УРОК № 16
Тема. Контрольна робота №1. «Вступ. Творчість І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного»
Мета: актуалізувати й узагальнити знання учнів із вивчених тем; виявити рівень знань, умінь та навичок з метою їх корекції; розвивати пам’ять, уміння складати зв’язні висловлювання, формулювати власні думки, зіставляти літературні явища, давати їм оцінку, узагальнювати; прищеплювати гуманні, моральні принципи, естетичний смак.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
ІІІ. Основний зміст роботи
1. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
2. Виконання контрольної роботи.
Рівень І (кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 б.)
а) Панас Мирний; в) Михайло Драгоманов;
б) Іван Франко; г) Микола Костомаров.
2. Твір Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» - це:
а) сентиментальний роман; в) пригодницька повість;
б) соціально-побутова повість; г) соціально-психологічний роман.
а) переділ земельного наділу в полі; в) худобу, що лізла в шкоду, за грушу;
б) поділ волів та возів з батьківської спадщини; г) постійні бійки між дітьми.
4. Чий це портрет: «Низенька, чорнява, заквітчана польовими квітами, вона й трохи не була схожа на селянок, часто запечених сонцем, високих, дуже неповоротких дівчат. Маленька, кругленька, швидка і жвава, одягнена в зелене убрання, між високим зеленим житом, - вона здавалася русалкою»?
а) Галі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
б) Мелашки з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького;
в) Мотрі з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького;
г) Христі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
5. Слова «Якби хто взяв Лаврінову хату та одіпхнув її геть-геть на гору або й за гору, а Карпову хату одсунув ген-ген за ставок, аж у діброву, то б вони помирились» належать:
а) батькам Мотрі; в) священику;
б) батькам Мелашки; г) бабі Палажці.
6. Характеристиці образу Грицька ( роман «Хіба ревуть воли…?» Панаса Мирного) не відповідає такий рядок:
а) «Ой, злий же він був!.. Ой, лютий! Він би міг – матері очі видрав, або сам собі що заподіяв»;
б) «…козачий син, сирота»;
в) «Виходили на заробітки піщани, - потяг… з ними, скинувши через плече косу, а за спину - торбину з сухарями»;
г) «…тепер зовсім іншими очима дивився на людей: до багачів горнувся, а на голоту дивився згорда».
7. Установіть послідовність розгортання подій у повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького:
а) перший епізод 1) Кайдаші їдуть на оглядини Мелашки;
б) другий епізод 2) Мелашка тікає до Києва;
в) третій епізод 3) Карпо повінчався з Мотрею;
г) четвертий епізод 4) Карпо та Лаврін переміряють город;
д) п’ятий епізод 5) поховали Кайдаша з великою почестю.
8. З-посеред проблем у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» звучать усі, крім:
а) батьки і діти; в) злочин і кара;
б) деморалізуючий вплив солдатчини; г) служіння народу.
Рівень ІІ (кожна правильна відповідь оцінюється в 2 б.)
Рівень ІІІ (правильна, змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 б.)
Напишіть твір-мініатюру на одну із запропонованих тем.
ІІ варіант
Рівень І (кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 б.)
1. Справжнє ім’я Панаса Мирного:
а) Іван Рудченко; в) Іван Білик;
б) Панас Рудченко; г) Панас Круть.
2. «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького за жанром – це:
а) історичний роман; в) соціально-філософська повість;
б) соціально-побутова повість; г) пригодницька повість.
3. Серед сюжетних ліній роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» немає лінії:
а) роду та життя Максима Ґудзя; в) панів Польських;
б) Грицька та його дружини; г) заводчика-цукровара Данила Павловича Кряжова.
4. Чий це портрет: «Дівчина була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина»?
а) ) Галі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
б) Мелашки з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького;
в) Мотрі з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького;
г) Христі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
5. На шлях морального падіння й кримінального злочину Чіпка з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли,як ясла повні?» стає після:
а) втрати землі; в) виведення його із земської управи;
б) знайомства з Максимом Ґудзем; г) привселюдного катування його москалями.
6. Неправильним є твердження:
а) на селі Марусю Кайдашиху називали видроокою економшею;
б) у повісті «Кайдашева сім’я» широко використано вульгаризми.
в) груша, за яку сварилася родина Кайдашів, називалася Лавріновою;
г) Карпо і Мотря хрестили Лаврінову дитину.
7. Установіть послідовність розгортання подій у І частині роману «Хіба ревуть воли…?» Панаса Мирного:
а) перший епізод 1) громада приймає козака Остапа Макаровича Хруща;
б) другий епізод 2) Чіпка у наймах у Бородая;
в) третій епізод 3) Чіпка випасає худобу з дідом Уласом;
г) четвертий епізод 4) Грицько повертається із заробітків і одружується;
д) п’ятий епізод 5) зустріч Чіпки з Галею.
8. Установіть відповідність між персонажем повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького і його реплікою:
а) Карпо 1) «Ваша частка – і моя частка; ви сьогодні господар, а я завтра»;
б) Мелашка 2) «Не так шкода мені матір, як шкода чобіт»;
в) Лаврін 3) «Як Бог дасть, то і в калюжі втопишся»;
г) священик 4) «Вдавіться тими грушами разом із своїми жінками»;
5) «Така нудьга мене бере, що, здається, степи попалила б своїми
сухотами».
Рівень ІІ (кожна правильна відповідь оцінюється в 2 б.)
Рівень ІІІ (правильна, змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 б.)
Напишіть твір-мініатюру на одну із запропонованих тем.
ІV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про «театр корифеїв».