Завдання, які дають змогу перевірити рівень навчальних досягнень учнів із вивченої теми; розвивати вміння виконувати різнорівневі завдання; виховувати спостережливість та самостійність.
Тема: Контрольна робота
Мета: Узагальнити та перевірити рівень навчальних досягнень учнів із вивченої теми; розвивати вміння виконувати різнорівневі завдання; виховувати спостережливість та самостійність.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:
Учень/учениця:
Обладнання і матеріали: картки із завданнями, зошити для контрольних робіт.
Тип уроку: контролю знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Виконання завдань контрольної роботи
Варіант № 1
І рівень (0, 5 б = 3 б). Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді
а) модифікаційна;
б) групова;
в) індивідуальна;
г) генотипна.
А) Мендель;
Б) Г. Де Фриз;
В Коржинський.
А) гама-випромінення;
Б) ультрафіолетові промені;
В) ультразвук.
а) екзони;
б ) інтрони;
в) кластери.
а) гомологічні ряди мутацій;
б) зміни в кластерах генів, розташованих на певних ділянках хромосом;
в) кодифікаційну мінливість.
а) різке підвищення життєвої сили у гібридів першого покоління;
б) підвищення життєздатності у гібридів всіх поколінь;
в) стерильність гібридів.
ІІ рівень (1 б = 3 б). Установіть відповідність
1. |
Синдром котячого крику |
А. |
Транс локація 21-ої хромосоми |
2. |
Синдром Дауна |
Б. |
Поламка 5-ї хромосоми |
3. |
Синдром Шерешевського – Тернера |
В. |
Поламка Y-хромосоми |
4. |
Синдром Клайнфельтера |
Г. |
X0 |
|
|
Д. |
XXY |
1. |
Точкова мутація |
А. |
Зміна розміщення генів на хромосомі |
2. |
Хромосомна перебудова |
Б. |
Заміщення амінокислоти у білку |
3. |
Анеуплоїдія |
В. |
кратне збільшення числа хромосомних наборів |
4. |
Поліплоїдія |
Г. |
Амітотичний поділ клітин |
|
|
Д. |
Зменшення хромосомного набору на одну хромосому |
ІІІ рівень 1. Задача ( 1,5 б = 3 б)
ІУ рівень. Дайте визначення поняттям. ( 3 б)
Вегетативне розмноження, фенілкетонурія, штам, трансгенні організми.
Варіант № 2
І рівень (0, 5 б = 3 б). Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді.
а) кордони мінливості;
б) середнє значення;
в) дисперсія;
г) варіаційний ряд.
А) точковими;
Б) геномними;
В) хромосомними.
А) вірусні інфекції;
Б) похідні азотистих основ;
В) підвищена температура тіла.
а)представлену унікальними послідовностями нуклеотидів;
б ) кодуючи кластери генів;
в) що знаходиться на кінцеві ділянки хромосом.
а) лізосомах;
б) пластидах і мітохондріях;
в) ендоплазматичному ретикулюму.
а) поліплоїдні;
б) мутанти;
в) в геном яких штучно підсаджені чужерідні гени.
ІІ рівень (1 б = 3 б). Установіть відповідність
1. |
Синдром котячого крику |
А. |
Транс локація 21-ої хромосоми |
2. |
Синдром Дауна |
Б. |
Поламка 5-ї хромосоми |
3. |
Синдром Шерешевського – Тернера |
В. |
Поламка Y-хромосоми |
4. |
Синдром Клайнфельтера |
Г. |
X0 |
|
|
Д. |
XXY |
1. |
Точкова мутація |
А. |
Зміна розміщення генів на хромосомі |
2. |
Хромосомна перебудова |
Б. |
Заміщення амінокислоти у білку |
3. |
Анеуплоїдія |
В. |
кратне збільшення числа хромосомних наборів |
4. |
Поліплоїдія |
Г. |
Амітотичний поділ клітин |
|
|
Д. |
Зменшення хромосомного набору на одну хромосому |
а) побудувати варіаційну криву; б) встановити діапазон мінливості ознак; в) побудувати варіаційний ряд; г) знайти особини з найменшим і найбільшим значенням ознак.
ІІІ рівень 1. Задача ( 1,5 б = 3 б)
ІУ рівень. Дайте визначення поняттям. ( 3 б)
Аутбридні схрещування, брунькування, кросинговер, біотехнологія.
Варіант № 3
І рівень (0, 5 б = 3 б). Тестові завдання з вибором однієї відповіді.
а) мінливість притаманна лише організмам, які розмножуються статевим шляхом;
б) клоновані організми нічим не відрізняються один від одного;
в) мінливість притаманна всім без винятку організмам.
А) обратимість;
Б) направленість;
В) спадковість;
Г) індивідуальність.
А) поліплоїдія
Б) анеуплоїдія
В) тетраплоїдія
а) гістони;
б ) іРНК;
в) рРНК;
г) тРНК.
а)колір очей;
б) кучерявість;
в) стійкість до інфекцій.
а) гібридологічний;
б) цитогенетичний;
в) складання родоводу.
ІІ рівень (1 б = 3 б). Установіть відповідність
1. |
Третій закон Менделя |
А. |
Під час утворення статевих клітин в кожну гамету потрапляє лише один алель з пари алелей даного гена |
2. |
Закон чистоти гамет |
Б. |
Мутації здійснюються лише на визначених частинах хромосом |
3. |
Хромосомна теорія |
В. |
Мутувати може будь яка частина хромосоми |
4. |
Мутаційна теорія |
Г. |
Між гомологічними хромосомами відбувається обмін алель ними генами |
|
|
Д. |
Кожна пара ознак успадковується не залежно від інших пар |
1. |
Структурний ген |
А. |
Гомологічні ділянки гомологічних хромосом |
2. |
Інтрон |
Б. |
Ділянки,які слугують матрицею для трансляції |
3. |
Екзон |
В. |
Ділянки на ДНК, які кодують послідовність РНК |
4. |
Сателітна ДНК |
Г. |
Ділянка ДНК, яку вирізають в процесі дозрівання іРНК |
|
|
Д. |
Високочастотні повтори нуклеотидних послідовностей організмів |
а) людина; б) протоптеру; в) дрозофіла; г) кишкова паличка.
ІІІ рівень 1. Задача ( 1,5 б = 3 б)
ІУ рівень . Дайте визначення поняттям. ( 3 б)
Розмноження, мутації, полідактилія, селекція
Варіант № 4
І рівень Тестові завдання з вибором однієї відповіді(0, 5 б = 3 б).
а) норма реакції;
б) варіаційний ряд;
в) дисперсія.
А) виникають раптово;
Б) проявляються у вигляді дискретних ознак;
В) нездатні передаватися з покоління в покоління.
А) нітратна кислота;
Б) аміак;
В) бензопірен;
Г) формальдегід.
а) 1-5 тис;
б ) 20-25 тис;
в) 100 тис.
а) Карпеченко;
б) Вавілов;
в) Шмальгаузен.
а) аутбридингом;
б) методичним відбором;
в) інбридингом
ІІ рівень . Установіть відповідність(1 б = 3 б).
1. |
Третій закон Менделя |
А. |
Під час утворення статевих клітин в кожну гамету потрапляє лише один алель з пари алелей даного гена |
2. |
Закон чистоти гамет |
Б. |
Мутації здійснюються лише на визначених частинах хромосом |
3. |
Хромосомна теорія |
В. |
Мутувати може будь яка частина хромосоми |
4. |
Мутаційна теорія |
Г. |
Між гомологічними хромосомами відбувається обмін алель ними генами |
|
|
Д. |
Кожна пара ознак успадковується не залежно від інших пар |
1. |
Структурний ген |
А. |
Гомологічні ділянки гомологічних хромосом |
2. |
Інтрон |
Б. |
Ділянки,які слугують матрицею для трансляції |
3. |
Екзон |
В. |
Ділянки на ДНК, які кодують послідовність РНК |
4. |
Сателітна ДНК |
Г. |
Ділянка ДНК, яку вирізають в процесі дозрівання іРНК |
|
|
Д. |
Високочастотні повтори нуклеотидних послідовностей організмів |
а) людина; б) протоптеру; в) дрозофіла; г) кишкова паличка.
ІІІ рівень 1. Задача ( 1,5 б = 3 б)
ІУ рівень 2. Дайте визначення поняттям. ( 3 б)
Інбридинг, генна інженерія, ампліфікація, фенотип.
ІІІ.Домашнє завдання.
Повторити визначення термінів та понять.