і плану уроку в зошитах.

Повідомлення очікуваних результатів.

  1. Географічне положення Австралії
  1. Розповідь вчителя;
  2. Робота з географічними картами за запитаннями:
  • В якій півкулі розташований материк Австралія відносно екватора; нульового меридіана?
  • Яка лінія перетинає материк майже посередині?
  • Між якими паралелями та меридіанами розташована Австралія?
  • Яку географічну широту та довготу будуть мати крайні точки Австралії?
  • Знайдіть на карті крайні точки материка; визначте їх географічні координати.
  1. Робота з контурними картами: нанести на контурну карту крайні точки Австралії.
  2. Робота з фізичною картою Австралії за запитаннями:
  • Водами яких океанів омиваються береги Австралії? (Нанесіть їх назви на контурну карту).
  • Які моря омивають береги материка? (Позначте їх на контурній карті).
  • Які протоки відділяють материк від інших частин суходолу?
  • Які острови належать до материка Австралія? Нанесіть їх назви на контурну карту.
  • Які півострови виділяють на материку? (Підпишіть їх на контурній карті).
  1. Історія відкриття та дослідження Австралії
  1. Розповідь вчителя;
  2. Робота з ілюстративним та текстовим матеріалом підручника.
  1. Тектонічна будова та рельєф материка
  1. Бесіда за запитанням:
  • Назвіть основні тектонічні структури.
  1. Робота з термінами: тектоніка, платформа, область складчастості;
  2. Робота з тектонічною картою за запитаннями:
  • Яка тектонічна структура лежить в основі материка Австралія?
  • Які форми рельєфу на ній сформувалися (використовуючи фізичну карту)?
  • Яка тектонічна структура утворилася на сході материка?
  • Які форми рельєфу сформувалися на сході Австралії?
  • Знайдіть та назвіть найвищу точку Австралії, вказавши її абсолютну висоту.
  1. Робота за контурною картою

Нанести назви найбільших форм рельєфу Австралії на контурну карту.

  1. Перегляд фрагменту відеоуроку «Рельєф Австралії»
  1. Корисні копалини Австралії
  1. Розповідь вчителя
  2. Робота з фізичною картою атласу: опрацювати карту, виписати в зошит корисні копалини, райони їх поширення (форми рельєфу, до яких вони приурочені)

V. Узагальнення та систематизація нових знань

Експрес-тести

  1. Площа Австралії становить:

а) 9 млн. км2;   б) 7 млн. км2;  в) 10 млн. км2.

2. Всі географічні об’єкти, розташовані на материку Австралія, будуть мати широту і довготу:

а) пн. і сх.;   б) пд. і сх.;   в) пн. і зх.

3. Вздовж східного узбережжя Австралії простяглося найбільше творіння коралових поліпів:

а) Великий Вододільний хребет;

б) Великий Бар’єрний риф;

в) Австралійські Альпи.

4. Найвищою відміткою абсолютної висоти материка є:

а) г. Косцюшко;

б) г. Вудрофф;

в) г. Брус.

5. Береги Австралії омиваються водами океанів:

а) Індійського та Атлантичного;

б) Тихого та Індійського;

в) Тихого та Атлантичного.

6. В основі материка Австралія лежить:

а) молода мезозойська платформа;

б) стара докембрійська платформа;

в) область каледонської складчастості.

VI. Підсумки уроку

Прийом «Мікрофон»

Продовжіть речення,  назвавши найбільше правильних характеристик материка: «Австралія – це материк…».

Коментоване виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа у підручнику.

Підготувати повідомлення про ріки, озера Австралії.


Тема. Клімат Австралії. Води суходолу.

Мета: показати особливості кліматичних умов і внутрішніх вод Австралії; продовжувати формувати поняття про основні та перехідні кліматичні пояси і відповідні типи клімату; удосконалювати вміння працювати з кліматичними картами, діаграмами, додатковими джерелами географічної інформації; розвивати вміння висловлювати власну точку зору; виховувати інтерес до географії.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

  • називати та показувати на карті кліматичні пояси, в яких розташована Австралія, води суходолу;
  • характеризувати вплив кліматотвірних чинників на формування клімату материка;
  • складати характеристику клімату відповідних кліматичних поясів;
  • встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між кліматичними умовами і водними ресурсами Австралії;
  • висловлювати власну точку зору щодо особливостей клімату та забезпеченості водними ресурсами материка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

  1. Бесіда за запитаннями:
  • Який материк ми вивчаємо?
  • В яких півкулях розташована Австралія?
  • У чому полягають особливості географічного положення материка?
  • Що означає назва материка «Австралія»?
  • Хто і коли вперше побував на материку?
  • Кого вважають першовідкривачем Австралії?
  • Хто були першими поселенцями на материку?
  • Якій країні належала територія материка?
  1. «Географічна лабораторія».

Назвіть та покажіть на карті:

  • океани, що омивають материк;
  • моря, водами яких омиваються береги материка;
  • затоки, що врізаються в материк;
  • протоки, що відділяють Австралію від інших частин суходолу;
  • крайні точки Австралії;
  • гори та найвищі точки материка;
  • рівнинні форми рельєфу Австралії.
  1. «Географічна мозаїка».
  • Географічні координати будь-якої точки материка Австралія будуть мати … широту і … довготу.
  • В основі материка Австралія лежить… .
  • Давній Австралійській платформі в рельєфі відповідають… .
  • Вздовж східного узбережжя Австралії сформувалася область складчастості, якій в рельєфі відповідають… .
  • Австралія багата на корисні копалини… .
  • Найвищою відміткою на материку є… .
  • Діючі вулкани на материку Австралія… (наявні чи відсутні).
  • Поблизу східних берегів Австралії простягнулось найбільше творіння коралових поліпів… .

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Прийом «проблемне питання»

  • Австралія – найсухіший материк Землі?

Чому           -   в південних широтах чітко виражені пори року, а в північних – ні?

  • на материку мало річок і озер?

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Запис теми, плану уроку в зошитах.

Оголошення очікуваних результатів.

  1. Загальні особливості клімату Австралії
  1. бесіда за запитаннями:
  • Що таке клімат?
  • Скільки кліматичних поясів є на земній кулі?
  • На які групи поділяють кліматичні пояси?
  • Чим відрізняються основні кліматичні пояси від перехідних?
  • Назвіть основні кліматотвірні чинники.
  • Яку кількість сонячної радіації отримує Австралія протягом року? Чому?
  • Які повітряні маси переважають над материком?
  • Які властивості мають тропічні повітряні маси?
  • Як впливають на клімат океанічні течії?
  • Які океанічні течії проходять біля берегів Австралії? Чи впливатимуть вони на клімат материка?
  • Як впливає на клімат підстильна поверхня?
  • Як впливатимуть на формування клімату гори Австралії?
  1. Узагальнення вчителя.
  1. Кліматичні пояси та області Австралії.
  1. Робота з картами атласу:
  • Назвіть кліматичні пояси в яких розташований материк Австралія.
  1. Складання схеми «Кліматичні пояси та області Австралії».

Кліматичні пояси

та області


             Основні   Тропічний

- області

пустельного клімату

вологого клімату

Помірний

   

Перехідні

Субекваторіальний

Субтропічний

- області

континентального клімату

середземноморського клімату

вологого клімату


  1. самостійна робота з текстом підручника в парах за «шпаргалкою».

Характеристика клімату

……….. поясу.

  • Переважаючі типи повітряних мас –
  • Середні температури повітря:

влітку –

взимку –

  • Річна кількість опадів –
  • Кліматичні області –
  1. робота з кліматичними діаграмами.
  1. Водні ресурси Австралії.
  1. робота з картами атласу:
  • Назвіть найбільші ріки Австралії та покажіть їх на карті.
  • Де протікають ріки? Чому?
  • До басейнів яких океанів належать ріки Австралії?
  • Чи є на материку озера, назвіть їх та покажіть на карті.
  1. розповідь вчителя;
  2. робота з термінами (кріки);
  3. повідомлення учнів.

V. Систематизації та узагальнення знань

Відповіді учнів на проблемні запитання.

Робота з контурною картою.

VI. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя.

Коментоване виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа у підручнику.

Підготувати повідомлення про представників фауни та флори Австралії.

Підготувати (на вибір) диктанти, кросворди, тести.


Тема. Особливості грунтово-рослинного покриву і тваринного світу Австралії. Зміна природи людиною.

Мета: розкрити своєрідність та неповторність органічного світу Австралії; ознайомити з принципами раціонального використання природних ресурсів материка; розвивати логічне мислення, вдосконалювати практичні вміння і навички учнів працювати з тематичними картами атласу, текстом та ілюстративними матеріалами підручника, самостійної роботи з додатковими джерелами географічної інформації; сприяти екологічному вихованню учнів.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

  • розуміти та пояснювати на прикладах терміни і поняття теми;
  • наводити приклади представників рослинності і тваринного світу материка;
  • показувати на карті межі поширення природних зон Австралії;
  • оцінювати вплив людини на природу материка;
  • висловлювати власну точку зору з приводу раціонального використання біологічних ресурсів Австралії.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Гра «Вірю – не вірю»

Чи вірите ви, що…

  • Австралія найсухіший материк землі.
  • Територія Австралії розташована в п’яти кліматичних поясах.
  • Австралія багата на водні ресурси.
  • Головна річна Австралії Муррей.
  • Пересихаючі русла рік в Австралії називають кріками.
  • Притока Муррею – Дарлінг – довша за головну річку.
  • Більшість озер Австралії безстічні і засолені.
  • Озеро Вікторія називають «мертвим серцем» Австралії.
  • Австралія має великі запаси підземних вод.
  • Більша частина Австралії знаходиться в екваторіальному кліматичному поясі.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Проблемне питання».

Чому Австралія, попри велику площу пустель, виправдовує свою назву «зеленого континенту».

IV. Вивчення нового матеріалу

Запис теми та плану уроку.

Ознайомлення з навчальними цілями.

  1. Ґрунтовий покрив та органічний світ Австралії.
  1. розповідь вчителя;
  2. аналіз карти атласу «Ґрунти світу»:
  • Які типи ґрунтів характерні для Австралії?
  • В якій частині Австралії отримали поширення пустельні тропічні ґрунти; червоні латеритні; червоно-бурі опустелених саван; сіро-коричневі чагарникових степів; жовтоземи і червоноземи вологих лісів?
  1. формування понять «ендеміки», «релікти» (словникова робота);
  2. робота з ілюстративним матеріалом;
  3. повідомлення учнів про унікальні рослини і тварини континенту.
  1. Природні зони Австралії.
  1. Аналіз карти атласу «Природні зони Австралії»:
  • Які природні зони сформувалися на материку?
  • Чи порушена широтна зональність в поширенні природних зон?
  • Які природні зони займають найбільшу площу на континенті?
  • Де на материку спостерігаються райони висотної поясності?
  1. Робота в групах за завданням. Опрацювати текст підручника «Природні зони Австралії» та заповнити таблицю за поданим зразком.

І група – вологі і перемінно-вологі ліси;

ІІ група – савани і рідколісся;

ІІІ група – тропічних пустель і напівпустель;

IV група – мішаних лісів.

Таблиця «Природні зони Австралії»

Назва природної зони

Географічне положення

Клімат

Ґрунти

Рослини

Тваринний світ

 

 

 

 

 

 

 

  1. Звіт груп про роботу.
  1. Зміна природи людиною.
  1. Розповідь вчителя;
  2. Перегляд фрагменту відеоуроку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Географічний тренінг.

Варіант І – Здійсніть уявну подорож через материк Австралія з півночі на південь, характеризуючи природні зони за маршрутом руху.

Варіант ІІ – Здійсніть уявну подорож через материк Австралія із заходу на схід, характеризуючи природні зони за маршрутом руху.

VI. Підсумок уроку

Прийом «Мікрофон». Відповідь на проблемне запитання.

Заключне слово вчителя.

Коментоване виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа у підручнику.

Підготувати повідомлення «Зв’язки Австралії з Україною», «Корінне населення Австралії – аборигени».


Тема. Населення та політична карта Австралії.

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості складу та розміщення населення на материку; вдосконалювати вміння з тематичними картами атласу, додатковими джерелами географічної інформації; розвивати творчі здібності.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

  • пояснювати особливості заселення Австралії;
  • визначити зв’язки Австрійського Союзу з Україною;
  • показувати на карті столицю та найбільші міста Австралії;
  • складати характеристику господарства країни.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

  1. Робота з авторськими тестами, кросвордами по вивчених темах.
  2. Географічний практикум.

Подаються фрагменти контурних карт Австралії, де географічні об’єкти позначені цифрами. Учням необхідно записати їх назви.

C:\Users\HP\Desktop\2012_02_27\IMG_0003.jpg                                          C:\Users\HP\Desktop\2012_02_27\IMG_0003 - копия.jpg         

1 – мис… .       1 – півострів… .

2 – озеро… .       2 – мис… .

3 – низовина… .      3 – протока… .

4 – півострів… .      4 – гори… .

5 – затока… .             5 – море… .                       

 

C:\Users\HP\Desktop\2012_02_27\IMG_0004 - копия.jpg                                          C:\Users\HP\Desktop\2012_02_27\IMG_0004.jpg

1 – затока… .      1 – річка… .

2 – мис… .       2 – гора… .

3 – острів… .      3 – мис… .

4 – море… .       4 – море… .

5 – протока… .      5 – плоскогір’я… .

 

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Прийом «Приваблива мета».

Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з представниками австралоїдної раси, яка не набула широкого поширення в світі, особливостями господарської діяльності населення континенту і спробуємо дати відповідь на запитання чим відрізняється склад населення Австралії та Африки а також чому австралійців називають «літаючим народом».

IV. Вивчення нового матеріалу

Запис теми і плану уроку в зошитах.

Ознайомлення з навчальними цілями.

  1. Населення Австралії:
  1. історія заселення материка (розповідь вчителя);
  2. склад населення (самостійна робота з текстом підручника; складання схеми «Расовий та етнічний склад населення Австралії»; повідомлення учнів «Корінне населення – аборигени»);
  3. розміщення населення на материку (робота з картою світу);
  4. гра «Пізнайко».

На першому етапі гри розділяю клас на групи і роздаю картки із запитаннями. На другому етапі пропоную групам за темою скласти одне запитання, що починається зі слова «Чому…». На третьому етапі групи обмінюються складеними запитаннями.

Група І – «Чому кількість населення Австралії постійно збільшується? Відповідь обґрунтуйте»

Група ІІ – «Чому основну групу населення Австралії складають емігранти? Відповідь обґрунтуйте»

Група ІІІ – «Чому середня густота населення на материку складає всього 2 – 3 чол./км2? Відповідь обґрунтуйте»

  1. Австралійський Союз.
  1. повідомлення учнів;
  1. Зв’язки України з Австралійським Союзом.
  1. розповідь вчителя;
  2. складання опорного уроку;
  3. перегляд фрагменту відео уроку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Бліц-опитування:

  • Чим відрізняється склад населення Австралії та Африки?
  • Чи можуть у майбутньому відбутися зміни в складі населення Австралії?
  • Чому австралійців називають «літаючим народом»? Які причини сприяли широкому розвитку авіації на континенті?

Прийом «Експрес-тести».

  1. Столиця Австралійського Союзу – місто:

а) Мельбурн;

б) Аделаїда;

в) Канберра.

2. Основну групу населення Австралії складають:

а) англоавстралійці;

б) аборигени;

в) франкоавстралійці.

3. Більша частина населення Австралії зосереджена на:

а) півдні материка;

б) півночі материка;

в) південному-сході материка.

4. Австралія була колонією:

а) Франції;

б) Великої Британії;

в) Іспанії.

5. Австралійські аборигени походять з:

а) Північної та Південної Америки;

б) Південної та Південно-Східної Азії;

в) Південної та Східної Африки.

6. Частка аборигенів у загальній чисельності населення Австралії складає:

а) 10%; б) 1%; в) 2,8%.

IV. Підсумок уроку

Прийом «Роблю висновок».

Заключне слово вчителя.

Коментоване виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа в підручнику.

Підготувати пам’ятку туристу, що відправляється в Австралію.

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Левицька Ніна
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
11 січня 2023
Переглядів
708
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку