Круглий стіл для 11 класу "Твоє життя - твій вибір!"

Про матеріал

Мета:З'ясувати рівень знань учнів про професії; Розширити знання дітей про професії; Розвивати вміння працювати самостійно та в групах; Розвивати вміння планувати та оцінювати свою діяльність; Познайомити з поняттями «майстер», «посада»; Виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій

Перегляд файлу

 Тема: «Твоє життя – твій вибір»

Мета: З’ясувати рівень знань учнів про професії; Розширити знання дітей про професії; Розвивати вміння працювати самостійно та в групах; Розвивати вміння планувати та оцінювати свою діяльність; Познайомити з поняттями «майстер», «посада»; Виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій

Обладнання: На центральній частині дошки надпис  «ХОЧУ», « МОЖУ», «ТРЕБА».

Форма проведення: Круглий стіл

ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

Вихователь. Доброго дня шановні учні та гості! Я та мої вихованці просимо дозволу на годину вашого життя.

Вихователь. Пройде зовсім небагато часу, і вам доведеться вибирати свій шлях у житті. І шлях цей почнеться з перехрестя, від якого розходяться не 3, як в казці, а 50 тис. доріг - саме стільки зараз існує професій. І дуже важливо не помилитися у виборі шляху. Адже від цього вибору залежить дуже багато: і матеріальний достаток, і коло спілкування, і інтереси, і щастя в житті. Недарма кажуть, що, обираючи професію, людина вибирає свою долю. Що ж таке професія?

На дошці написані 4 слова, які мають відношення до професійної діяльності людини: професія, спеціальність, кваліфікація, посада. Як би ви пояснили відмінність між цими словами?

                                                    (Діти дають відповіді.)
Підведемо підсумки. Я дам короткі визначення цих понять, а ви подивіться, наскільки ви виявилися близькі до істини. Отже.
Професія - це трудова діяльність людини, яка дає йому засоби для існування і розвитку.
Спеціальність - вид занять у межах однієї професії.
Кваліфікація - це рівень професійної майстерності.
Посада - це місце, займане людиною в організації.
         Як бачимо, багато хто з вас дали правильні тлумачення всіх цих слів. Всі ці слова разом містять професійну характеристику людини.
Гра «ХТО ЖИВЕ В МОЄМУ ДОМІ» (робота в групах)

Кожна група отримує конверти, на яких намальовано будинок. У кожному вікні написана назва однієї професії. До конверта вкладені риси характеру людини:добрий, розумний, справедливий, неправдивий, хоробрий, швидкий, злий, чесний, ледачий, веселий ….

Ви маєте вибрати ті риси характеру, які повинні мати люди вашої професії: лікар, повар, військовий, міліціонер, учитель, льотчик, бухгалтер, будівельник, шахтар, рятувальник, фермер, кравчиня.

 Проблемна ситуація «Чий це вибір?»
Вихователь. Один вчений, який написав книгу про вибір професії, багато років пропрацював у школі і завжди цікавився подальшою долею своїх учнів. При зустрічі він задавав їм незмінний питання: «Чи задоволений ти обраною професією?» І отримував гнітючий відповідь: (!) Приблизно кожен третій помилився у своєму виборі, і кожен другий зізнавався, що не зовсім задоволений, і якщо б починати спочатку, то, напевно, пішов би по іншій дорозі. Чому ж так багато молодих людей помиляється у своєму виборі? Як ви вважаєте?

Зразкові відповіді дітей:
  -«Тиснуть» батьки.
    - Йдуть за модою.
    - Нічого не знають про професії, яку обрали.
    - Вибирають «за компанію».
    - Не хочуть дізнаватися про негативні сторони професії.
    - Не мають здібностей і нахилів до цієї професії.
    - Наслідують героїв кіно і телесеріалів.
Вихователь Ви перерахували найпоширеніші причини помилок у виборі професії. Це тиск батьків, відсутність знань про обрану професію, гонитва за модою, переоцінка власних сил і здібностей. Але як же тоді правильно вибрати професію?
  Міні-лекція «Формула професії»
Вихователь. Скажіть, будь ласка, що вийде, якщо довжину нашої класної кімнати помножити на ширину? (Площа класної кімнати.)
А що вийде, якщо скласти три слова, які винесені в тему сьогоднішнього класної години: «хочу», «можу» і «треба»?
(Учитель крейдою перекреслює тире між словами в назві теми класної години, виходять плюси. Діти висловлюють припущення).
         Я відкрию вам секрет: вийде правильний вибір професії.
Фахівці з профорієнтації встановили, що правильним може бути тільки усвідомлений вибір професії.
(Учитель дописує на дошці після трьох слів називання класної години. «= Усвідомлений вибір професії»)
Як пояснити цю формулу? У ній всього три величини:
    хочу - це все, що мені подобається, до чого лежить душа;
    можу - це все, що мені по силам, за здібностями;
    треба - це все, що потрібно для суспільства, країни.
         Разом виходить формула усвідомленого вибору професії. Усвідомлений вибір - це такий вибір, при якому людина враховує і особисті устремління (хочу), і свої можливості (можу), і потреби суспільства в цей професії саме в даний момент (треба).
Демонстрація усвідомленого вибору професії
«Це мій вибір!»
Вихователь. Як же працює формула усвідомленого вибору професії?
Зараз ви побачите це у виконанні {імена, прізвища).

Вихователь. Хто з вас теж хоче продемонструвати, як працює формула усвідомленого вибору професії?
(Діти піднімають руки, пропонують свої варіанти усвідомленого вибору).
         Співвідношення між «хочу» і «можу» - у ваших руках. Якщо у людини є мрія і він твердо йде до своєї мети, він обов'язково її досягне. Але для цього потрібно розібратися в собі, дізнатися свої сильні і слабкі сторони, свої здібності і недоліки.

                                                     Тестування.

Вихователь Може бути, трохи розібратися в собі вам допоможе жартівливий тест з геометричними фігурами. Використовуючи три геометричні фігури - трикутник, коло, квадрат, намалюйте чоловічка, що складається з 10 елементів. Повинні бути використані всі три види фігур. Якість малюнка не має значення. Якщо намальовані зайві елементи - їх треба закреслити, якщо їх  не вистачає - домалювати відсутні. Час виконання - 30 с.
                                       (Діти малюють фігурки.)
Тепер підрахуйте кількість трикутників.
                                      (Діти виконують завдання.)
А тепер слухайте ключ до тесту.

Перший тип: 6-8 трикутників - тип керівника, хороші викладачі. Яскраво виражене прагнення до лідерства, добре розбираються в людях, працюють з інформацією.
Другий тип: 5 трикутників. Відповідальний виконавець, хороші організаторські здібності. Професіонал, до дрібниць продумує свою діяльність.
Третій тип: 4 трикутника. Різноманітність інтересів і талантів. Схильність до індивідуальної роботи.
Четвертий тип: 3 трикутника. Тип вченого. Раціональний, об'єктивний, легко переключається з одного виду діяльності на інший.
П'ятий тип: 2 трикутника. Інтерес до мистецтва і людині. Тонко відчуває все нове і незвичайне.
Шостий тип: 1 трикутник. Винахідник, конструктор, художник. Володіє багатою уявою.
         Звичайно, цей тест не відображає все різноманіття ваших талантів. Але, може бути, він допоможе вам замислитися про себе, про своїх можливостях і здібностях і почати розвивати ці здібності. У кінцевому підсумку це допоможе вам у виборі життєвого шляху.

Вихователь: У світі багато  професій. Щоб не заплутатися в них, фахівці об'єднують їх у великі класи, групи. Всі професії об'єднують в п'ять великих груп, типів.

 Перший тип: людина - природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, вівчар, механізатор, тракторист). Для них характерний загальний предмет праці - тварини і рослини, грунт і повітряне середовище.
Другий тип: людина - техніка. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі та інші професії, які використовують технічні пристрої.
Третій тип: людина - людина. Предметом праці у цій професії є інша людина, а характерною рисою діяльності - вплив на інших людей. До такого типу професій належать учитель, лікар, журналіст, продавець.
Четвертий тип: людина - знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні та фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки і т. п. Це бухгалтери, учені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах.
П'ятий тип: людина - художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Це музиканти, художники, актори, дизайнери та ін
Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.

 Заключне слово
Вихователь. Вибір професії - це дуже важлива подія в житті кожної людини. Але яку б професію ви не вибрали, вам завжди знадобляться знання, отримані в школі. Тому постарайтеся вже зараз визначити область ваших інтересів, більше читайте, набирайтеся досвіду та знань. Для цього потрібно пробувати себе в самих різних областях. Як добре помітив один мудрець: «Щоб не помилятися, потрібно мати досвід. Щоб мати досвід, потрібно помилятися ».
  Підведення підсумків (рефлексія)

Класний керівник. Ви помітли, що в кожног на парті лежить квітка на пелюстці квітки напишіть, ким ви хочете бути, а на інших –яким ви хочете бути?

Приклейте до дошки свої квіти.

Шановні гості! хоч зараз за вікном зима, ми даруємо вам свій яскравий букет.

 Які почуття залишилися після класної години? Які відкриття ви для себе зробили?
Зразкові відповіді дітей:
    - Залишилися позитивні почуття. Професію будемо вибирати свідомо.
    - Відкрив, що, виявляється, у мене тип ученого, це дуже дивно.
    - Відкрив, що в світі 50 тис. професій. Поки не знаю, яку вибрати.
    - Ніяких почуттів не залишилося, тест цікавий, але на вибір професії він не вплине.

  На останок мені хочеться розповісти вам притчу.

Однажды, один мудрец, находясь в кругу своих учеников. Он наполнил  до краев большой стеклянный сосуд крупными камнями.
Сделав это, мудрец спросил у учеников – а полон ли этот сосуд?  Ученики ответили, что сосуд полон.
         Затем  Учитель взял мешочек с мелкими камушками, высыпал камушки в сосуд и легонько встряхнул его несколько раз. Камушки оказались в промежутках между крупными камнями и заполнили их. Мудрец опять спросил у учеников – а теперь сосуд полон ли? Ученики  снова подтвердили его слова — да, сосуд полон.
         И наконец, мудрец высыпал в стеклянный сосуд песок. И песок заполнил все оставшиеся промежутки между камнями в сосуде.
         «А теперь, — вновь обратился Учитель к своим ученикам,- мне бы хотелось, чтобы вы в этом сосуде смогли распознать свою жизнь!
Крупные камни представляют собой самые важные и необходимые вещи в нашей жизни: это наша семья, любимый человек, наше здоровье, наши дети — все то, что, даже не смотря на отсутствие  всего остального, сможет наполнить нашу жизнь.
         Мелкие камушки олицетворяют собой уже менее важные вещи, как например, наша работа, наши квартира или дом, наша машина.
         Ну, а песок символизирует собой повседневную суету, прочие жизненные мелочи. Поэтому, если  вы вначале наполните свой жизненный сосуд песком, то уже в нем не найдется места для крупных камней.
         Так вот и получается, если мы всю свою жизненную энергию израсходуем на кучу мелких вещей, то для крупных вещей ничего уже не останется. Поэтому, давайте обращать свое внимание только  на важные вещи, находить время для своих детей и любимых, следить за собственным здоровьем.
         И у нас остается еще предостаточно времени для дома, работы, празднований и многого остального.
         Давайте следить за своими крупными камнями — ведь только они ценны, а все остальное — только лишь песок»…

Вихователь. Дякую за увагу!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 липня 2018
Переглядів
1229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку