Культура усного і писемного мовлення

Про матеріал

розширити уявлення учнів про усне і писемне мовлення та вимоги до них; формувати вміння відрізняти усне мовлення від писемного; дати уявлення про основні правила спілкування; розвивати зв'язне мовлення учнів; навички каліграфічного письма; виховувати культуру усного і писемного мовлення.

Перегляд файлу

Культура усного і писемного мовлення

Мета: розширити уявлення учнів про усне і писемне мовлення та вимоги до них; формувати вміння відрізняти усне мовлення від писемного; дати уявлення про основні правила спілкування; розвивати зв’язне мовлення учнів; навички каліграфічного письма; виховувати культуру усного і писемного мовлення.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Нам урок уже давно

Час розпочинати.

Будем знову мовлення

Наше розвивати.

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 9, с. 9)

2. Гра «Мікрофон»

— Для чого людям потрібна мова?

— Яка мова є державною в Україні?

— Як потрібно ставитися до своєї мови?

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, які види мовлення вам відомі з другого класу, ознайомимось з вимогами до усного і писемного мовлення, спробуємо переказати текст і оцінити культуру власного письма.

http://svitppt.com.ua/images/13/12459/960/img8.jpg

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над теоретичним матеріалом (с. 9)

— Що таке мовлення?

— Як люди передають свої думки і почуття?

— Які вимоги до усного мовлення ви знаєте?

http://images.myshared.ru/17/1146403/slide_3.jpg

2. Гра «Кращий знавець мови» (вправа 10, с. 9)

— Прочитайте записи.

— Яке мовлення використане в поданих ситуаціях?

— Наведіть свої ситуації, де варто скористатися писемним чи усним мовленням.

— У чому полягає різниця між усним і писемним мовленням? (Таблиця, с. 10)

3. «Попрацюймо разом!» (вправа 11, с. 10)

— Розгляньте малюнки.

— Що, крім мовленого слова, допомагає людям краще розуміти одне одного? (Міміка, жести, різна сила голосу, інтонація)

4. Гра «Вимов звук [о] з різною інтонацією»

І група                     ІІ група

із задоволенням     з незадоволенням

зі схваленням       зі здивуван

 

5. Робота в парах

— Привітайтеся одне з одним, не використовуючи слів.

— Покажіть, що ви радієте від зустрічі одне з одним.

— Покличте однокласника тихенько, а потім — голосніше.

— Якими допоміжними засобами ви користувалися під час привітання, під час передачі своїх емоцій?

6. Каліграфічна хвилинка

— Що таке писемне мовлення? (Усе написане або надруковане)

— Які вимоги до писемного мовлення вам відомі? (Повинне бути правильним, грамотним, охайним.)

— Чи обов’язково потрібен співбесідник до писемного мовлення?

— Запишіть каліграфічно.

Перш ніж сказати, треба добре подумати.

7. Гра «Знайди відомі розділові знаки» (вправа 12, с. 10–11)

— Якими знаками позначають звуки мовлення на письмі? (Буквами)

— Які ще умовні знаки вам відомі? (Цифри, ноти, дорожні знаки)

— Розгляньте жартівливі малюнки і спробуйте впізнати на них відомі розділові знаки.

https://thumbs.dreamstime.com/z/%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-57212404.jpg

http://www.proza.ru/pics/2017/05/10/1013.jpg

http://cdn01.ru/files/users/images/e1/7a/e17af4aa5744f7fe252d689f6080df55.jpg
 

 

8. Робота над текстом (вправа 13, с. 11)

— Який заголовок можна дібрати до тексту?

— Що таке культура мовлення?

— Чим називає автор слова?

— Як ви розумієте цей вислів?

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти. 
Треба трохи відпочити. 
Руки вгору, руки вниз. 
На сусіда подивись. 
Руки вгору, руки в боки. 
Вище руки підніміть. 
А тепер їх опустіть. 
Плигніть, діти, кілька раз. 
За роботу, все гаразд. 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота над деформованим текстом

— Складіть і запишіть прислів’я про мову.

Хліб, а, слово, на, обід, бережи, на, відповідь.

До, язик, Києва, доведе.

Словом, за, кишеню, у, не, полізе.

— Яким видом мовлення ви користувалися?

— Які знаки використали для запису прислів’їв? (Букви, крапки, кому)

— Чи подобається вам власна каліграфія письма? Оцініть свою роботу.

— Отже, що означає володіти культурою писемного мовлення? (Правильно, чітко, каліграфічно і без помилок оформляти думки на письмі. Охайний і розбірливий почерк — вияв поваги до того, хто читатиме написане тобою.)

2. Ознайомлення з правилами спілкування (с. 12)

— Прочитайте і запам’ятайте подані правила спілкування.

— Як ви розумієте прислів’я: «Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш»?

3. Робота за картками (вправа 15, с. 12)

Учитель роздає учням картки з написами: голосно, тихо, звичайно, по-вільно, швидко.

Зачитує різні ситуації з вправи, а учні сигналізують обрану відповідь.

4. Робота з орфографічним словником (вправа 17, с. 13)

— Запишіть слова в алфавітному порядку.

— Відшукайте в словнику ці слова, поставте правильно знак наголосу в кожному слові.

1-ша група — 1-й стовпчик;

2-га група — 2-й стовпчик;

3-тя група — 3-й стовпчик.

— Перевірка виконаної роботи. Вправляння у правильній вимові цих слів.

VI. Підсумок уроку

Гра «Незакінчене речення»

Мова потрібна людині для...

Усне мовлення має бути...

Свої думки люди найчастіше передають...

Усе написане і надруковане — це...

Для писемного мовлення потрібні — ...

Культура мовлення — це...

Краще говорить і пише той, хто багато... (читає), вміє уважно... (слухати).

VII. Домашнє завдання

— Спробуйте вдома скласти свій малюнок-жарт, використовуючи різні розділові знаки.

Вправа 19, с. 13.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Панасюк Марія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 вересня 2018
Переглядів
8959
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку