Контрольна робота з теми «Стилістика простих речень»
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників зі стилістики та пунктуації простих речень; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; оцінити рівень умінь читати мовчки.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
Контрольна робота з теми «Стилістика простих речень»
Варіант І
І рівень
(6 балів)
1. Поширеним є речення:
А Кілька покупців почали сперечатися.
Б Мільярди людей прагнуть жити в злагоді.
В Хлопчаки били байдики.
Г Вистава була надзвичайна.
Д Трава не скошена.
2. Позначте речення, у якому між підметом і присудком треба поставити тире (розділові знаки пропущено):
А Я не турист у ріднім краї не мовчазний спостерігач.
Б В чужих краях і хліб неначе вата.
В У нас на Україні душа і пісня споконвік жива.
Г Київські кручі фортеці зелені.
3. Поширене означення НЕ відокремлюється комами в реченні (розділові знаки пропущені)
А Балка вкрита садками вилась попід горою.
Б Птахолови минали березовий гай пронизаний пасмами світла.
В Усіяна колосками земля пахне літом.
Г Невідомий нікому я сідаю на лавку слухаю і дивлюся.
Д Блискучий та легкий сніг здається падає прямо на серце.
4. Непоширену обставину НЕ треба відокремлювати комами в реченні (розділові знаки пропущені):
А Не піймавши не кажи що злодій.
Б Рушниця в його руках стріляла не хиблячи.
В Посеред плеса вода мов сказившись починала хлюпати й кружляти.
Г Хлопці прокинувшись нагодували й напоїли коней.
Д Не зрозумівши студентка запитала ще раз.
5. Звертання є в реченні
А Усе, чим я щасливий і багатий, я мушу рідним словом оспівати.
Б Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і незлим.
В Я люблю твоє майво зелене, і Донбас, і Каховку ясну.
Г На берегах Дніпра крутих, весь помережений садами, стоїть у сяйві днів нових наш рідний Київ перед нами.
Д «Роби добро, – мені казала мати, – і чисту совість не віддай за шмати!».
6. Знайти речення, у яких вставні слова виражають упевненість.
А Безумовно, ти хоч не феномен, але спритний чоловік (О. Корнійчук).
Б Мені тепер відкрилося, нарешті, що людина створена для любові, для кохання, для зачарованості й захопленості (П. Загребельний).
В Живу, як знаєте, я на хуторі, якраз на узліссі (Остап Вишня).
Г Увечері, кажуть, пішов дощ (Ю. Смолич).
7. Установіть відповідність
|
|
Односкладне речення |
Приклади |
1 означено-особове; 2 неозначено-особове; 3 узагальнено-особове; 4 безособове. |
А З гармат по горобцях не стріляють. Б Кругом гомоніли, вешталися, лагодилися до чогось. В Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати. Г Довго спали вітри у ярах на припоні. Д Буду хлібом і цвітом ділитись, відчиняти ворота гінцям. |
8. Установіть відповідність
Просте речення
1 з відокремленим означенням
2 з відокремленою обставиною
3 зі вставним словом
4 зі звертанням
А Зоре моя вечірняя, зійди над горою.
Б Небо, ясне і бірюзове, рідко бачили мандрівники.
В Далеко-далеко (те знають хіба що лелеки) розкидала доля киптарики і сіряки.
Г Вершники, здавалось, зрослися з кіньми.
Д Старий підводиться, і, не прощаючись, іде, зникає десь знизу за курганом.
9. Установіть відповідність
Член речення
1 підмет
2 присудок
3 додаток
4 прикладка
Приклад
А Старий Кайдаш загадав звечора Кайдашисі та Мелашці гребти сіно.
Б Бути людиною – дертись по вертикальній стіні.
В Черешні тут росли високі й розкішні.
Г Останніми днями у нас погана погода.
Д Шевченко як поет відомий в усьому світі.
ІІ рівень
(3 бали)
Виконати повний синтаксичний аналіз речення.
Кажуть земля в таких місцях і справді могла таїти в собі міни чи бомби начинені смертоносною вибухівкою (О. Гончар).
ІІІ рівень
(3 бали)
Скласти твір-мініатюру на подану тему, використовуючи означено-особові та безособові речення:
«А слова дружнього за гроші не купити»
Контрольна робота з теми «Стилістика простих речень»
Варіант ІІ
І рівень
(6 балів)
1. Поширеним є речення:
А Вона сиділа склавши руки.
Б Ми з тобою будемо радіти.
В Я буду крізь сльози сміятись.
Г Сотні птахів почали співати.
Д Батько з сином закінчили сіяти.
2. Позначте речення, у якому між підметом і присудком треба поставити тире (розділові знаки пропущено):
А День ясний, теплий, весняний.
Б Я трохи звір.
В Незупинне власне словотворення ось шлях його поезії.
Г Промені як вії сонячних очей.
3. Поширене означення НЕ відокремлюється комами в реченні (розділові знаки пропущено):
А Лежить дорога золотом прошита.
Б І видзвонює мотив моє слово сріблом скуте.
В По вінця сповнені краси шумлять смерекові ліси.
Г До колосків налитих туго моя прихилена душа.
Д Біліють смолоскипи грайливо пофарбованих ялин.
4. Непоширену обставину НЕ треба відокремлювати комами в реченні:
А Старі верби стоять похнюпившись.
Б Вишні зацвівши в росах заплачуть.
В Соснове гілля наїжачившись дивиться вгору.
Г Так вони сидячи діждалися неньки.
Д Я радіючи дивлюсь на сади в цвіту.
5. В якому рядку поширене звертання (розділові знаки вилучено)
А Діти ваша мова прекрасна не соромтесь її не цурайтесь вона нічим не гірша за інші мови.
Б Роксолано Роксолано твоє ім’я мов дзвін.
В Прощай прощай чужа моя людино.
Г Слово чому ти не твердая криця Що серед бою так ясно іскриться?
Д За правду браття єднаймось щиро єдиний маєм правий шлях.
6. Знайти речення зі вставними словами, які виражають невпевненість.
А Ах, скільки срібних мрій літає!
Б Звісно, чумаки завжди рушають до схід сонця, щоб захопити холодку (О. Стороженко).
В Ти, мабуть, не знаєш, що наша дивізія носить ім’я мого рідного міста (О. Гончар).
Г І ось, нарешті, вершина (О. Гончар).
|
7. Установіть відповідність.
|
|
Односкладне речення: 1 означено-особове; 2 неозначено-особове; 3 узагальнено-особове; 4 безособове. |
Приклади А Пахне в домі димом і вогнем. Б Добру і злу, і хлібу знаєм ціну. В Жіночі голоси і перегук дитячий. Г На балконі посадили сонях. Д Уважніші будьмо до всього в природі. |
8. Установіть відповідність
Просте речення
1 з відокремленим означенням
2 з відокремленою обставиною
3 зі вставним словом
4 зі звертанням
А Десь за ланами гомонів, затихаючи, грім.
Б Стривожені світлом, звірятка зворушились.
В Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє!
Г Боровсь Еней з своїм, сердега, горем.
Д Десь надсадно, як на заріз, ревіло теля, очевидно, загубивши матку.
9. Установіть відповідність
Член речення
1 підмет
2 присудок
3 додаток
4 обставина
Приклад
А На ній були чобітки з високими каблучками.
Б Увечері посумую, а вранці заплачу.
В Любові й щастя хочеться людині.
Г Непомітно для батьків син став дорослим.
Д Життя без книг – це хата без вікна.
ІІ рівень
(3 бали)
Виконати повний синтаксичний аналіз речення.
Здається що це янгол злетів з небес сів у нього за столом і виспівує тужливу але чарівну пісню (У. Самчук).
ІІІ рівень
(3 бали)
Скласти твір-мініатюру на подану тему, використовуючи неозначено-особові та узагальнено-особові речення:
«І все на світі треба пережити»