Тема уроку: Король Данило - будівничий
Галицько-Волинської держави.
Мета : ознайомити учнів з умовами приходу до влади Данила Галицького,
-охарактеризувати його зовнішню та внутрішню політику.
- розвивати вміння самостійної роботи з текстом
- виховувати патріотизм на прикладах героїчної боротьби наших предків за свою незалежність і свободу, повагу до історичного минулого .
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть:
-знати визначні дати часів правління Данила Галицького;
- показувати на карті територію Руського королівства та території сусідніх держав;
- характеризувати внутрішню і зовнішню політику короля Данила;
Обладнання: підручник, мультимедійний комплекс, презентація
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок- дослідження.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- перевірка готовності класу до уроку;
- налаштування на співпрацю;
II.Актуалізація опорних знань учнів.
1.Вправа «Дерево запитань»
- Яка подія відбулась у 1199 році?
- В якому році монголи зруйнували Переяслав та Чернігів ,в якому Київ?
- Кому належали слова:»Ніхто не зможе спокійно насолодитися медом ,якщо спершу не пригнітить бджолиний рій.»
- Хто такі баскаки?
- Як називалась новостворена держава монголів?
- Як називалась грамота –дозвіл на володіння землею?
- Коли відбулась перша зустріч руських князів із монголами?
- Хто був першим великим ханом монголів?
2.Вправа
Поставте наведені факти в хронологічній послідовності:
1.Наступ Батия на Русь –Україну
2.Утворення Галицько-Волинського князівства
3.Захоплення Києва монголами
4.Битва на р.Калка
5.Кінець правління Романа Мстиславовича
3.Вправа
Співвіднесіть подію з зображенням.
III Мотивація навчальної діяльності учнів.
Зараз пропоную прослухати уривок пісні (учні дивляться відеокліп на пісню «Волинь»гурту «Чорні черешні») та звернути увагу на зображення.
Висловіть припущення :
– Хто зображений на ілюстрації?
– Як, на вашу думку, пов’язані пісня та ілюстрація?
Слово вчителя
Як ви правильно зрозуміли, наш урок присвячений, насамперед, Данилу Романовичу.
Сьогодні ми з вами будемо вивчати видатну історичну постать – Данило Галицький. Князь і король Галицький, політичний діяч, полководець, якому в Україні встановлено пам’ятники в місті Галич (Івано – Франківської області), Львів, Володимир – Волинськ (Волинська область), Тернопіль.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
IV.Вивчення нового матеріалу.
План:
1.Прихід до влади Данила Романовича.
У 1205 р.загинув Роман Мстиславович. Данилові Романовичу було близько чотирьох років ,а його брату Васильку ще менше .
Матір князевичів ,Анна ,вела тривалу боротьбу за інтереси своїх синів. Княгиня ж Романова (Анна), узявши дітей своїх,утекла в (город) Володимир.
Галицько –Волинський літопис.
У дитячі роки перебував «на вихованні» (а фактично — під наглядом) при дворі угорського короля Андрія II.
З юних років, Данило відрізнявся неймовірною відвагою, був сміливим, сильним та рішучим. Згодом, він здобув репутацію відважного бійця та завжди прагнув бути в авангарді власного війська.
Данило і його брат мали протистояти великій кількості загроз-це і галицькі бояри ,поляки, угорці, хрестоносці ,монголи.
В 19-річному віці (1223 р.) — князь Данило є одним з ініціаторів битви з монголами на р.Калці. Він вважав, що захищати рідні землі потрібно не лише на Батьківщині, а й «на далеких підступах».
1215р.-Романовичі здобули владу у Володимирі.
1230р.- усе Волинське князівство було обєднано в руках Данила і Василька.
1238р.- Данило остаточно оволодів Галичем.
Запитання на закріплення:Якими словами можна охарактеризувати дитячі роки Данила?
2.Внутрішня політика князя.
1. Робота з термінами:
Пригадайте тлумачення поняття: внутрішня та зовнішня політика.
2.Робота з підручником
Вам необхідно визначити основні заходи внутрішньої політики Данила Галицького .Для цього :
1.Прочитайте &16(ст.121-122)
2.Заповніть відповідну колонку таблиці.
Внутрішня політика |
- Боротьба з Галицьким боярством ; - Відновив єдність Галицько-Волинської держави, приєднавши 1238р.Галицьке князівство; - Реформування війська :посилення піхоти,розвиток кінноти ,використання новітнього озброєння (облогових та метальних машин) ; - Будував міста-фортеці: Львів (1256) , Холм(1237) , Данилів; - Захист кордонів від зазіхань сусідів;
|
3.Зовнішня політика.
1.Робота з відеоджерелом.
Перегляд відео сюжету https://www.youtube.com/watch?v=o6AaIVA4vmA&t=255s (3.35хв.)
Заповніть відповідну колонку таблиці.
Зовнішня політика |
- 1238-розбив німецьких лицарів під Дорогочином; - 1245-битва під Ярославом; - Монгольська навала; - Поїздка до Золотої Орди; - Прагнення створити антимонгольську коаліцію; - 1253-коронація Данила Романовича в м.Дорогочин ; - Шлюбна дипломатія; - Понад 50 військових компаній; |
Запитання на закріплення :Що було основою його зовнішньополітичної діяльності ?
V.Осмислення зв’язків і залежностей.
Заповнити фейсбук сторінку « Данило Галицький ».
VI.Узагальнення і систематизація вивченого.
Як ви вважаєте чи успішною була діяльність Данила Романовича?Дайте вашу оцінку його діяльності.
Для обговорення можна використати метод «Прес»за яким кожен учень висловлює свою думку за схемою:
Позиція |
Я вважаю , що… Данило Романович був видатним політиком свого часу |
Обгрунтування |
… тому що… зумів повернути втрачену батьківську спадщину, відновив єдність і міць Галицько-Волинської держави, зробив її сильною й багатою. |
3)Приклад |
… наприклад… у1238 р. остаточно укріпився в Галичі, відновивши тим самим цілісність Галицько-Волинської держави. Здійснював будівничу діяльність: відновив зруйновані монголами міста, звів нові могутні фортеці, оборонні укріплення, споруджував замки, церкви, монастирі, збудував місто Львів. Під час його мудрого правління розвивалися ремесла й торгівля. |
ІV. Висновки |
Отже (тому), я вважаю, що… Данило Романович істинний син свого народу, який дбав про добробут і розвиток Галицько-Волинської держави.
|
VII.Домашнє завдання :
1.Опрацювати &16 .
2.Подивитися історичний детектив «Таємниці великих українців «.Данило Галицький.