Світязь – найглибше в Україні озеро.
Ліна Костенко «Я хочу на озеро Світязь»
Мета: формування предметних компетентностей:
формувати в учнів поняття про водні об’єкти (штучні та природні), продовжити формувати вміння працювати з фізичною картою, розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, розширювати знання учнів про озера України, продовжити ознайомлення з творчістю Ліни Костенко, вдосконалювати навички виразного читання, розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, виховувати любов до природи, її краси та дбайливе ставлення до водойм;
формування ключових компетентностей:
Тип уроку: закріплення й застосування знань, умінь й навичок.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, літературне читання.
Обладнання: фізична карта України, фотографії озер, таблиця «Водойми», портрет Ліни Костенко, картки для планування уроку, підручники, зошити.
Хід уроку |
Методичний супровід |
І. Організаційний етап - Сьогодні у нас інтегрований урок, поєднаємо урок природознавства і літературного читання. - Спробуємо об’єднати ці предмети однією темою «Краса природи України» - Як ви думаєте, чи можна це зробити? |
Встановлення міжпредметних зав’язків Розвиток логічного мислення |
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Задивляються в нього молоді горобинки, Кольорові свої приміряють хустинки. Задивляються в нього молоденькі берізки, Свої перед ним поправляють зачіски. І місяць і зірки – все в нім відбивається Як це дзеркало називається (Озеро)
|
Громадянська компетентність Компетентність уміння вчитися: самоорганізовуватися під час виконання роботи, вміння планувати роботу на уроці |
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Берег, болото, брід, водоймище, джерело, затока, море, озеро, трясовина, річка, океан, струмок. |
Компетентність уміння вчитися: формувати поняття про водні об’єкти
Компетентність уміння вчитися: вміння самостійно здобувати інформацію Розвиток логічного мислення
Інформаційна компетентність: формування навичок працювати з фізичною картою Розвиток логічного мислення
Комунікативна компетентність: вміння будувати власні висловлювання
|
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
Гра «Рибки» (читання статті мовчки) Робота в парах.
Світязь нагадує море не лише розмірами, але і півметровими хвилями (у вітряну погоду) Рівень води в озері ніколи не змінюється, підживлюється за рахунок артезіанських джерел. У центрі є острівок. Існують різні легенди. Одна з них оповідає, що є шлях від берега до острова, яким можна пройти пішки, але ще нікому не вдалося знайти його. Розповідь вчителя. За древнім переказом є розповідь про одного пана, який наказав селянам прокопати біля озера два канали, щоб спустити воду. Але сильні потоки води затопили миттєво декілька будинків. А вночі пан побачив сон, у якому дівчина на ім’я Світязь, пригрозила знищити село, якщо він не відмовиться від своєї ідеї. Уранці переляканий пан наказав засипати канали, але інтерес до озера не зник. У озеро були запущені три окільцьовані щуки з написом, щоб рибалки запросили пана на обід. Незабаром вдалося зловити дві щуки, але в сусідніх озерах. Так пан зрозумів, що Світязь пов'язаний з іншими водоймами підземними водами.
|
Міжпредметний зв'язок з літературним читанням
Компетентність уміння вчитися: уміння аналізувати Соціальна компетентність: формування навичок роботи в парі, набуття досвіду взаємного навчання Компетентність уміння вчитися: знаходити потрібну інформацію
Компетентність уміння вчитися: свідомо читати, аналізувати Соціальна компетентність: формування навичок роботи в парі
|
V. Підсумок уроку - Які висновки для себе ви зробили на уроці? - Чи можете ви завадити забрудненню водойм у нашомі місті? - Чому потрібно охороняти водойми? VІ. Домашнє завдання
|
Формування ціннісних ставлень Громадянська компетентність
Ситуація вибору
Випереджаюче домашнє завдання: формування навчально-інформаційних умінь |
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Самооцінка
|
Компетентність уміння вчитися: оцінювання власної діяльності на уроці, формування ціннісних ставлень |
Використані джерела: