Контрольна робота з теми «Харчування і травлення»

Про матеріал
Мета уроку: виявити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Харчування і травлення»; здійснити контроль і корекцію їхніх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах; розвивати навички письмово висловлювати думку; удосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність.
Перегляд файлу

Урок № 24

Контрольна робота з теми «Харчування і травлення»

Мета уроку: виявити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Харчування і травлення»; здійснити контроль і корекцію їхніх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах; розвивати навички письмово висловлювати думку; удосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність.

Очікувані результати: учні розпізнають органи травної системи на малюнках; учні характеризують функцію слинних залоз, склад слини, будову і функції зубів, будову шлунка, ферменти шлункового соку, будову і функції тонкого та товстого кишечнику, функції печінки та жовчі; учні пояснюють роль печінки і підшлункової залози в травленні.

Обладнання: _____________________________________________________________________

Тип уроку: урок контролю знань.

  • 1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

  • 2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Повідомлення змісту уроку. Визначення основної мети й завдань уроку.

  • 3. Контроль знань

3.1. Роздача індивідуальних карток із завданнями.

3.2. Інструктаж щодо виконання завдань, пояснення шкали оцінювання завдань різних рівнів складності.

3.3. Виконання завдань учнями.

  • 4. Підбиття підсумків уроку

4.1. Підбиття підсумків роботи.

4.2. Учитель відповідає на запитання, які виникли в учнів під час написання контрольної роботи.

  • 5. Домашнє завдання

Індивідуальні та творчі завдання.

Підготувати цікаві факти про шкіру та її похідні.

Контрольна робота № 1

І варіант

І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)

Позначте одну правильну відповідь.

1. У дорослої людини в нормі загальна кількість різних видів зубів дорівнює:

А  8 різців, 4 ікла, 20 кутніх зубів                              

Б  4 різці, 8 іклів, 20 кутніх зубів                              

В  10 кутніх зубів, 10 різців, 8 іклів

Г  4 різці, 2 ікла, 10 кутніх зубів

2. Укажіть кінцеві продукти розщеплення білків у травному тракті:

А  амінокислоти          

Б  моносахариди         

В  вода

Г  гліцерин та жирні кислоти

3. Соляна кислота входить до складу:

А  слини                       

Б  жовчі                        

В  шлункового соку

Г  травного соку підшлункової залози

4. Гіповітаміноз — це

А  відсутність вітамінів в організмі                          

Б  підвищений вміст вітамінів                                  

В  понижений вміст вітамінів

Г  норма вітамінів

5. Запалення слизової оболонки шлунка — це:

А  гастрит                    

Б  виразка                    

В  діарея

Г  панкреатит

6. За відсутності в організмі вітаміну В1 виникає:

А  рахіт                         

Б  цинга                       

В  «куряча сліпота»

Г  «бері-бері»

ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)

7. Із запропонованих відповідей виберіть дві або більше правильних.

Характерними особливостями слини є:

1   безбарвна слизувато-клейка речовина                

2   за добу її виробляється 1–1,5 л

3   за добу її виробляється 500–700 мл

4   містить лізоцим

5   зеленувато-жовта, гіркувата на смак рідина

6   активізує дію деяких ферментів підшлункової залози

7   посилює рухову активність кишок

8   затримує гнильні процеси

9   містить травні ферменти амілазу і мальтазу

10 муцин, який входить до її складу, зволожує та обволікає їжу

8. Установіть відповідність між назвами органів травлення та цифрами на малюнку:

А  шлунок

Б  дванадцятипала кишка

В  товстий кишечник

Г  ротова порожнина

Відповідь: 1 — Г, 2 — Б, 5 — В, 6 — А.

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Установіть відповідність між органами травної системи та функціями, які вони виконують:

А

Б

В

Г

 

 

1   виконує секреторну, захисну, обмінну і синтетичну функції

2   виробляє травний сік, що містить ферменти, які сприяють розщепленню всіх поживних речовин

3   хімічна та механічна обробка їжі

4   проведення їжі з порожнини рота й глотки до шлунка

5   всмоктування поживних речовин у кров і лімфу

Відповідь: 1 — Г, 3 — Б, 4 — А, 5 — В

ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)

10. Чому при алкогольному отруєнні першою страждає печінка?

11. Чому при відхиленні норм кислотності у шлунку порушується травлення?

IV рівень (3 бали)

12. Доведіть, що зуб — живий орган.

Варіант 2

І рівень (за кожне завдання по 0,5 бала)

Позначте одну правильну відповідь.

1.   У дорослої людини в нормі на верхній щелепі налічується:

А   8 різців, 4 ікла, 20 кутніх зубів

Б    4 різці, 8 іклів, 20 кутніх зубів

В   10 кутніх зубів, 10 різців, 8 іклів

Г    4 різці, 2 ікла, 10 кутніх зубів

2.   Укажіть кінцеві продукти розщеплення жирів у травному тракті

А   амінокислоти

Б    моносахариди

В   вода

Г    гліцерин та жирні кислоти

3.   Речовини, що розщеплюються під дією ферменту шлункового соку — пепсину

А   жири

Б    білки

В   вуглеводи

Г    нуклеїнові кислоти

4.   Авітаміноз — це

А   відсутність вітамінів в організмі

Б    підвищений вміст вітамінів

В   понижений вміст вітамінів

Г    норма вітамінів

5.   Запалення слизової оболонки підшлункової залози — це

А   гастрит

Б    виразка

В   діарея

Г    панкреатит

6.   За відсутності в організмі вітаміну С виникає

А   рахіт

Б    цинга

В   «куряча сліпота»

Г    «бері-бері»

ІІ рівень (за кожне завдання 1 бал)

1.   Із запропонованих відповідей виберіть дві або більше правильних.

Характерними особливостями жовчі є:

1    безбарвна слизувато-клейка речовина

2    за добу виробляється 1–1,5 л

3    за добу виробляється 500700 мл

4    містить лізоцим

5    зеленкувато-жовта, гіркувата на смак рідина

6    активізує дію деяких ферментів підшлункової залози

7    посилює рухову активність кишок

8    затримує гнильні процеси

9    містить травні ферменти амілазу та мальтазу

10  муцин, який входить до її складу, зволожує та обволікає їжу

2.   Установіть відповідність між назвами органів травлення та цифрами на малюнку

А   стравохід

Б    пряма кишка

В   тонкий кишечник

Г    глотка

Відповідь:

А

Б

В

Г

7

4

3

8

 

 

3.   Установіть відповідність між органами травної системи та функціями, які вони виконують:

А

Б

В

Г

 

1    Всмоктування води та формування калових мас

2    Хімічна та механічна обробка їжі

3    Остаточне розщеплення поживних речовин

4    Виробляє травний сік, що містить ферменти, які сприяють розщепленню всіх поживних речовин

5    Виконує бар’єрну функцію

Відповідь:

А

Б

В

Г

2

1

3

4

 

 

ІІІ рівень (за кожне завдання 1,5 бала)

1.   В емалі зуба відсутні нервові закінчення, однак він чутливий до змін температури, сприймає тиск. Чим це можна пояснити?

2.   Чому вживання ліків через рот менш ефективне, ніж ін’єкції?

IV рівень (3 бали)

Доведіть, що будова тонкого кишечнику відповідає його функціям.

 

docx
Додано
5 квітня 2020
Переглядів
2602
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку