Дата ____/_____/_____ Клас __________
Дата ____/_____/_____ Клас __________
Урок № 21
Тема. Леся Українка. Ліро-епічна поема «Давня казка». Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності.
Мета: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту поеми-казки, зосереджуючи увагу на проблемах і мотивах твору, порівнянні образів поета та Бертольдо; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння висловлювати власні судження про свободу творчості, про вільнолюбство людини; проводити паралелі між минулим і сучасністю; виховувати почуття поваги, любові до творчості Лесі Українки, шанувати мистецькі здобутки українців.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Лесі Українки, текст твору, роздатковий матеріал, мультимедійні засоби навчання, власна презентація до уроку
Форми, методи, прийоми роботи: індивідуальна, самостійна робота, робота з текстом, літературна гра «Так чи ні» , самоперевірка, проблемні питання, складання інформаційного грона, сенканів, відповіді на запитання підручника, цитатна, порівняльна характеристика
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.Перевірка д/з
Тестові завдання (були розміщені на сайті школи, створені вчителем за допомогою Forms (Office 365)) – 6 б. Озвучування балів.
Підібрати цитати до образів твору або скласти план до ліро-епічної поеми «Давня казка».
Зачитування плану до твору.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Слайд №1
Мотивація навчальної діяльності школярів
Як і кожного справжнього митця, Лесю Українку хвилювала проблема ролі поета й поезії в суспільстві. Відповідь вона шукає в багатьох творах, серед них і ліро-епічна поема «Давня казка». Цей твір порушує багато питань, наприклад, про суть людського щастя, про вдячність. Думаю, що ці ж самі проблеми хвилюють і багатьох із нас, адже не секрет, що кожен має своє уявлення про значення поезії в житті людини (для когось – важливе, для когось – не дуже), про щастя, людську вдачу. Ці питання ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.
Пригадуючи вивчені твори Лесі Українки, знаємо, що вона чекає на весну й сподівається, що в неї ще все буде гаразд і квіти для поетеси є символом віри в життя.
А що ви чекаєте від цього уроку?
(Діти оголошують свої очікування)
Тож, діти, будемо сподіватися, що ваші сподівання справдяться.
Слайд №2
Проблемні питання:
Хто ж є справжнім поетом?
Яким має бути поет, на думку Лесі Українки?
Це проблемне питання, відповідь на яке маємо знайти, опрацювавши зміст поеми «Давня казка».
ІV. Актуалізація опорних знань
Літературна гра «Так чи ні» (Самоперевірка ,слайд № 3)
Бесіда за змістом поеми-казки
(Народ повстав і вбив пана. Та залишився молодий нащадок , який продовжує будувати тюрми і гнобити людей. Між нащадками графа й поета продовжується боротьба, яка неминуче закінчиться перемогою народу).
- Хто в поемі-казці є уособленням добра і зла? Свої міркування обґрунтуйте.
V.Основний зміст уроку
Робота над змістом твору
- Знайдіть у тексті й зачитайте відповідь поета на запрошення Бертольдо стати «придворним співцем» та прокоментуйте її. С.56 - 57
- Знайдіть в тексті й зачитайте рядки, у яких говориться про реакцію Бертольдо на відмову поета; С.57
- Знайдіть і прочитайте в тексті рядки, у яких описується перший візит -прохання Бертольдо до поета; С.50
- Знайдіть у тексті й прочитайте виразно рядки, які характеризують «одважного лицаря». С.48, 55
— Пісні поета завжди відбивали думки і почуття людей, широко розносилися світом. Надихаючи народ, вони стають великою силою. Тремтить граф Бертольдо, почувши з уст народних співців складену поетом сатиричну пісню. Чому?
(Пісня висміює панські вигадки про «вищість породи», «блакитну кров», «білу кість дворянства»).
Переходимо до характеристики образів твору.
Цитатна характеристика
Удома ви підбирали цитати до характеристики поета та Бертольдо, озвучте їх.
Інформаційне ґроно до характеристики образу героя.
Тож, закріпимо, читаючи ланцюжком риси характеру поета, який цей герой.
Слайд №5, 6
Інформаційне ґроно до характеристики лицаря Бертольдо Слайд №7
Або
Заповнення порівняльної таблиці Слайд №9 - 13
«Життєві цінності поета та Бертольда»
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
*Скласти сенкан до образів поета та Бертольдо
Або відповіді на запитання підручника (С.58 – 59, №1 – 3, 7)
Ми охарактеризували героїв поеми та визначили їх місце в суспільстві, а тепер визначимо проблеми порушені у творі.
Які проблеми порушені в поемі «Давня казка»? Слайд №14
— Дайте відповідь на запитання: «Чим повчальна «Давня казка» для поетів усіх епох?»
— Прочитайте, яку думку стверджує Леся Українка в поемі «Давня казка».
Слайд №16
(«Ніякий гніт, ніяке насильство не може придушити прагнення народу до волі».)
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Теза: «Поети повинні служити владі, а не народу».
Завдання: довести або спростувати тезу.
VІІ. Підсумок уроку. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
На початку уроку ми перед собою поставили проблемні питання, отже, повернемося до нього. Слайд №17
Проблемні питання:
Хто ж є справжнім поетом?
Яким має бути поет, на думку Лесі Українки?
- Яку незаперечну думку утверджує Леся Українка: хто ж є справжнім поетом?
- На що митець повинен спрямовувати свій талант? (Митець повинен спрямувати свій талант на служіння людям)
Продовжіть речення:
«Твір Лесі Українки «Давня казка» актуальний до цього часу, тому що…»
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Хочеться вірити, що ці слова Лесі Українки стануть пророчими:
А коли війна скінчиться
Того діла й того слова,
То скінчиться давня казка,
А настане правда нова.
Діти, мені ще хочеться вам побажати, щоб навчання вам завжди було в задоволення, щоб вас завжди цікавило щось новеньке й щоб з вашого словникового запасу ніколи не зникало таке чудове питаннячко «Чому?»
VІІІ.Домашнє завдання Слайд №15
Опрацювати С.60 – 61, виконати тестові завдання (на сайті школи), запитання (С.59) №8, 9.
*Малюнки до окремих епізодів твору, які найбільше запам’яталися, вразили або сенкан за змістом поеми, або написати міні-твір «Ліро-епічна поема «Давня казка» є актуальною й до цього часу».