Урок № 100
Тема: «Корінь слова. Спільнокореневі слова».
Мета: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова»; вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розвивати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація, відео файл.
Хід уроку
-
Організаційний момент
(1 слайд)
-
Актуалізація опорних знань
-
Мовна розминка (2 слайд)
-
Які бувають речення за метою висловлювання?
-
Який знак ставиться в кінці розповідного; питального; спонукального речень?
-
Які бувають речення за інтонацією?
-
Які бувають головні члени речення?
-
Як підкреслюється підмет і присудок?
-
Що називається іменником?
-
Що називається прикметником?
-
Як підкреслюється іменник, прикметник, дієслово?
-
Що називається дієсловом?
-
Каліграфічна хвилинка (3 слайд)
«Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки».
д б у
-
Утворити і записати поряд слово з цих букв. (дуб)
-
Чи можна поділити це слово для переносу? Чому?
-
Змініть слово дуб так, щоб у ньому стало два склади. Запишіть його, поділяючи на склади для переносу. (дубок)
-
На яке питання відповідають слова дуб, дубок? Що це за слова? (іменники)
-
Змініть слово дуб так, щоб воно стало прикметником і відповідало на питання який? (дубовий). Запишіть, поставте наголос.
-
З одним із цих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть в ньому головні слова.
-
Створення проблемної ситуації.
-
Що цікавого ви помітили в написанні цих слів? Як називаються слова дуб, дубок, дубовий?
-
Повідомлення теми і мети уроку
(4 слайд)
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнокореневі слова, чому їх так назвали; що таке корінь і як його виділяти. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до природи.
-
Вивчення нового матеріалу
-
Робота з підручником
Вправа 377 (5 слайд)
-
Розгляньте малюнки.
-
Який це листок? (кленовий листок)
-
З якого дерева листок? (з клена)
-
А як назвати саджанець клена? (кленок)
-
Діти, хто з вас допомагав саджати дерева?
-
Діти, що ви будете робити, коли побачите, що ламають дерева, обривають листя?
-
Як ви гадаєте, що відчуває зламана гілка?
-
В народі кажуть: «Не піднось на природу руку – буде тобі і твоєму онуку».
(6 слайд)
- Запишіть слова в тому порядку, в якому подано малюнки.
Клен, кленок, кленовий листок
-
Поміркуйте, від якого слова утворилися слова кленок і кленовий?
-
Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами? Чому? ( Вони утворилися від одного слова)
-
Раз вони рідні, їх і назвали спорідненими словами.
-
Знайдіть у записаних словах спільну частину. Позначте її дужкою.
-
Запам’ятайте, ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме її називають коренем слова.
-
Хвилинка-ерудита (7 слайд)
-
А чи знаєте ви, що слово корінь – це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати?
-
Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.
-
Зуб також має корінь.
-
На уроках математики ми почали знаходити корінь рівняння.
-
Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корні – дідуся та бабусю.
-
А сьогодні на уроці ми дізналися, що корінь – це… (8 слайд). Його позначають дужкою.
-
Робота над правилом. (9 слайд)
-
Прочитайте правило на сторінці 143.
-
Чому споріднені слова ще називають спільнокореневими?
-
Гра "Саджанець".
-
Діти, давайте зробимо добру справу – посадимо сьогодні перший саджанець.
Робота в парах (10 слайд)
-
Вам треба придумати споріднені слова з коренем сад. Чим більше слів, тим густіше листя, тим швидше виросте наше деревце.
-
В народі кажуть: «Посадив дерево – себе прославив, посадив сад – рід прославив».
-
Фізкультхвилинка (11 слайд)
-
Узагальнення і систематизація знань
-
Вправа 378 . Гра «Знайди зайве» (12 – 13 слайди)
-
Прочитайте слова. Чи є серед них споріднені?
-
А які слова не є спорідненими з ними? Чому?
-
Випишіть споріднені слова, позначте в них корінь.
-
Тренажер «Розпізнай споріднені слова» (14-17 слайди)
-
Гуска, гусак, шпак, гусеня, гусочка.
-
Гуска, гусінь, гусочка, гусак, гусеня.
-
Гриб, грибний, маслюк, грибник, грибочок.
-
Малинка, малина, калина, малиновий, малинник.
-
Ялина, ялиночка, сосна, ялинковий, ялиночка.
-
Вправа 379 (18 слайд)
-
Самостійно спишіть слова і підкресліть в споріднених словах корінь
Рід, рідний, рідненька, споріднені, поріднилися.
Висновок: спільнокореневі слова належать до різних частин мови.
-
Гра «Чарівники». (18 слайд)
Від поданих слів утворити спільнокореневі слова. Один учень добирає слова, що позначають ознаку предмета і відповідають на питання який? Інший учень – слова, що позначають дію предмета та відповідають на питання що робить?
Старість - старий старіє
Розум - розумний розуміє
Риба - рибний, рибачити
-
Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення. (19-20 слайд)
-
Прочитайте текст картках. Доповніть його спільнокореневими словами з коренем –зим-.
Додаток: узимку, зимове, зимою, зимувати
-
Прочитайте утворений текст.
-
Як можна продовжити цю розповідь?
-
Чи любите ви зиму? Чим вона вас приваблює?
-
Чим ви полюбляєте займатися цієї пори року?
-
Підсумок уроку
-
Метод «Мікрофон».
Продовжіть речення: «Тепер я знаю: …»
-
Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)
-
Споріднені слова ще називають … ( спільнокореневими )
-
Щоб правильно виділити корінь, треба … (підібрати споріднені слова)
-
Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи, нема лісу - … ( посади )
-
Домашнє завдання
Вправа 382. Вивчити правило на стр. 143.