консультація для батьків: ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

Про матеріал

Вишиванка – візитна картка України Історія української вишиванки налічує близько тисячі років. Традиція її носіння ріднить її з традиціями інших слов'янських народів, до національних костюмів яких також входять вишиті сорочки з орнаментом. Вишиванка протягом багатьох століть використовувалася українцями в повсякденному гардеробі, але водночас сприймалася як оберіг – символ здоров'я та краси.

Перегляд файлу

Консультація для батьків

ДЕНЬ  

ВИШИВАНКИ

Історія та традиції українського свята   

Цього дня всі охочі приходять на роботу або навчання у найвпізнаванішому елементі українського костюма. Щорічно у третій четвер травня українці та друзі України в усьому світі відзначають День

вишиванки – одне з найбільш самобутніх свят, присвячених розквіту української культури.  

         За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або навчання у самому пізнаваному елементі українського костюма – у вишиванці.  

По всьому світу проводяться святкові ходи, акції та флешмоби в підтримку української культури. УНІАН вирішив згадати історію та традиції свята українського національного одягу.  

        Всім, хто хоче долучитися до відзначення Дня вишиванки, слід пам'ятати, що за традицією він відзначається в будній день – у третій четвер травня. Цього року День вишиванки припадає на 16 травня. Вишиванка – візитна картка України Історія української вишиванки налічує близько тисячі років. Традиція її носіння ріднить її з традиціями інших слов'янських народів, до національних костюмів яких також входять вишиті сорочки з орнаментом. Вишиванка протягом багатьох століть використовувалася українцями в повсякденному гардеробі, але водночас сприймалася як оберіг – символ здоров'я та краси. Вважалося, що

орнамент вишиванки захищає від недобрих поглядів, невдач та хвороб.  

Новонародженим дітям першу вишиванку шили матері або бабусі, читаючи молитви за здоров'я малюка.  

Дівчата шили вишиванки і до свого весілля – в якості приданого. Відомо, що українські чумаки, які проводили життя в довгих мандрах, довіряли шиття своєї вишиванки лише одній обраній дівчині. Вишиванка протягом багатьох сторіч використовувалася українцями як оберіг.

           Деталі і тематика орнаменту вишиванок унікальні для кожного історичного регіону України.  

За словами фахівців, найбільш впізнаваною сьогодні є Борщевська та Полтавська вишивка. На початок ХХ століття, коли українська нація почала боротьбу за свої політичні права, вишиванка стала використовуватися як патріотичний та культовий одяг, символ української ідентичності. Величезний внесок у популяризацію вишиванки вніс український письменник і політик Іван Франко, який вів світське життя і славився своєю любов'ю до національного одягу. Вважається, що Франко дав початок тренду носити вишиванку з європейським костюмом. За спогадами сучасників, у письменника було кілька десятків вишиванок, більшість з яких йому подарували друзі та знайомі. Вишиванки не втрачають актуальності й сьогодні – їх все частіше носять як елемент повсякденного одягу. Дизайн вишиванок нерідко використовується в сучасних модних колекціях.  

День вишиванки в Україні народився в студентських та викладацьких колах. На сьогодні це свято відзначається понад 10 років. Вважається, що традиція, яка з часом переросла у День вишиванки, була покладена ініціативою студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк в 2006 році.  

Надихнувшись прикладом своїх друзів, які носили національний одяг, вона запропонувала своїм однокурсникам раз на рік приходити в Університет у вишиванці. Ініціатива швидко поширилася по вишам міста, а потім і по всій Україні. Через чотири роки День вишиванки вже відзначали у Львові та Сімферополі, а в подальшому він вийшов далеко за межі України. За сприяння діаспор День вишиванки відзначають у США, Канаді, країнах Європи, Австралії та ін.  

У 2012 році в Чернівцях з'явилася традиція дарувати вишиванки новонародженим дітям, народженим у день свята.  

У 2013 році свято вперше дістало державну підтримку. З початком війни на сході України вишиванки почали дарувати українським військовим на фронті. На сьогодні День вишиванки відзначається більш ніж у 50 країнах світу. В Україні до нього підключаються народні депутати і перші особи держави. По всій країні проходять «мегамарші вишиванок» та флешмоби української культури.

pdf
Додано
16 травня 2020
Переглядів
2881
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку