Урок № _________ Дата _______________
Тема: Культурне життя: освіта, наука та книговидання кінця ХVІ століття.
Мета: визначити умови і стан розвитку культури в українських землях, а також
з’ясувати, як ці обставин впливали на розвиток освіти і науки; розвивати в учнів уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації і на їх основі робити висновки та узагальнення.
Обладнання: підручник «Історія України. 8 клас» О.В. Гісем, 2016 рік, видавництво «Ранок»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Історія України. 8 клас»
Тип уроку: комбінований;
Основні терміни та поняття: «культура»
Основні дати:
1574 р. - видання Іваном Федоровим (Федоровичем) у Львові «Апостола» та «Букваря».
1576 -1578 pp. - заснування князем Василем-Костянтином Острозьким друкарні та школи, виникнення острозького культурно-освітнього осередку.
1581 р. - в Острозі Іваном Федоровим видано Острозьку Біблію.
1596 р. - друкарнею Віленського братства видано три навчальні книжки Лаврентія Зизанія: «Буквар», «Лексис», «Граматика словенська».
Історичні особистості:Іван Федоров, Василь-Костянтин Острозький, Лаврентія Зизанія
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація знань
Бесіда
1. Чи мала Україна в кінці ХVІ — на поч. ХVІІ ст. власну державу?
2. До складу яких держав входили українські землі в даний період?
3. Яку політику проводили уряди даних держав щодо українського народу?
4. Який новий стан українського суспільства сформувався в даний період?
5. Яку роль у житті українців відігравала Українська православна церква?
IІІ. Мотивація навчальної діяльності
Люблінська унія започаткувала активний наступ на українські землі, православну культуру, національну культуру. Разом з тим через Польщу на українські землі проникали ідеї реформації, Відродження, гуманізму.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах (ст. 39-40)
І- група. На основі тексту підручника визначити умови, що негативно впливали на розвиток культури в другій половині ХVІ - на початку ХVІІ ст.
ІІ- група. На основі тексту підручника визначити умови, що позитивно
впливали на розвиток культури в другій половині ХVІ - на початку ХVІІ ст.
Робота в зошиті.
Анастасія Заславська на її кошти перекладено "Пересопницьке Євангеліє" на українську мову. Перекладачі архімандрит Григорій та Михайло Васильович.
"сім вільних наук" - граматика, риторика, діалектика, арифметика, геометрія, астрономія та музика - словяно-греко-латинські школи.
1578 р. - словяно-греко-латинська школа в Острозі.
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Культура та церква в українських землях у ХIV — 1-й половині XVII ст.» виконайте завдання.
1. Назвіть місто, де діяла єдина в українських землях академія.
2. Де було створено перше Євангеліє, написане українською мовою?
3. Назвіть міста, де діяли братські школи.
Самостійна робота
Документ з підручника ст. 41-42.
Робота з таблицею
Використовуючи текст підручника «Якими були перші українські друковані книжки. Хто такий Іван Федоров та яка його роль в українському книговиданні», заповнити таблицю.
Дата |
Книга |
Видав |
1574 р. |
Апостол |
Іван Федоров |
1574 р. |
Буквар |
Іван Федоров |
1578 р. |
Буквар (в Острозі) |
Іван Федоров |
1508 р. |
Новий Завіт |
Іван Федоров |
1581 р. |
Острозька Біблія |
Іван Федоров |
1584 р. |
Роксрланія |
Себастіан Кленович |
1596 р. |
Граматика словенська |
Лаврентія Зизанія |
1596 р. |
Лексика |
Лаврентія Зизанія |
V. Закріплення знань учнів.
Бесіда
1. За яких умов розвивалася українська культура в ХVІ ст.?
2. Які навчальні заклади існували в Україні на той час?
3. Який навчальний заклад тих часів в Україні давав початки вищої освіти?
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 6. 2. Письмово завдання 12, с. 44