МІСЬКИЙ ВІДДІЛ ОСВІТИ І НАУКИ
КОНСПЕКТ
ІНТЕГРОВАНОГО УРОКУ
З НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ
І УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
В 3 КЛАСІ
«Кругообіг води в природі. Властивості води.»
Вчитель СЗШ № 20
Хрущова С.В.
1
Тема: Кругообіг води в природі. Властивості води.
Мета: продовжити вивчення властивостей води; пригадати її стани,
вивчити процес кругообігу води в природі; ознайомитися з процесом очищення води; вправлятися в доборі
спільнокореневих слів; пробуджувати екологічну свідомість
учнів; розвивати пізнавальний інтерес, вміння працювати
колективно; виховувати свідомих громадян, яких хвилює
майбутнє України.
Тип уроку: Лабораторна робота. Розвиток мовлення.
Обладнання: плакати, грамзапис, ілюстрації, штативи, колби,
склянки.
2
Організаційний момент.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Діти, повернувшись до гостей:
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас;
І запрошуємо ласкаво
На урок в наш 3 клас.
2. Мотивація навчальної діяльності.
(звучить пісня «Несе Галя воду», заходить в клас дівчинка з
коромислом, ставить відерце на стіл:
Набрала з криниці свіжої водиці
Буду умивати, буду промовляти:
Водичко, водичко, умий діткам личка,
Рожеві та білі, як яблучка спілі.
Якщо руки ваши в ваксі,
Як на личко сіли клякни,
Хто тоді наш перший друг,
Зніме грязь з лиця і рук?
І не зможе тоді мама
Ні зготовить ні попрать;
Ну без чого, скажем прямо,
Для людини помирать?
3
Щоб полився дощик з неба,
Щоб росли увись дерева,
Щоб пливли всі кораблі,
Щоб варились киселі,
Щоб не було в нас біди –
Жить не можна без води.
І так, ви вже здогадалися, що урок наш буде присвячений водичці.
Ми спробуємо дізнатись багато цікавого про неї.
3. Каліграфічна хвилинка.
( з’являється Капітошка)
- Привіт всім, а мене моя матінка прислала до вас, сказала, що
тут вчаться справжні розумники – дослідники.
- А ось вам перше завдання. Назвіть перший звук в імені моєї
матусі.
- А якою буквою він починається?
- А тепер красиво напишіть цю букву і речення.
В Во ов вк вл
Вода – колиска життя на землі, безцінний дар природи.
Розібрати за будовою безцінний, дописати спільнокореневі слова до
слова вода, позначте корінь в них.
4
4. Лабораторна робота.
Четверо учнів піднімаються з місць, співають пісню про воду, набирають з відерець води і склянки ставлять на стіл.
Знають люди всі навкруг,
Що вода наш кращий друг.
Адже звісно без води –
І ні туди і ні сюди.
Із небес водичка ллє,
Земля жадно п’є.
Всім рослинам без води –
І ні туди і ні сюди.
- Яка вода у склянці?
- Чи має вода запах?
А зараз відгадаємо кросворд і згадаємо стани води
4.
Т
1. 2. 3. У
К Д І М
5. Х У Р Т О В И Н А
И Щ І Н
6. С Н І Г Й
7. В О Д А
1. Річка сховалась, була і нема.
Замурувала річку зима.
Там де рибалки ставили сіть
Можна сьогодні пішки ходить.
5
2. Як нема мене чекають, а прийду усі тікають.
3. Біле сріблясте вбрання дерев взимку.
4. Сивий дід своєю бородою всю землю укутав.
5. Люта баба завиває, вітром снігом управляє. Крутить, сніг кругом
жбурляє, дітей у двір не випускає.
6. Він білий, ніжний, волохатий, вкрив ліси, поля і хати.
7. Прозора чиста рідина, потрібна людям всім вона.
В яких станах може бути вода в природі?
Знайдіть слова, пов’язані з водою, запишіть їх у зошити.
ДНКХМАРИНКАРУНГО
АБЯНДЖГРПСНІГСТФА
ЕЮЗІНКРАПЛИНКАУМНК
ПРЮТУМАНИШКЛДШНИ
РДОЩИКЬЖАРПЛДЛРРАН
АПКВЕСЕЛКАВЖДОЬЛДЛ
Чому на вашу думку ці слова пов’язані з водою?
В яку пору року найчастіше йдуть дощі?
Складіть красиве речення про осінь
( Осінь. Обсипається весь наш бідний сад, і листки пожовклі за
Вітром летять.)
Робота з підручником ст.78.
6
5. Фізхвилинка.
Співають з рухами
Дощик дощик капає дрібненько
Я ж думала я ж гадала
Запорожець ненько
Дощик дощик ще сильніше капотить
Розсердився мій маленький
Аж ногами тупотить.
Продовження роботи.
А як ви гадаєте, чому бувають дощі?
Дослід 1. Проведи мокрою ганчіркою на поверхні стола.
Що ви побачили?
Куди ділася вода?
Дослід 2. (запалюємо спирт, підігріваємо. Вода кипить, йде дощ.)
Але ж в природі воду не підігріває вогонь. А хто це робить?
Робота с підручником ст. 80-82.
Підпишіть на малюнку, в яких станах може бути вода
( розглядають ілюстрації на дощці і підписують у підручнику)
Звідки випаровується вода?
А коли цей процес відбувається найшвидше і чому?
7
Сценка « Пригоди на річці »
1 дит. – Де б від спеки заховатися?
Може підемо купатися?
2 дит. – Що це з річкою?
Вона – непривітна і сумна.
3 дит. – Дивись, мертва рибка, а вода бензином пахне.
4 дит. – Справді, в такій воді купатися не будеш.
5 дит – Ти ж була колись глибока,
Швидкоплинна, світлоока.
Чом же стала каламутна?
Чом хлюпочуться хвилі смутно?
Річка – Як мені не сумувати?
Всі отрутохімікати
Постікали в мою воду,
Зіпсували чисту вроду .
Вже течу між болотами,
Заросла очеретами,
Зникла риба, навіть раки,
Поховались небораки.
Діти разом:
Ой ти річко синьоока,
Ти була колись глибока,
І сумуєм ми з тобою
Під плакучою вербою
Але є надія – врятувать
Тебе зумієм.
Увага, Увага! Працює медіа – центр школи 20 м. Нікополя.
Сьогодні у нас в гостях співробітник міськводоканалу Сергій Іванович і ми звернемося до нього.
8
Як очищається вода?
Скільки приблизно води потрібно Нікополю на день?
Чи всі підприємства мають якісні очисні споруди?
Повідомлення кореспондента:
Запаси води на планеті великі, але вже зараз в Україні ця проблема має велике значення. Наукові обстеження показують, що запаси води в нас у 15 разів менше, ніж в Росії, у 3,5 рази менші, ніж в Білорусі. У нас зараз уже існує проблема з питною водою. Тому до води треба відноситися бережливо.
А як наші шановні директори справляються з цим завданням?
6. Робота в групах.
Дорослі дбають про захист навколишнього світу, очищення та
збереження води. А як же діти можуть допомогти в цій справі.
( виконують завдання в конвертах)
7. Підсумок.
Ми багато говорили сьогодні про воду, її властивості, стани,
збереження. А тепер спробуйте скласти невеличку казку
« Як вода зробила природу красивою»
( розказують по одному представнику від групи).
В яких станах буває вода в природі?
Які властивості має вода?
Чи має вода колір, запах?
Чому йде дощ?
Як називається процес перетворення води з одного стану в
інший?
9