Консультація для батьків "Дитяча книга в родині"

Про матеріал
Консультація для батьків здобувачів освіти ЗДО «Дитяча книга в родині» створена для просвітництва батьків та задля збільшення сил у вихованні любові до книги та читання у дітей дошкільного віку.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

«Дитяча книга в родині»

Консультація для батьків

 

Книга в родині

 

 

Підготувала вихователь ЗДО «Віконечко»

                                                                      Тимчук О.О.

 

В час технічного прогресу, розвитку технологій, в час , коли духовні цінності програють матеріальним, перед нами постає проблема читання,особливо дитячого, що набуває чималої актуальності, адже є основою навчання,виховання, а отже, і освіти майбутніх українців , які будуть творити та розбудовувати державність, незалежність та благополуччя Батьківщини. В.О.Сухомлинський стверджував, що дитяче читання , виховання книгою - найтонший і найсильніший ,поряд зі словом вчителя ,– засіб впливу на душу дитини й підлітка. Турбувало педагога і те, щоб книжка залишалась і завжди була провідною силою виховання, щоб найголовнішою духовною потребою людини було читання .

Всебічний розвиток дитини в ранньому дитинстві - запорука його успішного майбутнього.

В останні роки спостерігається падіння інтересу до книжки, до читання загалом, втрачається усвідомлення пріорітетної ролі книжки в людському житті. Знижується роль сім` ї у залученні дитини до читання. Читання перестає бути національним пріорітетом. Саме тому в суспільстві гостро постає проблема літературної освіти дітей, формування в них умінь повноцінної читацької діяльності, а звідси – і проблема готовності дошкільних навчальних закладів, родини, батьків і вихователів до роботи з дитячою книжкою, до розвитку в дітей стійкого інтересу до літератури, читання, формування в них початкових уявлень про роль книжки в житті людини і потреби жити з книжкою, спілкуватися з нею.

 

Зараз, практично з самого народження, дитину повинна  супроводжувати  книга. Спочатку це пластикові книжки-пищалки з простими картинками, потім - барвисті книги з щільного картону, потім - звичайні книги з великим шрифтом, і як завершення - дорослі книжки з звичайним друкарським шрифтом та з малою кількістю ілюстрацій.

Щоб дитина і книга продовжували супроводжувати один одного протягом всього життя, треба над цим попрацювати.

Прищеплюйте любов до книги з раннього дитинства: купуйте дитині книги, читайте їй віршики, оповідання, казки. Нехай відвідування книжкових магазинів і купівлі нових книг стануть вашим сімейним святом і ритуалом.

Якщо у вас зберігся старий фільмопроектор з діафільмами, то це чудова можливість прищепити вашій дитині любов до читання. Пригадую сама, як ми з батьками прикріплювали до стінки з килимом біле простирадло, вимикали світло і занурювалися у цікавий світ перегляду та читання дитячих фільмів і казок.

Не забувайте і про культуру поводження з книгою! Не дозволяйте малювати в книгах, рвати книжки і кидати їх на підлогу, навчайте малюка тримати всі книги в порядку, показуючи йому власний приклад поведінки з книгою.

Навіщо читати дітям книжки на ніч?

Малюк і мама, малюк і тато - це зв’язок дитини з батьками, даний природою. Тісний контакт, як фізичний, так і душевний між мамою і її дитиною закріплюється при грудному вигодовуванні, а солодкий дитячий сон заколисується в цей час маминою колисковою. Мамин голос, ніжний і рідний, супроводжує дитину з самого зародження його життя. Після припинення грудного вигодовування і тоді, коли колискова пісенька перестає бути актуальною, багато батьків забувають про збереження тісного емоційного зв’язку між ними та дитиною. Мамин голос часто починає замінювати перегляд мультфільмів на ніч, а добре ніжне батьківське слово перетворюється на рідкісний дар. Спілкування з дитиною перетворюється в основному в мову команд і заборон: “помий руки”, “пограй”, “подивись мультик” ... Активний життєвий ритм і реалії сучасного життя віддаляють один від одного батьків і їх дітей. Тому, мудрі і люблячі батьки повинні цінувати спілкування з малюком, що дозволяє укріпити взаємозв’язок з дитиною.

Ось тут і приходить на допомогу читання дітям книг на ніч? Чому саме на ніч? Тут можна виділити кілька причин такого вдало обраного часу доби для читання:

Час перед сном - це той період, коли всі вже звільнилися від денних турбот. Тому, це найбільш вдало обраний час доби для створення довірливої атмосфери між батьками і дитиною, це своєрідний сімейний ритуал, присвячений спільній справі, спілкуванню, взаємного прояву любові і гармонії.

Читання дітям на ніч - це продовження колискової, яка виконувала місію заколисування, але з віком перейшла на іншу - вищу сходинку.

Вечірня атмосфера сама по собі заспокоює, тому читання книжок на цей час полегшує сприйняття почутого і сприяє формуванню позитивних емоцій, а отже - і приємних сновидінь.

Любов до читання

Часто батьки скаржаться на те, що їхня дитина не любить читати книги, забуваючи при цьому, що любов до читання можна і потрібно прищеплювати. Читання дітям книг на ніч - хороший і ефективний спосіб формування любові до книг у майбутньому. Тільки ось, якщо шанс втрачено, то його, навряд чи, наздоженеш. Тому, читати книги важливо саме в тому віці, коли дитина сама ще не в змозі досить багато прочитати.

Читання книги дитині на ніч повинне приносити взаємне задоволення. Якщо ви себе просто змушуєте читати, щоб виконати щоденний план, це не принесе ніякого задоволення вашій дитині. Відомо, що маля дуже відчуває емоції своїх батьків, тому читання книги має відбуватися за позитивного настрою і має приносити максимум задоволення.

Відбираючи книги, орієнтуйтеся на вподобання вашої дитини,запитуйте у дитини що їй більше до вподоби.

Зробіть купівлю книг традицією.

Не обирайте страшних книжок, що розбурхують та лякають уяву.

Читаючи кожен день книги своїй дитині, ви сприяєте розширенню її світогляду  і словникового запасу.

Рекомендується читання книг обома батьками, що сприятиме становленню тісного душевного контакту дитини як з мамою, так і з татом.

Читайте книгу повільно, виразно, намагаючись максимально передати емоції діючих героїв і обстановки.

Не замінюйте живе читання “сухими млявими” аудіокнигами.

 

Влаштовуйте сімейні вечори читання. Влаштуйте дитячий осередок для перегляду книжок,де дитині буде цікаво та комфортно. Ремонтуйте книги разом з дітьми ,вчіть обережно та бережно відноситися до них.

 

Щоб не відбити у дитини бажання читати, ніколи не примушуйте її до читання, і не дивіться на годинник - керуйтеся тільки тим, чи зацікавлений малюк? Ніколи не соромте дитину(особливо у присутності сторонніх) за те, що вона вже цілий тиждень не брала до рук книжку, - це може завдати їй психічної травми. Безпрограшним варіантом, як і в багатьох інших ситуаціях, залишається виховання любов’ю.

docx
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
1428
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку