Додаток А
План конспект уроку музичного мистецтва у 4 класі
Тема: Добрий день, матусю-Україно!
Мета:
- ознайомити учнів із поняттям державного гімну як головного музичного символу країни, показати його відмінність від інших пісень; сформувати уявлення про зміст і характерні риси гімну України; навчити слухати, аналізувати та виконувати музичні твори патріотичного спрямування.
- розвивати вокально-хорові навички, слухацькі здібності, бажання пізнавати історію написання музичних творів, розвивати уяву, вміння емоційно виражати почуття під час співу та слухання музики;
- виховувати любов до Батьківщини, гордість за її минуле і сучасність; формувати патріотичну свідомість і почуття причетності до українського народу; виховувати повагу до державних символів України, почуття єдності та гідності.
Очікувані результати: пояснити, що таке державний гімн, назвати його авторів (П. Чубинський, М. Вербицький); виражати власні враження від прослуханих творів, визначати їхній настрій та емоційний вплив; виявляти повагу до державних символів України; відчувати гордість та любов до Батьківщини, виражати свої емоції від музичних творів патріотичного змісту українських композиторів.
Обладнання: синтезатор, мультимедійна дошка, ноутбук, відео та фонохрестоматія, шейкери, елементи конструктора LEGO, паперові стаканчики, ілюстрації, підручники.
Музичний матеріал:
- Державний Гімн України (вірші П. Чубинського, музика М. Вербицького) – слухання;
- «Реве та стогне Дніпр широкий» на вірші Т. Г.Шевченка, муз. Д. Крижанівський) – слухання;
- «Добрий день, матусю-Україно!» (музика М. Ведмедері, вірші Н. Рубальської) – розучування.
Тип уроку: комбінований, урок уведення в тему.
Хід уроку
I. Орієнтація та мотивація діяльності
1. Вхід учнів у клас під пісню М. Ведмедері «Добрий день, матусю-Україно!».
2. Музичне вітання.
Учитель: Почнімо наш урок із музичного вітання. Сьогодні ми говоритимемо про найцінніше – про Україну, її музику, її душу.
Розучування музичного вітання для 4 класу.
3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Учитель: Сьогодні на нас чекають музичні стежки України. А невдовзі ми завітаємо на гостини до інших країн! Коли будете ознайомлюватися із національною музикою, дізнаєтесь, у чому виявляються її особливості та яку роль вона відіграє в житті народу.
- Бесіда:
Які пісні про Україну ви знаєте?
У яких випадках виконують гімн?
Чому, на вашу думку, музика здатна викликати почуття гордості чи ніжності?
Учитель підкреслює, що музика – це емоційна мова, якою народ висловлює любов до свого краю.
4. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Музика здатна об'єднувати людей. Вона розповідає про історію, традиції, любов до рідної землі. Сьогодні ми спробуємо відчути, як через пісню народжується любов до Батьківщини
ІІ. Цілевизначення.
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
2. Визначення очікуваних результатів уроку.
ІІІ. Цілереалізація.
1. Слухання музики.
- Вступне слово.
Розповідь учителя про державні символи України.
Пояснення: гімн – урочиста пісня, що символізує незалежність і єдність народу.
Коротка історична довідка про створення Гімну України (П. Чубинський і М. Вербицький).
Учитель акцентує, що музика гімну передає волелюбний дух і незламність українців, розвиваючи у дітей емоційно-ціннісне ставлення до держави.
- Перегляд та прослуховування відеоролика Державний гімн України. Слова Павла Чубинського на музику Михайла Вербицького https://www.youtube.com/watch?v=nCKmL7MZ_gQ&list=RDnCKmL7MZ_gQ&start_radio=1).
- Аналіз музичного твору.
Які почуття викликає виконання гімну?
Як потрібно поводитися під час його звучання?
Проспівайте разом перший куплет, відчуваючи урочистість.
Висновок: гімн – це не просто пісня, це символ єдності, віри, мужності.
2. Перегляд та прослуховування пісні Д. Крижанівського на вірші Т. Г.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» https://www.youtube.com/watch?v=KbaMmMtrJaY&list=RDKbaMmMtrJaY&start_radio=1.
- Бесіда про пісню
Який характер мелодії? (урочистий, величний, спокійно-патріотичний).
Про що ця пісня?
Як вона передає силу і красу України?
3. Розспівування.
Учні виконують поспівки «Киця зажурилася», «Почалась весела гра», «Зозуленька ку-ку»
4. Вивчення нової пісні
- Бесіда до пісні
Учитель. Давайте привітаємо нашу Батьківщину. В цьому нам допоможе пісня українського творця. Це дивовижна людина, яка сприймає світ у всіх барвах. Він вміє мелодією загорнути слухача в зимову казку, або перенести у спекотне літо... А хочете знов у побувати під дощем? Без проблем! Цього чарівника звуть Микола Олексійович Ведмедеря. Пісня, яку ми сьогодні будемо вивчати, називається «Добрий день, матусю-Україна!».
- Прослуховування пісні «Добрий день, матусю-Україно!» (музика М. Ведмедері, вірші Н. Рубальської) https://www.youtube.com/watch?v=vdvf1RUvOks&list=RDvdvf1RUvOks&start_radio=1.
- Бесіда про пісню
- Вивчення тексту
- Розучування мелодії
- Робота над виразним співом
5. Фізкультхвилинка.
Виконання рухів під відеоролик.
6. Музично-ритмічні вправи, музична творчість, гра на дитячих музичних інструментах, музично-дидактичні ігри
Ігрова діяльність: музично-ритмічна вправа «Козацький марш».
Музикування: створення музичного супроводу до пісні «Яка ти козачка, який ти козак» (А. Трінчер, Positiff) за допомогою шейкерів, LEGO-елементів і паперових стаканчиків.
Творча робота у зошитах: написати три побажання для України в майбутньому (формує усвідомлену громадянську позицію, розвиває уяву).
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап
- Підсумки уроку. Рефлексія.
Комунікація через мистецтво: учні оцінюють свою роботу та роботу однокласників (метод «Сонечко» – промінці настрою). Обговорюють, яка пісня найбільше передала любов до України. Учитель підкреслює, що через спів, слухання і творчість діти стають частиною великої української культурної родини.
- Узагальнення вивченого. Бліцопитування.
Що таке гімн і яку роль він виконує?
Хто автори Гімну України?
Які пісні ми слухали і яку вивчили?
Які почуття у вас викликала пісня «Добрий день, матусю-Україно!»?
- Домашнє (дослідницьке) завдання: дізнайтесь, які сучасні співаки/співачки/курти виконували Гімн України на урочистих подіях. Хто з них вам найбільше сподобався і чому?
- Музичне прощання. Вихід з класу під музику.
Учитель: Сьогодні ми ще раз відчули, що музика – це душа народу. Через пісню ми можемо показати свою любов до Батьківщини. Бережіть її, як найкращу мелодію серця.
Учні визначають власний емоційний стан після уроку (жестами або кольоровими картками:
Додаток А План конспект уроку музичного мистецтва у 4 класі
Тема: Добрий день, матусю-Україно!
Мета:
- ознайомити учнів із поняттям державного гімну як головного музичного символу країни, показати його відмінність від інших пісень; сформувати уявлення про зміст і характерні риси гімну України; навчити слухати, аналізувати та виконувати музичні твори патріотичного спрямування.
- розвивати вокально-хорові навички, слухацькі здібності, бажання пізнавати історію написання музичних творів, розвивати уяву, вміння емоційно виражати почуття під час співу та слухання музики;
- виховувати любов до Батьківщини, гордість за її минуле і сучасність; формувати патріотичну свідомість і почуття причетності до українського народу; виховувати повагу до державних символів України, почуття єдності та гідності.
Очікувані результати: пояснити, що таке державний гімн, назвати його авторів (П. Чубинський, М. Вербицький); виражати власні враження від прослуханих творів, визначати їхній настрій та емоційний вплив; виявляти повагу до державних символів України; відчувати гордість та любов до Батьківщини, виражати свої емоції від музичних творів патріотичного змісту українських композиторів.
Обладнання: синтезатор, мультимедійна дошка, ноутбук, відео та фонохрестоматія, шейкери, елементи конструктора LEGO, паперові стаканчики, ілюстрації, підручники.
Музичний матеріал:
- Державний Гімн України (вірші П. Чубинського, музика М. Вербицького) – слухання;
- «Реве та стогне Дніпр широкий» на вірші Т. Г.Шевченка, муз. Д.
Крижанівський) – слухання;
- «Добрий день, матусю-Україно!» (музика М. Ведмедері, вірші Н.
Рубальської) – розучування.
Тип уроку: комбінований, урок уведення в тему.
Хід уроку
I. Орієнтація та мотивація діяльності
1. Вхід учнів у клас під пісню М. Ведмедері «Добрий день, матусюУкраїно!».
2. Музичне вітання.
Учитель: Почнімо наш урок із музичного вітання. Сьогодні ми говоритимемо про найцінніше – про Україну, її музику, її душу.
Розучування музичного вітання для 4 класу.
3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Учитель: Сьогодні на нас чекають музичні стежки України. А невдовзі ми завітаємо на гостини до інших країн! Коли будете ознайомлюватися із національною музикою, дізнаєтесь, у чому виявляються її особливості та яку роль вона відіграє в житті народу.
- Бесіда:
Які пісні про Україну ви знаєте?
У яких випадках виконують гімн?
Чому, на вашу думку, музика здатна викликати почуття гордості чи ніжності?
Учитель підкреслює, що музика – це емоційна мова, якою народ висловлює любов до свого краю.
4. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Музика здатна об’єднувати людей. Вона розповідає про історію, традиції, любов до рідної землі. Сьогодні ми спробуємо відчути, як через пісню народжується любов до Батьківщини
ІІ. Цілевизначення.
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
2. Визначення очікуваних результатів уроку.
ІІІ. Цілереалізація.
1. Слухання музики.
- Вступне слово.
Розповідь учителя про державні символи України.
Пояснення: гімн – урочиста пісня, що символізує незалежність і єдність народу.
Коротка історична довідка про створення Гімну України (П. Чубинський і М. Вербицький).
Учитель акцентує, що музика гімну передає волелюбний дух і незламність українців, розвиваючи у дітей емоційно-ціннісне ставлення до держави.
- Перегляд та прослуховування відеоролика Державний гімн України.
Слова Павла Чубинського на музику Михайла Вербицького https://www.youtube.com/watch?v=nCKmL7MZ_gQ&list=RDnCKmL7MZ_gQ&sta rt_radio=1).
- Аналіз музичного твору.
Які почуття викликає виконання гімну?
Як потрібно поводитися під час його звучання?
Проспівайте разом перший куплет, відчуваючи урочистість.
Висновок: гімн – це не просто пісня, це символ єдності, віри, мужності.
2. Перегляд та прослуховування пісні Д. Крижанівського на вірші Т.
Г.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий»
https://www.youtube.com/watch?v=KbaMmMtrJaY&list=RDKbaMmMtrJaY&start_ radio=1.
- Бесіда про пісню
Який характер мелодії? (урочистий, величний, спокійно-патріотичний).
Про що ця пісня?
Як вона передає силу і красу України?
3. Розспівування.
Учні виконують поспівки «Киця зажурилася», «Почалась весела гра»,
«Зозуленька ку-ку»
4. Вивчення нової пісні
- Бесіда до пісні
Учитель. Давайте привітаємо нашу Батьківщину. В цьому нам допоможе пісня українського творця. Це дивовижна людина, яка сприймає світ у всіх барвах. Він вміє мелодією загорнути слухача в зимову казку, або перенести у спекотне літо... А хочете знов у побувати під дощем? Без проблем! Цього чарівника звуть Микола Олексійович Ведмедеря. Пісня, яку ми сьогодні будемо вивчати, називається «Добрий день, матусю-Україна!».
- Прослуховування пісні «Добрий день, матусю-Україно!» (музика М.
Ведмедері, вірші Н. Рубальської)
https://www.youtube.com/watch?v=vdvf1RUvOks&list=RDvdvf1RUvOks&start_ra dio=1.
- Бесіда про пісню
- Вивчення тексту
- Розучування мелодії
- Робота над виразним співом
5. Фізкультхвилинка.
Виконання рухів під відеоролик.
6. Музично-ритмічні вправи, музична творчість, гра на дитячих музичних інструментах, музично-дидактичні ігри
Ігрова діяльність: музично-ритмічна вправа «Козацький марш».
Музикування: створення музичного супроводу до пісні «Яка ти козачка, який ти козак» (А. Трінчер, Positiff) за допомогою шейкерів, LEGO-елементів і паперових стаканчиків.
Творча робота у зошитах: написати три побажання для України в майбутньому (формує усвідомлену громадянську позицію, розвиває уяву). IV. Рефлексивно-оцінювальний етап - Підсумки уроку. Рефлексія.
Комунікація через мистецтво: учні оцінюють свою роботу та роботу однокласників (метод «Сонечко» – промінці настрою). Обговорюють, яка пісня найбільше передала любов до України. Учитель підкреслює, що через спів, слухання і творчість діти стають частиною великої української культурної родини.
- Узагальнення вивченого. Бліцопитування.
Що таке гімн і яку роль він виконує?
Хто автори Гімну України?
Які пісні ми слухали і яку вивчили?
Які почуття у вас викликала пісня «Добрий день, матусю-Україно!»?
- Домашнє (дослідницьке) завдання: дізнайтесь, які сучасні співаки/співачки/курти виконували Гімн України на урочистих подіях. Хто з них вам найбільше сподобався і чому?
- Музичне прощання. Вихід з класу під музику.
Учитель: Сьогодні ми ще раз відчули, що музика – це душа народу. Через пісню ми можемо показати свою любов до Батьківщини. Бережіть її, як найкращу мелодію серця.
Учні визначають власний емоційний стан після уроку (жестами або кольоровими картками: – спокій, – натхнення, – гордість).