Урок № 14
Тема. КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 1. Мова, індивід, суспільство. Риторика
Мета: перевірити й оцінити рівень навчальних досягнень
учнів із розділу; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Обладнання: тести.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
І\/. Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо виконання роботи.
Варіант. 1
Початковий рівень (0,5б)
► Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
А засоби виразності ораторської промови;
Б розробку предметної царини ораторської промови;
В структуру ораторської промови;
Г способи запам’ятовування ораторської промови.
А виразність ораторської промови;
Б розробку предметної царини ораторської промови;
В структуру ораторської промови;
Г способи запам’ятовування ораторської промови.
А виразність ораторської промови;
Б розробку предметної царини ораторської промови;
В структуру ораторської промови;
Г способи запам’ятовування ораторської промови.
4. Топос — це риторичне поняття, що визначає...
А норми людської поведінки;
Б почуття;
В розум;
Г місце і час виголошення промови.
5. Аналогійний метод характеризується...
А зіставленням предметів і перенесенням властивостей з одного на інший;
Б послідовним розгортанням повідомлення і рухом тексту від загального до часткового;
В рухом від конкретного до загального;
Г рухом від безпідставних аргументів до фактів.
6. Укажіть рядки, у яких використовується антитеза.
А Гей над дорогою стоїть верба, Дзвінкі дощові струни ловить (П. Тичина);
Б Важким холодним сном за хатою спала земля (М. Коцюбинський);
В Та дрібка солі, що на всю родину, І грудка цукру в той тривожний рік Так солодко і солоно — до згину — Такого не забути нам повік (М. Людкевич);
Г Холодним полум’ям займається Повітря мрійне, як вода (В. Стус).
Середній рівень (2б)
► Завдання 7 - 8 передбачає встановлення відповідності.
7. Поєднайте назви тропів та фігур з їхнім визначенням.
Назва Визначення
А. Паліндром 1. Риторична фігура, що полягає в зумисне
підкресленому зіставленні двох протилежних, але пов’язаних між собою понять, явищ, речей, ідей та образів для підсилення вражень, для більшої переконливості.
Б. Анафора 2. Образне перебільшення, яке виявляється
в тому, що якась ознака приписується предмету в такій мірі, у якій вона реально йому не властива й не може бути властивою.
В. Оксюморон 3. Віртуозна віршова форма, у якій певне
слово або віршовий рядок можна читати зліва направо і навпаки при збереженні змісту.
Г. Антитеза 4.Риторична фігура, яка є сполученням двох непоєднувальних понять, що мали б виключати одне одне, завдяки чому виникає ефект несподіваності й свіжість образу.
Д. Гіпербола 5.Одна з риторичних фігур, що полягає
у вживанні на початку рядків звукового, лексичного повтору чи повторення протягом цілого твору або його частини синтаксичних, строфічних структур.
8. Установіть відповідність між рядами словосполучень та стилями мовлення, до яких вони належать:
1. Офіційно-діловий а) гостра зацікавленість, офіційний Київ;
2. Розмовний б) хуртовина айстр, осінні карнавали;
3. Публіцистичний в) знищувати докази злочину, за звітний період;
4. Художній г) гнутися в дугу, виводити на чисту воду;
д) залити за шкуру сала, романтичні балади.
Достатній рівень (1б)
Завдання 9-10 передбачають стислу відповідь на питання.
9. Чому мову називають системою знаків? Свою думку обґрунтуйте.
10. Назвіть країни з українською діаспорою.
Високий рівень (3б)
10. Наведіть два аргументи для підтвердження або спростування думки: «Немає нічого сильнішого за материнську любов».
Варіант. 2
Початковий рівень (0,5б)
Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ. Потрібно вибрати правильний варіант.
А засоби виразності ораторської промови;
Б способи запам’ятовування ораторської промови;
В структуру ораторської промови;
Г розробку предметної царини ораторської промови.
А засоби виразності ораторської промови;
Б виголошення оратором промови;
В мистецтво ведення суперечки;
Г методи запам’ятовування тексту промови.
А засоби виразності ораторської промови;
Б виголошення оратором промови;
В структуру ораторської промови;
Г розробку предметної царини ораторської промови.
А норм людської поведінки;
Б почуттів;
В розуму;
Г місця і часу виголошення промови.
А від формулювання аргументів до формулювання тези;
Б від формулювання тези до формулювання аргументів;
В від конкретних фактів, явищ до загального висновку за допомогою зіставлення ознак, властивостей цих явищ;
Г від безпідставних аргументів до фактів.
А Гей над дорогою стоїть верба, Дзвінкі дощові струни ловить (П. Тичина);
Б Важким холодним сном за хатою спала земля (М. Коцюбинський);
В Та дрібка солі, що на всю родину, І грудка цукру в той тривожний рік Так солодко і солоно — до згину — Такого не забути нам повік (М. Людкевич);
Г Холодним полум’ям займається Повітря мрійне, як вода (В. Стус).
Середній рівень (2б)
► Завдання 7 - 8 передбачає встановлення відповідності.
Назва
Синекдоха
Б Літота
В Алюзія
Г Алегорія
Д Перифраз
Визначення
1. Художньо-стилістичній прийом, натяк, відсилання до певного літературного твору, сюжету чи образу, а також історичної події з розрахунку на ерудицію читача, покликаного розгадати закодований зміст.
2.Мовний зворот, який вживається замість звичайної назви певного об’єкта і полягає в різних формах опису його істотних і характерних ознак.
3.Різновид метонімії, у якому ціле подається через назву його частин, загальне — через його часткове вираження.
4. Різновид метафори, який є зрозумілим тільки в суцільному тексті на відміну від метафори та персоніфікації. Зумисне применшення якоїсь ознаки шляхом повного чи часткового її заперечення.
8. Метод характеризується…
1. Аналогійний A) рухом вiд конкретного до загального
2. Дедуктивний Б) вiд формулювання аргументiв до формулювання тези
3. Індуктивний В) вiд формулювання тези до формулювання аргументiв
Г) зiставленням предметiв i перенесенням властивостей з одного на iнший
Достатній рівень (1б)
9. Що таке мовний знак? Доведіть, що слово книжка є мовним знаком.
10. Назвіть видатних українських мовознавців.
Високий рівень (3б)
10. Наведіть два аргументи для підтвердження або спростування думки: «Батьківщину не вибирають».
\/. Підсумок уроку
\/І. Домашнє завдання
► Підготуйте виступ до диспуту з проблем мовної культури.