Індивідуальне корекційне заняття з розвитку слухо- зоро - тактильного сприймання мовлення та формування вимови з учнем 3класу
І . Формування вимови
Тема . Словесний наголос та рухливий наголос під час зміни форми слів. Автоматизація звука г (І позиція)
ІІ Розвиток слухового сприймання
Тема . «Зима». Текст « Зимові розваги». Розпізнавання та відтворення речень тексту «Зимові розваги».
Мета : І . Автоматизувати вимову звука Г у складах , словах, фразах. Формувати вміння відтворювати слова , дотримуючись словесного наголосу , на основі слухо - зорового сприймання , а також відтворювати рухливий наголос під час зміни форми слова.
ІІ . Розвивати слухове сприймання на матеріалі слів, словосполучень, речень; уміння розпізнавати на слух фрази до теми «Зима» , розпізнавати та відтворювати речення у тексті «Зимові розваги».
Коригувати вимову , розвивати мовлення, слухову пам'ять , збагачувати словник. Виховувати бажання зміцнювати своє здоров’я взимку , а не завдавати шкоди йому.
Обладнання: малюнки, таблички, профіль, сніжинка , сніговик.
План заняття:
I. Вимова.
1) Робота над мовленнєвим диханням
2) Робота над словесним наголос та рухливим наголос під час зміни форми слів.
3) Робота над звуком [Г].
II. Розвиток слухового сприймання.
1) Робота над словником .
2) Робота над текстом «Зимові розваги».
ІІІ Підсумок заняття . Оцінка учня.
Хід заняття
I. Організаційні момент
- Як ти чуєш? Привітайся!
Як ти думаєш, що ми будемо робити сьогодні? ( слухати , говорити читати )
Давай домовимось , що ти будеш говорити …. (ЧІТКО) слухати …. (УВАЖНО), відповідати .. ПРАВИЛЬНО
ІІ. Вимова
Вправи для дихання
– вдихни повітря носом і плавно видихни ротом;
– вдихни повітря носом і швидко видихни ротом;
Попи охолоджував сніжинку замерзли ручки.
Вправа «Замерзли долоньки»
– погрій долоні: видих теплий довгий - короткий
2) Робота над наголосом
а) прочитати склади голосно - тихо
ТА – ТА та – та
ТО – ТО то – то
Т У – ТУ ту – ту
б) прочитати склади і слова, правильно вимовляючи наголошений склад :
ТА_та ТА_та ТА_та ТА__та Зима, весна , санки.
таТА__ таТА __таТА__ таТА__ Таня , діти , баба.
КАТАЛИСЯ, КОВЗАНИ , САНКИ , ЛИЖІ
Рухливий наголос
РУКА – …. , ЗИМА _ …. , ВЕСНА –….. , ВІКНО - ….., НОГА - ….
СОВА -…. , ВІДРО- …..
Характеристика звука за профілем.
Автоматизація звука г в І позиції
І. 1. ПРОЧИТАЙ СКЛАДИ, ВИРАЗНО ГОВОРИ ЗВУК Г
Г А ГО ГУ ГЕ ГИ Г І
2. ЧИТАЙ СЛОВА , ПРАВИЛЬНО ГОВОРИ ЗВУК Г
ГІЛКА , ГАЗЕТА, ГУМКА, ГАРАЖ, ГОЛКА, ГОЛОВА, ГОЛУБ, ГУСКА, ГАРБУЗ, ГОРОХ, ГОРіХ, ГОРОБЕЦЬ, ГОДИННИК, ГУСіНЬ .
1. НАЗВИ МАЛЮНКИ
3.ПОГРАЙЄМОСЯ. Я НАЗИВАЮ ІМЕННИКИ У ОДНИНІ , А ТИ
- У МНОЖИНІ
ОДНИНА - МНОЖИНА
ГАЗЕТА - ГАЗЕТИ ,
ГУМКА - …,
ГОЛКА - ….,
ГОЛУБ - … ,
ГАРБУЗ - …,
ГОРОБЕЦЬ - …. .
4 . ВСТАВ ПРОПУЩЕНІ БУКВИ : .ОРОБИНА , . АРЯЧИЙ, . УБИ,
.ОВОРИТИ , . ОСТІ , . ОЛКА, . ОЛОС, . ОЛОВА.
5. СКЛАДИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ
ГОЛКА (ЯКА?) НОВА
ГУМКА (ЯКА?) ГОСТРА
ГУСИ (ЯКІ?) ВЕЛИКИЙ
ГАРБУЗ(ЯКИЙ?) СМАЧНИЙ
ГОРІХ(ЯКИЙ?) БІЛІ
6. ПОГРАЄМОСЯ . ГРА « ПОСЕЛИ СЛОВА У ХАТКУ»
ГАРБУЗ , ГОРОБИНА , ГУМКА, ГОРІХ, ГОЛОВА, ГОРЕ,
ГОЛУБ , ГУСКА , ГУСАК , ГУСЕНЯ, ГОРА.
7. РОЗГЛЯНЬ МАЛЮНКИ.
Спочатку скажи « ХТО?» є на малюнках , а потім « ЩО?» є на малюнках
.
8. ДОПОВНИ РЕЧЕННЯ НАЗВОЮ МАЛЮНКА.
МАШИНУ ПОСТАВИЛИ В
ГАННА ЗІБРАЛА
ЗАЦВІЛА ЧЕРВОНА
9. НАЗВИ ПТАХІВ
Яку пташку не побачиш взимку?
10. ПРОЧИТАЙ ВІРШ.
У СТАВКУ ГУСЬКОМ СТОЯТЬ
ГУСЕНЯТА Й ГУСКА,
ГУСЕНЯТА ПЛЮСКОТЯТЬ,
ГУСКА НОСОМ ПЛЮСКА
11. ПРОЧИТАЙ СКОРОМОВКУ.
В ГОРіШНИКУ ГОРІШИНА
ГОРіШКАМИ ОБВІШАНА.
12 . ПРОЧИТАЙ ЧИСТОМОВКИ.
ГІХ, ГІХ, ГІХ – НА ДЕРЕВі ГОРІХ.
ГОХ, ГОХ, ГОХ – НА ГОРОДі ГОРОХ.
ОЛКА, ОЛКА, ОЛКА – ГОСТРА ГОЛКА.
УМКА, УМКА, УМКА – ШКІЛЬНА ГУМК
ІІ СЛУХОВЕ СПРИЙМАННЯ
- На минулому уроці ми говорили про зиму.
- А зараз уважно слухай і відповідай на запитання .
- Яка зараз пора року ?
- Який місяць ?
- У тебе є санки ?
-Ти любиш кататися на лижах?
-Ти вмієш кататися на ковзанах?
- Послухай. (учитель читає, а учень сприймає і добирає малюнки)
ЛИЖАХ
КАТАЛИСЯ НА САНКАХ
КОВЗАНАХ
ЛІПИЛИ СНІГОВУ БАБУ.
ГРАЛИ У СНІЖКИ .
1.Робота над текстом «Зимові розваги»
- Зараз я буду читати текс . Ти уважно слухай.
1) Учитель читає текст.
2) Учень слухає речення , які читає вчитель і підбирає малюнки.
3). Учитель читає речення деформованого тексту , а учень сприймає речення і відтворює їх.
4). Учень відтворює послідовність подій у тексті за серією малюнків
3. Підсумок заняття
- Що ми робили сьогодні ?
- Тобі сподобалось заняття?
- Що сподобалось?
-А ще розглянь малюнки і запам’ятай, як безпечно кататися на лижах ,
ковзанах і санчатах.