Контрольна робота №2 9 клас
Складносурядне речення. Розділові знаки між його частинами
1. Укажіть складне речення:
а) На клумбі цвіли жоржини, чорнобривці, пахло прив’ялим духом полину.
б) Дівчата пряли починки, вишивали, готували сорочки на придане. в) Тугі, кошлаті гриви хлюпали в груди, повивали ноги, хапали за високо зведені копита й тягли в глибінь.
2. Укажіть складносурядне речення:
а) Сиджу і слухаю, як народжується вітер. б) І так мені хочеться піти в лісову далечінь, побачити з берега лебедів, подивитись на їхні співучі крила. в) І на цих високих пам’ятниках спочивають не тільки запізнілі перелітні птахи, а й, здається, у надвечірніх сутінках дрімають обважнілі хмари.
3. Укажіть складносурядне речення з єднальним сполучником:
а) Мине час, і піде вода аж за Перекоп.
б) На грядках червоно виблискують скиби, а в борознах біліє опалий цвіт. в) То він пригадував вираз подиву й страху на її обличчі, то спливало перед очима її розгублене личко.
4. Укажіть складносурядне речення з розділовим сполучником:
а) Птахи по надбережжю гуртуються відлітати у вирій, а деякі вже й рушили. б) Де-не-де біля вирв синіє безводний полин і кущиться пахучий чебрець. в) А за вікном то хмарилось, то зрідка зблискував промінь неяскравого сонця.
5. Виберіть складносурядне речення:
а) На світі вже давно ведеться, що вищий перед нижчим гнеться.
б) Дерева в саду хитає вітер, жовтий лист летить до ніг мені. в) Праця садівника неспокійна, але почесна і самою своєю суттю мирна.
6. Виберіть складносурядне речення, у якому допущено пунктуаційну помилку:
а) Море велике, та вода не годиться. б) Минулася буря – і сонце засіяло. в) Хай вітер знамена колише, й співають в садах солов’ї .
7. Виберіть речення, що відповідає схемі [ ] і [ ]. (розділові знаки пропущено):
а) Дунув вітер понад ставом і сліду не стало. б) За тополями сонце встає і зозуля кує правічна. в) В очереті кахкала дика качка і плескала крильми.
8. Спишіть, підкресліть головні члени, накресліть схеми речень.
Лиш небо гуде неокрає, та сім’я журавлина на крилах весну підіймає. І марили айстри в саду восени про трави шовкові, про сонячні дні. Холодом закуто віти клена, і снігом заметено кущі.
9. Зробіть синтаксичний розбір речення: Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий. 2 бали
10. Перепишіть речення, розставте розділові знаки, накресліть схеми: А місяць усе більше й більше заворожує ліси і вони стоять під тихим світлом ждучи весни. Раптом налетів вітер і дерева здригнулись. Грає сонце в горщиках і весело виблискують гори гончарського добра. 2 бали