Круглий стіл "Відповідальність починається з тебе"

Про матеріал
Даний захід доцільно провести з членами учнівського самоврядування до Дня відповідальності людини та Дня вшанування пам'яті Богдана Гаврилишина
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Круглий стіл

«Відповідальність починається з тебе»

з учнівським самоврядуванням

 

 

до Дня відповідальності людини

та вшанування пам’яті Богдана Гаврилишина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Підготувала

       Серховець Ірина Валеріївна

       Педагог-організатор

       Балаховицького НВК

 

 

 

 

 

2021 р.

Мета:  познайомитися з відомим українцем-патріотом Богданом Гаврилишиним; виховувати відповідальність  та важливість обдуманих рішень і вчинків; опрацювати Декларацію відповідальності людини.

 

ХІД ЗАХОДУ

Педагог-організатор. Доброго дня, діти! Ще з дитинства ви чуєте про таку річ, як відповідальність. Та з кожним роком життя, ви все ширше розумієте значення даного слова. А давайте ми з вами разом виконаємо вправу-асоціацію «Відповідальність – це…»

 (Зразок вправи)

Відповідальність -  це загальносоціологічна категорія, яка виражає свідоме ставлення особи до вимог суспільної необхідності, обов’язків, соціальних завдань, норм і цінностей. Відповідальність означає усвідомлення суті та значення діяльності, її наслідків для суспільства і соціального розвитку, вчинків особи з погляду інтересів суспільства або певної групи.

Педагог-організатор. Верховна Рада встановила всеукраїнський День відповідальності людини, який буде відзначатися 19 жовтня, у день народження видатного українця, патріота, великого економіста та благодійника, автора «Декларації відповідальності людини» - Богдана Дмитровича Гаврилишина. Тобто цього року ми цей День відзначаємо вперше.

Голова учнівського самоврядування. Давайте ж ознайомимося з даною Декларацією ближче, дізнаємося в чому її суть та значення для українського суспільства.

  (Перегляд відео - https://www.youtube.com/watch?v=IpIVr8reyA0 )

 Запитання для обговорення теми:

  1. Які враження від Декларації?
  2. Які пункти подобаються найбільше?
  3. На вашу думку, чи є зайві пункти/ви не погоджуєтесь з автором? Чому?
  4. Чи варто здобувачам освіти дотримуватися даної Декларації?
  5. Якби ви мали змогу поговорити з Б. Гаврилишиним, про що запитали б?

Педагог-організатор. Богдан Гаврилишин ще на початку 2010-х працюючи на світовому рівні як член Наглядової ради Міжнародної академії мистецтва та науки дійшов такого висновку, що світ не є здоровий і що для того, щоб змінити ситуацію, потрібно брати на себе відповідальність на всіх рівнях. До речі, Декларація була створена паном Богданом у 2014 році, а наша влада звернула на неї увагу лише у 2021 році. Хочу сказати, що вона варта уваги, адже зачіпає всі аспекти нашого життя.

Заступник голови учнівського самоврядування. А зараз ми поговоримо про саму величну персону Богдана Гаврилишина – справжнього патріота своєї держави, великого економіста, надзвичайної людини, пластуна з майже 80-літнім стажем. Богдана Дмитровича називали найвпливовішим українцем світу.

Голова центру «Творчість». Факт 1 - кавалер Ордена Свободи. Богдана Гаврилишина нагороджено Орденом Свободи – найвищим орденом України, яким можуть бути нагороджені іноземці (Б.Г. зберіг громадянство Канади). Відповідний указ 21 жовтня 2016 року видав Президент України, нагородивши Богдана Дмитровича за “визначний особистий внесок у піднесення міжнародного авторитету Української держави, багаторічну плідну наукову та благодійницьку діяльність”. Серед інших кавалерів Ордену Свободи – король Швеції Карл XVI Густав, американський сенатор Джон Маккейн, Джордж Сорос, екс-віце-президент США Джо Байден та очільники 10 держав.

Голова центру «Інформація». Факт 2 - приєднався до Пласту 80 років тому.

“Якщо б я не став пластуном, моє життя було би зовсім інакше, я був би зовсім іншою людиною” – казав Богдан Гаврилишин, який вступив до Пласту в 10-літньому віці – старший брат Михайло записав його до пластового табору влітку 1937 року. “Він приїхав зі Львова, привіз мені пластовий однострій, рюкзак, необхідне обладнання, перед цим записавши мене до одномісячного табору. Михайло переконав маму відпустити мене самого у довгу подорож до табору, назустріч чудовим пригодам”.

Голова центру «Здоров’я». Факт 3 - спілкувався з Андреєм Шептицьким. Нещодавно ми відзначали 150 років з дня народження Митрополита Андрея – великого протектора Пласту. Коли юний Богдан перебував в одному зі своїх перших таборів, табір відвідав Андрея Шептицького. У своїй книзі “Залишаюсь українцем” Гаврилишин так згадує цю подію: “Він благословив кожного з нас по черзі, сказав кілька слів та пильно подивився у вічі. Мені здалося, що він справді побачив мою душу, хоча в його очах світилася лише доброта. Пізніше в житті я зустрічав визначних особистостей, проте дуже мало людей наблизились до цього старого чоловіка з довгою білою бородою, прикутого до інвалідного візка, при цьому справжнього гіганта духу”.

Голова центру «Допомога». Факт 4 - учасник УПА. Богдан Гаврилишин був занадто юним, щоб вступити в УПА (в 1944 р. йому було 18 років), проте він “працював для УПА один день”. Влітку 1944 р. німецькі дивізії вивозили потягами на схід, і коли один із них зупинився у Славську (містечку на Львівщині), Богдан разом із другом ходили вагонами й, пропонуючи освіжаючі напої, пошепки агітували вояків втекти з потяга й приєднатися до УПА. “Наша місія була захоплююча, проте погано закінчилась. Нас зловили німці й ми отримали щось на зразок “запрошення” до Німеччини, від якого було важко відмовитись. Потім був майже рік важкої праці, жорстокої дисципліни, поганої їжі й жодного “світла в кінці тунелю” до травня 1945-го”.

Голова центру «Творчість». Факт 5 - перший лісоруб, який вступив в університет. По завершенню війни Гаврилишин перебуває у таборі для переміщених осіб, де й вступає у пластовий курінь “Лісові Чорти”. 1947 року пливе до Канади, щоб зануритись углиб країни для праці лісорубом. З часом Гаврилишин переїхав у Торонто, вступивши в університет. Про нього написали в місцевій газеті – “Перший лісоруб, який вступив в університет”.

Голова центру «Інформація». Факт 6 - 90 відвіданих країн. За своє життя Богдан Гаврилишин відвідав понад 90 країн на всіх континентах, крім Антарктиди. “Доля була дуже щедрою до мене. Мої мрії пізнати світ здійснювалися. Після обрання директором Центру навчання менеджменту я став багато подорожувати з різними цілями до різних країн. У кожній з країн я зробив щось корисне. Я не подорожував у ролі туриста”. З особливими емоціями Гаврилишин згадував своє перебування в Індії, Японії, Австралії, Аргентині, Ірані, Бразилії, Чилі та Венесуелі. Але вдома він себе відчував в Україні, Швейцарії та Канаді.

Голова центру «Здоров’я». Факт 7 – співзасновник Давоського форуму. Богдан Гаврилишин був співзасновником Світового економічного форуму в Давосі. Очолюючи Міжнародний інститут менеджменту, він започаткував Європейський форум менеджменту, який у подальшому переріс у всесвітню платформу для спілкування між світовими лідерами. У Давосі було підписано Декларацію між Грецією і Туреччиною в 1988 році, завдяки якій між ними припинилась війна. На річних зборах 1994 року, міністр закордонних справ Ізраїлю Шимон Перес і лідер Палестини Ясір Арафат досягли попередньої згоди Щодо Гази і Єрихона.

Голова центру «Допомога». Факт 8 - підтримав першу українську експедицію в Антарктиду. 1995 року Велика Британія передала Україні антарктичну станцію “Фарадей”, тепер відому як “Академік Вернадський”. Українська сторона придбала цю станцію за символічний 1 фунт стерлінгів. А от на відправлення першої експедиції в Антарктиду коштів не було. Все закінчилося б фіаско, якби наші вчені не вийшли на Богдана Гаврилишина, який тоді очолював міжнародний фонд “Відродження”. Почувши про цю проблему, Богдан Дмитрович допоміг першій українській антарктичній групі – фонд виділив кошти на експедицію.

Голова центру «Творчість». Факт 9 – радник українських президентів. З часу української незалежності Богдан Гаврилишин був радником декількох Президентів України, прем’єр-міністрів, голів Верховної Ради. Про цей досвід він неодноразово ділився своїми спогадами. Про Леоніда Кравчука: “Я його поважаю і дотепер, він був гарний політик, але він про економіку нічого не знав… У 93-му я від руки написав для нього десять правил ринкової економіки”. Неоднозначні спогади в нього були про президента-втікача: “З усіх, чиїм радником я працював, лише одна людина відкрито і відверто сказала мені, що не знає, як поводитися з економікою держави: “Навчіть мене!” І то був, як не дивно, Віктор Янукович”. Але ставши президентом, людина змінилася, вважав Гаврилишин. “Він став якоюсь спотвореною людиною. Я б навіть сказав, що він перетворився на хвору людину. У Януковича були лише два бажання, помітні неозброєним оком: мати абсолютну владу і мати абсолютне багатство”.

Голова центру «Інформація». Факт 10 - змінив долю Австралії та Аргентини. “У деяких країнах я був залучений до визначних подій і залишив слід по собі, серйозно вплинувши на подальший розвиток тих країн. Так сталося в Австралії та Аргентині.” В Австралії Богдан Гаврилишин був одним із медіаторів консенсусу між урядом, бізнесом та профспілками на початку 1980-х, що передувало значному економічному росту. Книга Богдана Дмитровича “Дороговкази в майбутнє” була популярною серед аргентинських професорів у часі правління військової хунти. Гаврилишина запросили для прочитання семи відкритих лекцій та трьох виключно для командування армії, авіації та морського флоту. У той час Аргентина перебувала в “диктатурі з обмеженням політичних прав людей, і в усіх аспектах зовсім неефективна. Незадоволення населення зростало. Деякі з генералів стали замислюватися – чи не передати їм владу цивільним”.

Голова центру «Здоров’я». Метою лекцій Гаврилишина було розповісти про ефективні системи управління та про те, як їх можна досягнути. На диво, вже через декілька місяців після його візиту військова хунта оголосила проведення дострокових виборів. Після цього з Гаврилишиним зв’язався президент асоціації рекламодавців із запрошенням повернутися в Аргентину. Прибувши в Буенос-Айрес, він всюди побачив газети із заголовками “Приїжджає Гаврилишин!”. “Звучало, ніби я приїжджаю, щоб порятувати Аргентину. Мене зустріли машиною біля літака й провели без паспортного контролю й митниці. Ще в зоні аеропорту в мене взяли інтерв’ю, і через 20 хвилин я почув його по радіо. За два дні вийшло 16 статей про мою діяльність в Аргентині”.

Голова центру «Допомога». “Проживши три чверті свого життя поза межами України, я завжди і всюди представлявся: “Богдан Гаврилишин, українець”. Віра в людей, щирість та активна суспільна позиція, безмежне бажання пізнавати світ та вміння розвиватися – ось секрет мистецтва життя, яким на сторінках своєї автобіографії щедро ділиться з читачами пан Гаврилишин.

Голова учнівського самоврядування. Великої мудрості можна набратися у цієї визначної постаті. Проживши довге та цікаве життя, пан Богдан мав чим поділитися з молодим поколінням. А молоде покоління, в свою чергу, має зберегти його надбання та примножувати його доробки.

Заступник голови учнівського самоврядування. Ми – члени учнівського самоврядування, обіцяємо дотримуватися правил Декларації відповідальності людини та жити за принципами «великої людини».

Педагог-організатор Кожному нести відповідальність за слова і дії,

    Тоді буде гідне життя, а не лише мрії.

    Відповідальність не дає, а ні краплі надії,

    Що буде добробут у нашій країні…

    Доти, поки Відповідальність по закону на паперах діє

    Не гідним життя буде, не збудуться мрії!

 У кожного з нас є мрія. Не зважаючи на вік, фінансовий статус, соціальне благополуччя, сімейний стан – ми всеодно хочемо мріяти. Тому, діти, я пропоную вам заповнити бланк.

Бланк «Мріяти не шкідливо»

Для мене мрія – це…

 

 

Мої бажання на наступний рік…

 

 

Я часто мрію про …

 

 

Моя мрія, яка вже здійснилася…

 

 

Найзаповітніша моя мрія – це…

 

 

Що ти плануєш робити для того, щоб здійснилися твої мрії?

 

Залиш побажання для твоїх друзів

 

 

 

Педагог-організатор. Дякую, діти, за участь у сьогоднішньому круглому столі на тему «Відповідальність починається з тебе». Надіюся, що теми які ми сьогодні обговорювали дійсно для вас важливі та цінні. А побажати вам усім хочу тільки одного: живіть за законами людяності та у будь яких ситуаціях будьте людиною з великої букви. Будьте здорові! До нових зустрічей!

docx
Додано
12 листопада 2021
Переглядів
680
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку